studia za granicą gdzie szukac wsparcia

31.05.2020

Studia za granicą – gdzie szukać wsparcia?

Studia za granicą otwierają wiele możliwości, poszerzają horyzonty, pozwalają na dogłębne poznanie języka i kultury danego kraju. Niestety, często wiążą się one z dużymi wydatkami – koszty życia w wielu krajach są wyższe niż w Polsce, przeprowadzka za granicę stawia przed nami wyzwania logistyczne i finansowe, uczelnie w wielu krajach wymagają płacenia czesnego.

Jeśli martwimy się, że nie udźwigniemy tych kosztów samodzielnie, wcale nie musimy rezygnować z naszych marzeń o studiach za granicą. Wiele różnorodnych instytucji – uniwersytetów, organizacji pozarządowych, firm, instytucji rządowych – oferuje wsparcie, które pomoże nam pokryć część lub całość kosztów związanych z edukacją poza Polską. Równie zróżnicowane są kryteria przyznawania stypendiów – niektóre programy biorą pod uwagę tylko wyniki w nauce, inne uwzględniają także sytuację materialną kandydata, jeszcze inne wymagają napisania eseju na zadany temat.

W tym artykule odsłonimy przed Wami tajniki stypendiów zagranicznych oraz wspomnimy o innych możliwościach wyjazdów edukacyjnych. Jeśli więc jesteście zainteresowani tym, gdzie szukać wsparcia na studia za granicą – czytajcie dalej!

Wyszukiwarki stypendiów zagranicznych

Bardzo przydatnym narzędziem, dzięki któremu możemy znaleźć interesujące nas oferty, są wyszukiwarki stypendiów zagranicznych. Jedną z nich jest oczywiście baza stypendiów zagranicznych portalu Moje Stypendium. Każdego tygodnia dodajemy nowe oferty stypendiów z całego świata, warto więc regularnie zaglądać na nasz portal. Dodatkową zaletą naszej bazy jest to, że wszystkie znajdujące się w niej oferty są – dzięki ogromnej pomocy naszych wolontariuszy – przetłumaczone na język polski. Choć często późniejszy proces rekrutacji wymaga znajomości języka angielskiego czy języka danego kraju, na etapie przeglądania ofert możliwość zapoznania się z nimi w naszym ojczystym języku ułatwia i przyspiesza ten proces.

Oczywiście warto przeglądać też zagraniczne bazy stypendialne – znajdziemy w nich dużo więcej ofert, choć nie wszystkie z nich mogą być dostępne dla obywateli Polski. Dlatego warto dokładnie przeglądać oferty nie tylko pod kątem kraju docelowego, ale też kraju naszego pochodzenia. Jednocześnie pamiętajcie, żeby zawsze dokładnie sprawdzać oferty stypendialne pod kątem wiarygodności instytucji, aby nie paść ofiarą oszustwa stypendialnego i wyłudzenia danych osobowych!

Poniżej przedstawiamy listę różnorodnych zagranicznych wyszukiwarek stypendialnych wraz z krótkim opisem:

 1. www.scholarships.com
  Wyszukiwarka stypendiów wymagająca rejestracji. Wygodne jest to, że dzięki rejestracji otrzymujemy  oferty stypendiów mogące nas zainteresować.
 2. www.chegg.com
  Wygodna strona do szukania stypendiów. Wymaga rejestracji.
 3. www.internationalscholarships.com
  Łatwa w obsłudze wyszukiwarka. Znajdują się na niej oferty dla studentów chcących uczyć się za granicą.
 4. www.iefa.org
  Wyszukiwarka stypendiów International Financial Aid and College Scholarship Search. Znajdują  się tam stypendia dla osób chcących studiować za granicą.
 5. fundforstudents.org
  Strona, na której chętni na studiowanie za granicą mogą znaleźć pomoc, zarówno finansową, jak również pomoc w napisaniu podania, znalezieniu odpowiedniego uniwersytetu, uzyskaniu kredytu na studia itp.
 6. scholarship-positions.com
  Wyszukiwarka ofert stypendialnych nie wymagająca rejestracji. Możemy wyszukiwać oferty zarówno pod kątem kraju, do którego chcemy pojechać, jak i kraju z którego pochodzimy.
 7. www.mladiinfo.eu
  Baza stypendiów, ofert praktyk i staży, projektów wolontariackich i grantów. Znajdują się tam także informacje o szkoleniach i konferencjach.
 8. globalscholarship.com
  Strona zawierająca kompleksową i aktualną bazę stypendiów dla studentów (różne poziomy edukacji i kierunki).

Stypendia na uczelni

Jeśli wybraliśmy już uczelnie, na które chcemy aplikować, warto przejrzeć ich strony internetowe pod kątem informacji na temat źródeł finansowania. Wiele instytucji szkolnictwa wyższego ma na swojej stronie zakładkę z informacjami o stypendiach dla studentów i kandydatów. Często możemy je filtrować wedle różnych kategorii, takich jak rok studiów, kraj pochodzenia kandydata, czas trwania stypendium. Pamiętajcie, że choć zdarzają się stypendia oferowane na cały okres studiów, wiele uczelni oferuje stypendia w trybie rocznym, gdzie uzyskanie stypendium na kolejny rok akademicki jest uzależnione np. od dobrych wyników w nauce.

Ponadto, w wielu krajach funkcjonują instytucje rządowe zajmujące się wymianą akademicką (przykładowo, w Niemczech jest to DAAD). Często przyznają one stypendia dla zagranicznych studentów – w tym wypadku są one finansowane ze środków rządowych i można je uzyskać niezależnie od wybranej przez nas uczelni. Mogą się pojawić dodatkowe kryteria, takie jak np. kierunek studiów.

A może mówicie w wielu językach i interesują Was studia w różnych krajach? Dobrym rozwiązaniem mogą być wspólne programy studiów magisterskich Erasmus Mundus. Są to studia utworzone dzięki współpracy kilku europejskich instytucji. Studenci podejmujący naukę na tych kierunkach muszą odbyć studia przynajmniej w dwóch partnerskich instytucjach (w różnych krajach) i mogą ubiegać się o stypendium finansowane ze środków Unii Europejskiej na pokrycie kosztów studiowania.

Wymiana zagraniczna

A może chcecie wyjechać za granicę, ale na krótszy okres czasu, np. na rok lub pół roku? To również jest możliwe! Możliwości wymiany zagranicznej są bardzo szerokie. Z pewnością znany jest Wam program wymiany europejskiej Erasmus+. Wiele możliwości wymian zagranicznych do krajów z całego świata oferuje też Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA). Są one dostępne dla studentów, doktorantów, naukowców, ale też np. dla lektorów języka polskiego. Oferty NAWA są też na bieżąco zbierane w naszej wyszukiwarce.

Poza tym, wiele polskich uczelni ma podpisane umowy bilateralne z uniwersytetami w Europie i na świecie, w ramach których również możemy wyjechać na wymianę naukową. Informacji o nich należy szukać na stronach Biura Współpracy z Zagranicą naszej uczelni (lub innej jednostki zajmującej się obsługą wymian i wyjazdów zagranicznych). Warto jednak pamiętać, że w przypadku wyjazdów na podstawie umów bilateralnych wysokość stypendium zależy tylko i wyłącznie od umowy między uczelniami, może więc obejmować jedynie koszty czesnego.

Nie tylko studia

Uzyskanie dyplomu nie oznacza końca możliwości wyjazdów zagranicznych. Po pierwsze, wiele ofert stypendiów zagranicznych skierowanych jest do osób pracujących lub planujących pracę w konkretnej branży. Takie stypendia mogą obejmować praktykę w zagranicznej organizacji, mentoring czy specjalistyczny kurs. Oferty różnorodnych programów znajdziecie w naszej bazie, warto więc regularnie zaglądać na portal lub przejrzeć archiwum – wiele programów organizowanych jest cyklicznie, więc możemy zacząć z wyprzedzeniem planować naszą aplikację.

Jeśli interesuje Was praca w zagranicznej organizacji pozarządowej, warto rozważyć wolontariat długoterminowy, staż lub udział w lokalnym projekcie. Europejski Korpus Solidarności umożliwia wyjazd na krótko- i długoterminowe projekty w Europie i na świecie. Wolontariusz ma zapewnione m.in. wikt i opierunek, kieszonkowe, lekcje lokalnego języka.

Ponadto, dofinansowanie na staż zagraniczny możemy uzyskać również w ramach programu Erasmus+. Dostępne jest one dla uczniów, studentów i niedawnych absolwentów. Staż można odbyć w dowolnej organizacji lub firmie, której profil działalności związany jest z naszym kierunkiem nauczania.

Międzynarodową wyszukiwarką, w której znajdziemy inne oferty zagranicznych staży, ofert pracy, projektów, stypendiów na studia zagraniczne jest strona Mladiinfo.

A na koniec…

Pamiętajcie, że uzyskanie dofinansowania na studia zagraniczne to często długi proces. Wymaga on przygotowania (i często przetłumaczenia) wielu dokumentów, listów rekomendacyjnych, wiz. Często, nabory na stypendia zagraniczne zamyka się najpóźniej sześć miesięcy przed planowaną datą wyjazdu. Dlatego warto planować wyjazd wcześniej i z dużym wyprzedzeniem szukać interesujących nas ofert.

Studia za granicą to także dużo nowych wyzwań – szukanie mieszkania, pracy, uzyskanie wizy, nawigowanie innego systemu edukacji… Aby pomóc Wam się do nich przygotować, rozpoczęliśmy cykl Kierunek: świat. W każdym artykule staramy się przybliżyć studiowanie w wybranym kraju – do tej pory ukazały się artykuły o Ukrainie, Kanadzie, Francji, Australii, Niemczech, Japonii, Chinach i Wielkiej Brytanii. Chcielibyście, żebyśmy opisali inny kraj? Dajcie nam znać – zrobimy, co w naszej mocy. 🙂

Życzymy powodzenia!

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu cennych informacji o stypendiach, rozwiał Wasze wątpliwości i uważacie, że takich artykułów oraz doradztwa potrzeba więcej – dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać radą i rzetelnymi artykułami! 🙂 Dziękujemy!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.