Grafika do artykułu jak wypełnić wniosek o stypendium. Przedstawia napis jak wypełnić wnioaek stypendialny na tle książek.

13.03.2023

Jak wypełnić wniosek o stypendium? Poradnik

Jak wypełnić wniosek o stypendium?

Pierwszym krokiem do ubiegania się o stypendium jest zazwyczaj przesłanie aplikacji. Zatem pytanie o to, jak wypełnić wniosek o stypendium, jest jednym z najczęściej przez Was zadawanych. Dlatego dziś przychodzimy z odpowiedziami i podpowiedziami, by aplikowanie było prostsze!

W tym artykule znajdziecie informacje o tym:

 • jakie są rodzaje wniosków stypendialnych,
 • jakie elementy zazwyczaj zawierają takie wnioski,
 • kilka porad, jak zabrać się do rzeczy. 🙂

Zapraszamy do lektury!

Rodzaje wniosków stypendialnych

Pytanie o to, jak wypełnić wniosek o stypendium, zależy od samego rodzaju aplikacji. Warto wiedzieć, że istnieją:

 • dedykowane generatory lub formularze online,
 • wnioski papierowe, które należy podpisać i wysłać na adres organizacji,
 • rozmowy kwalifikacyjne (zwykle jako II etap rekrutacji),
 • pytania otwarte/prośby o napisanie eseju, nagranie filmiku.

Każdy program ma swoją specyfikę, dlatego wczytajcie się dokładnie w regulamin, w etapy i sposoby rekrutacji, by przygotować się konkretnie do danego naboru.

Dla przykładu, w przypadku stypendiów przyznawanych przez samorządy, często obowiązkiem jest przesłanie podpisanej dokumentacji, a także zebranie określonej dokumentacji. Wymaga to więc skontaktowania się z różnymi osobami czy instytucjami oraz czasu na przygotowanie i wysyłkę listu.

Upewnijcie się też, czy liczy się data wysyłki (stempla pocztowego), czy data dostarczenia dokumentu, by na 100% spełnić warunki formalne. Co ciekawe, niekiedy zdarza się tak, że organizator prosi zarówno o złożenie pliku elektronicznie, jak i papierowo. Takie szczegóły potrafią być zaskakujące, ale jeśli wczytacie się wcześniej w regulamin i ogłoszenie, nic nie będzie wam straszne. 🙂

Z drugiej strony, formularze elektroniczne bywają skomplikowane, więc warto wcześniej „przeklikać”, przetestować formularz i przygotować odpowiedzi w folderze na komputerze. Niestety, wiele z nas przeżyło kiedyś utratę danych po kliknięciu przycisku „wyślij”. Uniknijcie tego, mając odpowiedzi w zapisane edytorze tekstowym.

Opowiedzcie o sobie

Cóż, czasem w formularzu lub podczas rozmowy pojawia się prośba o to, by opowiedzieć coś o sobie. Nie wiem, jak wy, ale dla mnie bywa to stresujące. Od czego zacząć? Na czym się skupić? Jak nie „przegiąć” w swobodnej opowieści o sobie? Niby opowiadamy o sobie, a pytanie nie jest wcale takie oczywiste.

Nie martwcie się, są jednak sposoby na to, by się do tego przygotować! Jak?

 • przeczytajcie biogramy/sylwetki stypendystów/stypendystek tego programu z poprzednich lat. Jak są skontruowane? Jakie elementy zawierają? Jakim językiem są pisane? Może to być cenna wskazówka na temat oczekiwań komisji stypendialnej.
 • wczytajcie się w regulamin, a szczególnie w cel programu stypendialnego. Czy organizatorzy chcą wspierać określone talenty? Wyrównywać szanse edukacyjne? Promować postawy solidarnościowe (wolontariat, zaangażowanie społeczne)? Cele i motywacje organizacji przyznających stypendium wiele mówią o tym, jakie osoby, z jakimi motywacjami chcą wspierać.
 • prześledźcie kanały promocyjne organizacji przyznającej stypendia: czym się chwali? Jak komunikuje się o swoich programach? Co podkreśla w komunikacji na zewnątrz?
 • zróbcie test lustra i test bliskiej osoby. Opowiedzcie o sobie przed lustrem, a potem przed osobą, której zdanie cenicie. Będzie to cenna praktyka i rozgrzewka przed „finałem”. A jeśli opis wymagany jest tylko „na piśmie” – zróbcie notatkę i przeczytajcie na głos, a potem dajcie innej osobie do przeczytania.
 • starajcie się unikać nadmiernej sztuczności. W końcu to wasza historia i wasza opowieść – mówcie od serca. 🙂

Nie zapomnijcie załączników

Wierzcie lub nie – załączniki często „gubią się”. 😉 Każdemu się to przytrafia, ale brak załączników może was zdyskwalifikować na samym poczatku. A tego byśmy nie chcieli, prawda?

A zatem kilka porad:

 • załóżcie teczkę i folder na komputerze, gdzie będziecie regularnie zbierać dyplomy, certyfikaty, referencje, CV, oświadczenia…
 • rozpocznijcie przygotowanie wniosku o stypendium od zebrania dokumentacji: ile trwa i w jakich godzinach można uzyskać z urzędu dane zaświadczenie? Kto może wystawić wam referencje? Kogo poprosić o kopię dyplomu, który gdzieś się zapodział? Sęk w tym, że załączniki są często niezależne od was – potrzeba czasu, by ktoś inny przygotował je dla was. Dlatego niech to będzie krok pierwszy, a w tzw. międzyczasie wy możecie szykować pozostałe części wniosku. 🙂
 • tuż przed wysyłką listu (zawsze polecony/rejestrowany) lub wysłania wniosku elektronicznie, spójrzcie dwa razy, czy na 100% wypełniliście wszystkie obowiązkowe pola i dodaliście wszystkie załączniki. Jeśli tak – niech wniosek idzie w świat!

Pochwal się sukcesami i pasjami

Sukcesy i pasje – to chyba najprzyjemniejsza część wnioskowania o stypendium. Skrzętnie je opiszcie, pochwalcie się tym, co napawa was dumą. Czasem bywa tak, że sami nie dostrzegamy tego, czym moglibyśmy się pochwalić. Spytajcie bliskie osoby, zerknijcie na dotychczasowe aktywności – na pewno coś fajnego znajdziecie. 🙂

Co bywa brane pod uwagę?

 1. Średnia ocen,
 2. Olimpiady, konkursy,
 3. Wolontariat, aktywność w samorządzie szkolnym/studenckim, kołach naukowych,
 4. Znajomość języków obcych,
 5. Wymiany, szkolenia, kursy,
 6. Pasje, zainteresowania,
 7. Motywacja, chęć rozwoju,
 8. „Parcie do przodu”, wasza aktywność mimo trudnej sytuacji, barier rozwoju…

… i wiele, wiele innych!

Pomyślcie, jaki macie plany i dlaczego stypendium jest dla was ważne

Co więcej, wiele organizacji pyta we wnioskach lub podczas rozmów kwalifikacyjnych, jak chcecie wykorzystać otrzymane stypendium. Zastanówcie się więc:

 • dlaczego to stypendium jest dla was ważne,
 • jak możecie je wykorzystać,
 • w czym pomoże wam otrzymanie danego stypendium?

Opis waszej motywacji i potrzeb może przeważyć, gdy komisja stypendialna będzie czytać różnorodne wnioski.

Nie zostawiajcie wszystkiego na ostatni moment

Choć wiemy, że to szalenie trudne, a prokrastynacja dotyczy nas wszystkich, postarajcie się zebrać i uporządkować elementy potrzebne do wniosku minimum kilka dni przed datą zakończenia naboru.

Jeśli wniosek jest elektroniczny, polecamy stworzyć szkic np. w pliku Word i wypełniać go oraz redagować systematycznie, a przed końcem naborów wkleić gotowe odpowiedzi i dodać obowiązkowe, dobrze opisane załączniki (wystrzegajcie się nazw przypadkowych, by nie zrazić nikogo plikiem o nazwie „123543grrr” ;)).

Nawet najlepsze systemy czasem zawodzą, więc aby uniknąć niepotrzebnego stresu, złóżcie aplikacje choć jeden dzień przed ostatecznym terminem. Wówczas ani nagła choroba, ani obciążenie/zawieszenie systemu, ani skrócenie czasu pracy poczty, nie będzie wam straszne i nie uniemożliwi aplikacji. 🙂

Jest jeszcze jedna korzyść wysyłania wniosku o stypendium nieco wcześniej… zrobicie tym ogromną przysługę organizatorom! Nic tak bardziej nie stresuje, jak otrzymanie 95% aplikacji w naborze w ostatniej godzinie, gdy skrzynki mailowe i generatory „pękają w szwach”, a koordynatorzy zastanawiają się, czy nie przedłużyć naboru z uwagi na małe zainteresowanie. Oczywiście macie pełne prawo złożyć aplikację w ostatniej minucie i wiemy, że czasem „tak się składa”. Ale jeśli możecie w danym programie złożyć ją nieco wcześniej – uwierzcie, korzyść odniesie każda ze stron. 🙂

Jak przygotować się zawczasu? Mamy dla was life-hack w postaci bazy stypendiów planowanych oraz bazy archiwalnych programów. Widzicie nabór planowany na kolejny miesiąc – zacznijcie powoli przygotowania do aplikacji. A może znaleźliście w archiwum doskonały program z poprzedniego roku – zorientujcie się, czy w podobnym okresie nie będzie następnego naboru za rok. 🙂

„Trzecie oko” na wagę złota

Bardzo polecamy – za każdym razem – poproście kogoś bliskiego (najlepiej kilka osób), by przeczytały wasz wniosek. Dzięki temu łatwiej wyłapać drobne błędy językowe, otrzymać cenne wskazówki, informację zwrotną, co warto jeszcze „podrasować”.

Nie wyrzucajcie do kosza poprzednich wniosków

Niezależnie, czy chodzi o wniosek elektroniczny, czy papierowy – koniecznie zachowajcie kopie! Czasem te same załączniki i dokumentacja przyda wam się do innej aplikacji, a może do aplikowania w kolejnym roku na to samo stypendium, jeśli tym razem się nie udało? Choć zachęcamy do personalizacji wniosków, pisanie ich zgodnie z oczekiwaniami i wymaganiami każdej organizacji, to pewne elementy wniosku mogą być dla was inspiracją i treścią do ponownego wykorzystania.

A dodatkowo, po roku, patrząc na poprzednie opisy, możecie zobaczyć, co nowego udało wam się zrobić, jak się rozwijaliście, a także co było przeszkodą w poprzednich miesiącach. Cenna wiedza, prawda?

To jak, czy wiecie już, jak wypełnić wniosek o stypendium?

Trzymajcie rękę na pulsie i dzielcie się sukcesami – z Moim Stypendium!

A jeśli zastanawiacie się, jak wypełnić wniosek o stypendium, to zapewne chcecie także znać programy stypendialne. 🙂 Nie ma nic prostszego, bo portal Moje Stypendium i nasz zespół pomaga wam w tym od ponad 10 lat. Wiemy, co w trawie piszczy i pomagamy wam przez cały rok w poszukiwaniu stypendiów.

A więc wskakujcie na:

 • newsletter,
 • instagram,
 • tik-tok,
 • facebook,
 • grupę Łowcy stypendiów,
 • bazę stypendiów.

Podzielcie się swoją historią! Udało wam się otrzymać stypendium? Poznanie Mojego Stypendium ułatwiło wam dostęp do informacji? A może udało wam się wyjechać za granicę? Macie za sobą ciekawy staż lub konkurs? A może inspirujecie innych do aplikacji na stypendia? Zostańcie Ambasador(k)ami naszego portalu! Napiszcie do nas na @Instagramie, @Facebooku lub na serwis@mojestypendium.pl, by dzielić się fajnymi historiami z innymi. 🙂 

PS Czy znacie już historie Joasi, Zuzi, Jagody, Darii i Zosi?

Jako wisienka na torcie zachęcamy Was do wsparcia nas na Patronite. Dzięki temu możemy rozwijać nasz portal i każdego dnia dodawać nowe oferty (i artykuły takie, jak ten)!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.