zdjęcie mostu ilustrujące artykuł Czy można łączyć stypendia? 2

9.12.2023

Czy można łączyć stypendia z różnych źródeł?

Szukając wsparcie stypendialnego możecie zadać sobie pytanie, czy będąc stypendystą jednego programu, macie prawo występować o przyznanie kolejnego stypendium. Czy można łączyć stypendia. Dlatego w tym artykule postaramy się odpowiedzieć Wam na te pytania i udzielić kilku wskazówek dotyczących aplikacji o stypendia.

Czy stypendia się wykluczają? Czy można łączyć stypendia?

Zdąża się, że uda Wam się zostać stypendystą programu stypendialnego i na fali tego sukcesu rozglądacie się w poszukiwaniu innych ofert. Na naszym portalu znajdziecie wiele aktualnych propozycji programów wsparcia. W sezonie stypendialnym jest ich najwięcej. Gdy jednak już znajdziecie interesującą ofertę, może pojawić się pytanie – czy można łączyć stypendia? Czy starając się o wsparcie jednego programu, nie utracę statusu stypendysty w innym?

Niektórzy organizatorzy stypendiów, chcą „zainwestować” środki, którymi dysponują w grupę najbardziej potrzebujących wsparcia osób. Dlatego też ograniczają oni możliwości występowania po stypendium osobom, które uzyskują już wsparcie rozwojowe z innego źródła. Inni organizatorzy z kolei, oczekują, że w okresie pobierania stypendium, w momencie gdy uzyskacie pomoc finansową z innego programu, powiadomicie ich o tym fakcie. Bycie „podwójnym stypendystą” może skutkować utratą jednego z pobieranych stypendiów.

Jednak z naszych obserwacji wynika, że takie zasady nie są powszechne. Gdzie szukać informacji o tym, czy w programie, do którego chcemy aplikować lub którego jesteśmy aktualnie stypendystami, funkcjonują tego typu regulacje? Oczywiście w regulaminie danego programu stypendialnego. Jeśli w dokumentach nie ma wzmianki o ograniczeniach dla „podwójnych stypendystów” – nie mamy się czego obawiać. Śmiało możemy aplikować do kolejnych programów.

Czy warto starać się uzyskać kilka stypendiów? Czy warto łączyć stypendia?

Najprostsza odpowiedź brzmi – warto. Jest jednak jedno „ale”. Odpowiadając sobie na to pytanie musimy mieć na względzie opodatkowanie stypendiów. Dodatkowo przypadku stypendiów socjalnych, przyznawanych z uwagi na dochody aplikującego, możecie mieć pytania o to, czy bycie beneficjantem dwóch programów nie wpłynie na utratę stypendium socjalnego. Prócz tego możecie zastanawiać się, czy korzystając z kilku stypendiów nie „zawyżycie” dochodu rodziny, co może skutkować utratą innych świadczeń socjalnych. Wiele z tych niejasności rozwiewa nasz artykuł ekspercki – Prawo a stypendia. Serdecznie zachęcamy do przeczytania go.

Jak zdobyć stypendium?

Aby zdobyć stypendium musicie przede wszystkim przeanalizować zasady danego programu. Sprawdźcie czy spełniacie warunki aplikowania. Następnie powinniście zgromadzić dokumenty stypendialne. W naszym materiale eksperckim znajdziecie wskazówki w jaki sposób najlepiej wypełnić wniosek stypendialny.

Więcej informacji o programach stypendialnych

Pamiętajcie, że w artykułach i aktualnościach na naszej stronie znajdziecie wiele cennych wskazówek. Są tam podpowiedzi od której klasy jest stypendium, kto przyznaje stypendia, a także kto może dostać stypendium. Stworzyliśmy także zestaw informacji o tym jakie stypendia czekają na studentów, czy stypendia są tylko dla wybitnych oraz kiedy można dostać stypendium. Pamiętajcie, że jeśli nurtują Was jakieś pytania lub jeśli interesuje Was jakiś szczegółowy temat związany ze stypendiami, a na naszym portalu nie znajdziecie odpowiedzi, możecie do nas pisać w tej sprawie. Postaramy się pomóc.

Oprócz tego, polecamy Wam także zapisanie się na nasz newsletter. Raz w miesiącu będziecie otrzymać mailowo zestawienie najciekawszych stypendiów oraz konkursów.

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.