Grafika dekoracyjna do artykułu przedstawiająca książki i napis stypendium na studiach

20.08.2023

Stypendium na studiach

Jakie można zdobyć stypendium na studiach? Czy tylko uczelnie przyznają stypendia? I czy mogę zdobyć stypendium na I, II, III i na kolejne lata studiów? W tym artykule odpowiadamy na te pytania i wskazujemy konkretne programy stypendialne dla studentów!

Stypendium na studiach

Uczelniane stypendium na studiach

Na początek garść podstawowych informacji o stypendiach, które najbardziej nam się kojarzą ze studiami, czyli tych przyznawanych przez uczelnie.

Otóż ze środków publicznych uczelnie przyznają stypendia:

 • rektora dla najlepszych studentów,
 • socjalne dla studentów w trudnej sytuacji materialnej,
 • specjalne dla studentów z niepełnosprawnościami.

Ponadto, szkoły wyższe przyznają jednorazowe zapomogi dla studentów, którzy znaleźli się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej.

Dodatkowo, studiujący mogą ubiegać się o stypendia ministra za znaczące osiągnięcia.

To jednak tylko fragment wsparcia stypendialnego, o które możecie ubiegać się podczas studiów!

Pozauczelniane stypendium na studiach

Jeśli stypendia na uczelniach to tylko część wsparcia, to od kogo i gdzie jeszcze można uzyskać stypendium na studiach? Już odpowiadamy: w Polsce stypendia przyznają jeszcze fundacje i stowarzyszenia, firmy i samorządy.

Wiemy dodatkowo, na podstawie naszego badania „Mapa stypendium III”, że w kraju istnienie aż 142 takich stypendiów dedykowanych tylko studentom i dodatkowo niemal 80 inicjatyw, skierowanych zarówno do uczniów, jak i studentów. Niesamowita liczba, prawda?

Jak znaleźć stypendium na studiach?

Po pierwsze, o stypendiach na uczelni możecie dowiedzieć się:

 • z informacji publikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej danej placówki,
 • na stronie internetowej szkoły,
 • w gablocie z ogłoszeniami na korytarzu,
 • podczas rozmowy w sekretariacie uczelni lub dedykowanym biurze lub dziale na uczelni (np. biuro pomocy materialnej, dział spraw stypendialnych).

Po drugie, na portalu Moje Stypendium przez okrągły rok możecie bezpłatnie znaleźć mnóstwo wiedzy o stypendiach na studiach przyznawanych także poza uczelnią!

Kilka wskazówek, gdzie warto zaglądać i szukać informacji:

 • minimum raz w miesiącu zajrzyjcie do bazy stypendiów krajowych, z oznaczeniem „studenci” w legendzie po lewej,
 • zajrzyjcie jeszcze do ogłoszeń archiwalnych, czyli programów, które miały nabory w ciągu ostatniego roku. Jest duża szansa, że nowa edycja pojawi się w przyszłości, dlatego zapiszcie sobie namiary,
 • zapiszcie się do newslettera stypednialnego, a dodatkowo
 • sprawdzajcie nasze aktualności w poszukiwaniu poradników i zestawień dotyczących stypendiów oraz studiowania.

Konkretne stypendium na studiach: propozycje

W dniu pisania tego artykułu odkryliśmy aż 44 aktualne nabory na stypendia dla studentów! Zdecydowana większość z nich to stypednia regionalne – przyznawane w danej gminie, powiecie lub województwie. Dlatego zawsze zachęcamy, odwiedzając bazę stypendiów, by zaznaczać w legendzie zarówno zasięg ogólnopolski, jak i swoje województwo.

Zaś kilka polecanych, aktualnych i ogólnopolskich programów dla przyszłych lub obecnych stypendystów, to:

Z tego wynika, że stypendia przyznawane są zarówno na I rok studiów, jak i na lata kolejne, aż do zakończenia tego etapu edukacji!

A jeśli uda Wam się znaleźć ciekawy program poprzez portal Moje Stypendium – skontaktujcie się z nami. Wasze historie to najlepsze paliwo do naszego dalszego działania! 🙂

Poradniki dla studentów

Dodatkowo, zachęcamy Was do lektury innych naszych tekstów, które stworzyliśmy specjalnie z myślą o osobach studiujących lub rozważających pójście na studia. To świetna pigułka wiedzy, więc korzystajcie śmiało! 🙂

Po pierwsze, nasz „hit” – kompleksowy, aktualizowany systematycznie i cieszący się ogromną popularnością (nie bez przyczyny!) poradnik o stypendiach dla studentów. Ania z naszego zespołu stworzyła dla wszystkich studiujących niesamowitą dawkę informacji – stypendia na studiach nie będą już dla Was zagadką!

Po drugie, zachęcamy do lektury artykułu o stypendiach dla studentów z niepełnosprawnościami.

A po trzecie, dedykowany tekst o tym, jak długo można pobierać stypendium na studiach.

Poradniki dla maturzystów: stypendium na studia

A może pisaliście niedawno maturę i rozważacie kontynuację edukacji na studiach? Mamy także dla Was  kilka dodatkowych, ważnych informatorów!

Na początek polecamy tekst o plusach i minusach studiowania, a także artykuł ze wskazówkami, jak wybrać studia.

Następnie, zajrzyjcie do publikacji o rankingach uczelni oraz do jednego z naszych najnowszych tekstów o najlepszych uczelniach w Polsce.

A jako wisienka na torcie, gdy już wiecie, że chcecie studiować, przeczytajcie świetny przewodnik dla tych, którzy poszukują stypendiów na rozpoczęcie studiów.

A jeżeli rozważacie studia za granicą, szczególnie polecamy cykl Kierunek: świat. To kopalnia wiedzy o studiowaniu w różnych krajach!

Czujecie się nieco bardziej zorientowani i pewni, jeśli chodzi o studiowanie i stypendium na studiach? Bardzo się cieszymy, bo właśnie dla Was piszemy teksty! 🙂

Jeśli cenicie takie rzetelne informacje i chcecie mieć udział w dalszym rozwoju portalu Moje Stypendium, zobaczcie jak to zrobić. Dziękujemy!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.