Jakie może być stypendium grafika do artykułu z tytułem oraz zdjęciem ucznia

13.08.2023

Jakie może być stypendium?

Jeśli zastanawiacie się, jakie może być stypendium, o ktore chcecie ubiegać – zapraszamy do lektury artykułu. Poznajcie rodzaje stypendiów, zarówno w kraju, jak i za granicą! 

Jakie może być stypendium dla uczniów?

Po pierwsze, w Polsce stypendia dla uczniów są bardzo popularne.

Z naszego raportu „Mapa Stypendiów III” wynika, że rocznie aż 130 badanych instytucji przyznaje stypendia łącznie 15 360 uczniom. 

Co ważne, stypendia dla uczniów przyznawane przez samorządy, firmy, stowarzyszenia czy fundacje możecie znaleźć w jednym, przyjaznym miejscu – wyszukiwarce stypendiów na naszym portalu! Obecnie trwa tzw. sezon stypednialny, podczas którego niemal codziennie otwierają się nowe nabory na stypendia. Polecamy zatem szczególnie w okresie wakacyjnym trzymać rękę na pulsie.

Zaś szczegółowy poradnik, jak zdobyć stypendia dla uczniów, dostępny jest w naszych artykułach.

Jakie może być stypendium dla maturzystów i studentów?

Po drugie, osoby studiujące i kandydujące na studia to także grupa chętnie wspierana przez organizatorów programów stypendialnych. W kraju istnieje dużo programów dedykowanych maturzystom i studentom, w tym stypendiów na I i kolejne lata studiów!

Co ważne, tegorocznym maturzystom gorąco polecamy Program Stypendiów Pomostowych skierowany do kandydatów z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy mogą ubiegać się o dofinansowanie na I rok studiów dziennych. Rekrutacja do Programu trwa do 18 sierpnia!

A jeśli interesuje Was szczególnie tematyka stypendiów dla studentów, zapraszamy do lektury przewodnika po stypendiach dla studentów autorstwa Ani, który co roku aktualizujemy.

Jakie może być stypendium dla osób uzdolnionych artystycznie lub sportowo?

Po trzecie, stypendia przyznawane są także osobom uzdolnionym sportowo i artystycznie. W Polsce szczególnie samorządy (urzędy gminy, powiatu, wojewódzkie) przyznają stypendia sportowe i stypendia artystyczne.

Jak zatem pozyskać finansowanie na rozwój kariery sportowca? Jak zdobyć stypendium sportowe? – o tym przeczytacie w artykule autorstwa Gosi!

Stypendia artystyczne dedykowane są osobom uzdolnionym artystycznie – amatorom i profesjonalistom. Dotyczą  głównie dziedziny sztuk wizualnych, teatru oraz tańca. Przeczytajcie szczegółowy przewodnik Ady o tym, jak szukać i zdobyć stypendium artystyczne!

Dodatkowo, programy stypendialne mogą być także wsparciem ukierunkowanym na wyrównywanie szans. Wówczas dodatkowym lub wiodącym kryterium jest np. dochód na osobę w rodzinie, trudna sytuacja społeczno-ekonomiczna etc. Takie stypendia nazywamy stypendiami socjalnymi.

Jednocześnie coraz więcej programów ma charaktery hybrydowy, np. naukowo-socjalny, sportowo-socjalny. W takich inicjatywa bierze się pod uwagę zarówno osiągnięcia, uzdolnienia, jak i trudną sytuację życiową kandydatów.

Jakie może być stypednium zagraniczne?

Po czwarte, na portalu Moje Stypendium mapujemy też i opowiadamy o stypendiach zagranicznych! Dla przykładu, wiele uczelni z całego świata oferuje stypendia dla osób kandydujących.

Jeśli szukacie stypendiów na studia w innym kraju, przede wszystkim:

Oczywiście, publikujemy również informacje o stypendiach dla naukowców – na realizację studiów doktoranckich czy staże lub projekty podoktorskie.

Co ciekawe, istnieją także zagraniczne programy stypendialne wspierające uczniów. Dla przykładu, co roku ogłaszane jest Stypendium BAS na naukę w szkole z internatem czy Stypendium Rise Challenge dla nastolatków.

Jakie jeszcze może być stypendium?

Po piąte, na portalu znajdziecie także stypendia dla innych osób, np. dla aktywnych bibliotekarek, osób zaangażowanych społecznie… możliwości jest dużo!

Zaglądajcie regularnie na portal, by zawsze być na bieżąco ze stypendiami – niezależnie od tego, jakich programów poszukujecie. 🙂

Czy zgodzicie się z tym, że publikując takie proadniki, możemy pomagać innym w dalszym rozwoju i poszukiwaniu stypendiów? Mamy dowody na to, że tak! Poznajcie historie naszych ambasadorek: Zofii, Joanny, Darii, Jagody oraz Zuzanny, które dzięki portalowi i stypendiom rozwinęły skrzydła.  Jeśli tak jak my uważacie, że równy dostęp do szans edukacyjnych jest ważną wartością i chcecie wspierać rozwój konkretnych narzędzi, które wspierają młode osoby, dołączcie do grona naszych Patronów i Patronek! Dziękujemy!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.