baner jaka średnia ocen do stypendium

8.10.2022

Jaka średnia ocen do stypendium?

Średnia ocen do stypendium..?

Zapewne zastanawiacie się, czy wasza średnia jest wystarczająca, by uzyskać stypendium? Zapraszamy do lektury, w artykule odpowiadamy na nurtujące tysiące młodych osób pytanie: jaka średnia ocen do stypendium? 🙂

By odpowiedzieć wprost: poziom średniej do uzyskania stypendium zależy od kilku czynników, które dokładnie opisujemy poniżej. Czasem wystarczy średnia ocen na poziomie już 3,5, by uzyskać określone stypendium. W innych przypadkach jest to średnia powyżej 5.0. 

Od czego zależy, jaka średnia ocen wymagana jest do uzyskania stypendium?

Poziom kształcenia i wasza szkoła

Po pierwsze, średnia zależy od poziom kształcenia. Innymi słowy, w zależności, czy jesteście na studiach, czy chodzicie do liceum, szkoły podstawowej, szkoły branżowej… Każdy etap i typ szkoły ma trochę inne wymagania. Dlatego właśnie poniżej w artykule odpowiadamy w zależności od tego, czy macie status studenta, czy ucznia.

Regulamin danego programu

Po drugie, średnia ocen do stypendium może być ustalana odgórnie w regulaminie konkretnego programu stypendialnego. W takim wypadku, sprawa jest prosta – otwieracie ogłoszenie o naborze do stypendium, czytacie opis kryteriów w regulaminie. Dzięki temu uzyskujecie bezpośrednią informację, od jakiej średniej ocen można ubiegać się o to stypendium.

Niby proste, ale… ważna sprawa: stypendium to nie tylko liczby i nie tylko średnia ocen (najczęściej). Znamy bardzo wiele organizacji przyznających stypendia, zasiadamy w komisjach stypendialnych, więc zachęcamy do jednej rzeczy. Jeśli w tym programie stypendialnym jest kilka kryteriów (np. średnia ocen, uczestnictwo w konkursach, wysokość dochodu, aktywność w wolontariacie), a wasza średnia jest bardzo zbliżona, tylko nieco niższa niż wymagany próg – próbujcie!

Co ważne, jeśli macie inne, dodatkowe osiągnięcia, spełniacie inne kryteria albo wasza sytuacja materialna jest wyjątkowo trudna – napiszcie lub zadzwońcie bezpośrednio do organizatora stypendium. Każdy nabór jest inny i zazwyczaj komisja stypendialna bierze pod uwagę wiele czynników. Zapytajcie, czy warto jest złożyć mimo wszystko aplikację – kto pyta, nie błądzi! 🙂

Konkretny nabór – gdy średnia nie jest znana „z góry”

Po trzecie, średnia ocen do uzyskania stypendium może okazać się dopiero… gdy pojawią się listy z wynikami! Niektóre stypendia nie określają w regulaminie „poziomu minimum”. A zatem, w zależności od liczby chętnych, od różnych kryteriów (patrz: akapit wyżej), laureaci mogą mieć średnią powyżej 4.0 lub powyżej 5.0. Wiele organizacji ma po prostu określony budżet na określona liczbę stypendiów w danym roku. Wiemy, że może być dylemat, ale jeśli macie motywację, chęć do działania, pasję i wyniki – próbujcie! W zależności od roku próg się zmienia – raz jest wyższy, raz niższy. Dlatego warto spróbować swoich sił – jeśli nie za pierwszym razem, to może uda się za rok? 🙂

Jaka średnia do stypendium dla studentów?

Na początek najważniejsze: w przypadku stypendiów dla studentów (zwłaszcza tych przyznawanych nie bezpośrednio przez uczelnie), średnia jeszcze rzadziej ma znaczenie, bywa „dodatkiem”, ale nie jedynym kryterium. Działacie w kole naukowym, jeździcie na konferencje, może publikujecie.. to wszystko może mieć znaczenie.

Jeśli zaś chodzi o to, jaka średnia ocen do stypendium dla studentów jest zazwyczaj minimum, to spotykamy się z progami na poziomie 4.0, 4.2, 4.5, rzadziej 4.75 lub powyżej. Ale:

  1. Często to dodatkowe, inne osiągnięcia mają większe znaczenie.
  2. Na danej uczelni/w danym regionie poziom może znacznie się różnić.
  3. Ranking co roku może być inny (punkt trzeci w poprzedniej części artykułu).

Jaka średnia do stypendium dla uczniów?

W przypadku dużych, znanych programów stypendialnych (np. stypendia przyznawane przez urzędy marszałkowskie) regulaminowa średnia ocen zazwyczaj waha się między 4.80 a 6.00. W większości przypadków jest to średnia ocen powyżej 5.0 dla uczniów szkół podstawowych, a nieco niższa – dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Uwaga: wczytajcie się uważnie w regulamin – wiele samorządów chce promować określone osiągnięcia, branże i przedmioty. Wówczas często wśród kryterium jest doprecyzowanie, że np. ogólna średnia wszystkich ocen może być niższa, ale średnia z wybranych 2-3 przedmiotów – wyższa. To szansa dla tych z was, którzy czują się dobrze w określonych przedmiotach. 🙂

Zaś wśród mniej znanych programów i takich, dla których średnia ocen jest tylko „dodatkiem” lub jednym z kilku kryteriów (a jest takich programów dużo!), próg bywa znacznie niższy. Chodzi o to, by poznać wasze talenty, działania na rzecz innych (wolontariat, samorząd uczniowski), udział w konkursach i inne. A czasem (naprawdę!) kryterium średniej ocen w ogóle nie ma znaczenia.

Sprawdźcie np. Program ZDOLNI lub Program stypendialny ADAMED SmartUP. Stypendia to nie tylko średnia ocen – na szczęście! 🙂

Co ważne, różnice bywają także w zależności od typu szkoły i profilu programu stypendialnego. Wśród stypendiów branżowych minimalna średnia ocen zaczyna się od 3.5 lub 4.0, a celem jest wsparcie waszych talentów i umiejętności, nie tylko „czerwony pasek”.

Podsumowanie: średnia ocen do stypendium

Podsumowując, w telegraficznym skrócie:

  • Wymagana średnia ocen do stypendium może wahać się między 3.5 a 5.5 lub 6.0, zatem rozpiętość jest duża… dlaczego?
  • Próg zależy od tego, w jakiej szkole lub na jakiej uczelni się uczycie.
  • Minimalna średnia ocen do uzyskania danego stypendium albo jest określona wprost w regulaminie (tak, trzeba czytać regulaminy – naprawdę! To kopalnia wiedzy :)), albo zależy od poziomu innych kandydatów w danym roku, więc może być nieznana z góry.

Jeśli chcecie upewnić się, czy warto próbować swoich sił:

  1. Sprawdźcie listy laureatów danego stypendium z ostatnich 2-3 lat, by mniej więcej oszacować „progi”.
  2. Zadzwońcie lub napiszcie bezpośrednio do organizatora, opisując swoje osiągnięcia i dopytując, czy rekomendują próbować.
  3. Próbujcie raz, drugi, trzeci, składajcie aplikacje na więcej niż jedno stypendium – jest w czym wybierać. 🙂

A na portalu MojeStypendium przez cały rok publikujemy nowe ogłoszenia o otwartych naborach stypendialnych. Zarówno małych i dużych, dla uczniów, studentów i innych osób. Zatem – czy macie mojestypendium.pl w ulubionych zakładkach i czytacie nasz newsletter? Bardzo polecamy – jesteśmy dla was!

Na koniec mamy do was gorącą prośbę. Jeśli udało wam się uzyskać ważne informacje lub wymarzone stypendium dzięki naszemu portalowi – napiszcie do nas! Będzie nam bardzo, bardzo miło. A jeśli macie możliwość wesprzeć nasze działania na rzecz tysięcy uzdolnionych osób w Polsce – dorzućcie piątaka, a obiecujemy, że będziemy robić jeszcze więcej! Dobro wraca. 🙂

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.