Ilustracja do artykułu "Stypendia sportowe - jak je zdobyć?"

22.06.2021

Stypendium sportowe – jak je zdobyć

Zapewne każdy sportowiec wie, że by osiągnąć sukces, nie wystarczy jedynie talent i ciężka praca oraz dobry sztab trenerski. Rozwój sportowy wymaga funduszy. Oczywiście różne dyscypliny wymagają różnych nakładów finansowych na sprzęt. Jednak chyba każdy sportowiec potrzebuje pieniędzy na zdrową dietę, odżywki czy odzież sportową. Do tego dochodzą jeszcze wydatki na transport na zawody, fizjoterapię, lekarzy i inne. Jak pozyskać finansowanie na rozwój kariery sportowca? Jak zdobyć stypendium sportowe? W tym artykule znajdziecie kilka wskazówek.

Co to jest stypendium sportowe?

Stypendium sportowe jest świadczeniem pieniężnym służącym zapewnieniu zawodnikowi środków finansowych umożliwiających realizację programu szkolenia sportowego. Stypendia te często są gratyfikacją za wyniki sportowe osiągnięte w sezonie poprzedzającym złożenie wniosku.

Stypendia sportowe najczęściej przyznawane są zawodnikom dyscyplin i w konkurencjach sportowych objętych programem Igrzysk Olimpijskich, Paraolimpijskich, ale też dyscyplinach mających szczególne znaczenie dla organizatora programu stypendialnego.

Kto przyznaje stypendia sportowe?

Zespół Fundacji Dobra Sieć przeprowadził unikalne badanie społecznych programów stypendialnych w Polsce, realizowanych w latach 2019-2020. Z treści raportu „Mapa stypendiów III” wynika między innymi kto w naszym kraju, poza programami rządowymi, o których za chwilę, przyznaje stypendia sportowe. Ponadto, opracowanie pozwala ocenić kondycję systemu stypendiów sportowych. Jakie są zatem wnioski z badania?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że w ostatnich latach wzrosła liczba stypendiów dla młodych osób uzdolnionych sportowo. W raporcie odnotowaliśmy aż 152 takich programów realizowanych w latach 2019-2020 w porównaniu do 58 inicjatyw w latach 2017-2018.

Natomiast drugi wniosek płynący z treści raportu „Mapa stypendiów III” to, że samorządom zależy na promowaniu lokalnych talentów. W związku z tym, jednostki samorządu terytorialnego (wojewódzkie, powiatowe i miejsko-gminne) są najczęściej organizatorami sportowych programów stypendialnych.

Kolejny wniosek, jaki płynie z badania to, że zdecydowanie rośnie liczba stypendiów hybrydowych – naukowo-artystyczno-sportowych (z 34 programów w latach 2017-2018 do 88 w latach 2019-2020). Programy te skierowane są w większości do uczniów i przy wyborze stypendystów biorą pod uwagę na równi osiągniecia naukowe, artystyczne, jak i sportowe.

Co to oznacza dla młodego sportowca szukającego dla siebie stypendium? Dobra wiadomość jest taka, że programów wsparcia rozwoju sportowego jest coraz więcej. Po drugie, poszukiwanie stypendium należy zacząć od sprawdzenia, czy gminny, powiatowy, wojewódzki samorząd, właściwy dla miejsca zamieszkania, szkoły i dla reprezentowanego klubu, nie jest organizatorem takiego programu. A jeśli jest, to należy przenalizować regulamin programu i sprawdzić, czy uprawiana dyscyplina, wiek, osiągnięcia oraz klasa sportowa są odpowiednie do występowania z wnioskiem o to stypendium.

Kolejna wskazówka płynąca z badań jest taka, że zwłaszcza w przypadku młodszych zawodników będących uczniami, nie zawsze należy szukać programu dedykowanego jedynie sportowcom. Powstaje coraz więcej inicjatyw o charakterze hybrydowym – naukowo-artystyczno-sportowych. W ramach tych programów utalentowana sportowo młodzież, również może zyskać wsparcie.

Gdzie jeszcze szukać stypendiów sportowych?

Jednak nie tylko samorząd przyznaje stypendia. Wiele stowarzyszeń i fundacji tworzy fundusze stypendialne dla sportowców. Wśród nich są organizacje założone przez znanych sportowców, ale też małe lokalne organizacje, wspierające utalentowaną młodzież, mieszkającą na terenie ich działania.

A do najbardziej znanych organizacji pozarządowych wspierających sportowców należą Fundacja Marcina Gortata MG13, Fundacja Mariusza Wlazłego, Fundusz Natalii Partyki i Fundacja Moniki Pyrek. Ta ostatnia prowadzi Fundusz Stypendialny – Skok w marzenia. Jednym z elementów aplikowania o to stypendium jest nagranie przez kandydatów filmików. W filmikach mają oni za zadanie odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego to właśnie TY powinieneś zostać stypendystą Funduszu Stypendialnego i w jakie marzenie chcesz skoczyć?”. Następnie aplikujący muszą udostępnić materiał w mediach społecznościowych.

Zawodnicy kadry narodowej mają szansę na udział w PFNteam¹ºº. Jego operatorem jest Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy nadzorowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Sportowiec w ramach projektu otrzymuje dofinansowanie w wysokości około 40 000 zł rocznie. Środki finansowe może przeznaczyć m.in. na: fizjoterapeutę, dietetyka, psychologa, suplementację, czy wynajem mieszkania.

Warto dodać, że młodzi ludzie, którzy nie rezygnując z kariery sportowej, decydują się na podjęcie studiów, często mogą liczyć na stypendia sportowe oferowane przez uczelnię. Chodzi tu zarówno o tak zwane „stypendia ministerialne”, jak i programy własne uczelni.

Jak znaleźć stypendium sportowe?

Z pewnością cennym narzędziem dla szukających stypendium sportowego jest portal MojeStypendium.pl. Wyszukiwarki serwisu ułatwiają dotarcie do aktualnych ofert stypendialnych.

Warto pamiętać, że stypendia charakteryzują się sezonowością. W przypadku programów sportowych, a zwłaszcza tych oferowanych przez samorządy, wnioski często można składać dwa razy w roku. Najczęściej są to terminy pod koniec roku kalendarzowego oraz na wiosnę.

Większość stypendiów sportowych wpłacanych jest w ratach miesięcznych. Jednak zdarza się też, że są one wypłacane jednorazowo.

Bywa, że samorządy redystrybuują środki przeznaczone na stypendia sportowe za pośrednictwem klubów sportowych. Dlatego szukający powinni w pierwszej kolejności skontaktować się z macierzystym klubem. Dodatkowo warto również sprawdzić, jakimi programami wsparcia dysponuje związek sportowy.

Co poza stypendiami sportowymi?

Posiadanie sponsora sportowego to marzenie niemal każdego zawodnika. Wskazówki dotyczące szukania potencjalnych sponsorów, tworzenia oferty sponsorskiej i sposobów na jej skuteczne złożenie, można znaleźć w artykule eksperckim na Portalu BlogStartowy.pl. Zachęcamy do przeczytania.

Na zakończenie, wszystkim zawodnikom życzymy znalezienia swojego stypendium sportowego, szerokiego grona kibiców i licznych rekordów sportowych.

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu cennych informacji o stypendiach, rozwiał Wasze wątpliwości i uważacie, że takich artykułów oraz doradztwa potrzeba więcej – dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać radą i rzetelnymi artykułami! Dziękujemy!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.

Infografika przedstawiające najważniejsze dane z artykułu "Stypendia sportowe"