Kto może dostać stypendium? Pomarańczowy napis na czarnym tle. Poniżej figurki z gry warcaby w 3 kolorach - białym, czarnym i brązowym.

29.06.2023

Kto może dostać stypendium?

„Kto może dostać stypendium?”, „Czy ja mogę otrzymać stypendium?”. Te pytania mogą pojawić się w naszych głowach na różnych etapach życia. Odpowiedź jest prosta: nie tylko uczniowie i studenci! Jeśli zastanawiacie się, czy możecie ubiegać się o stypendium, dla kogo przyznawane są stypendia w Polsce i na świecie oraz w jaki sposób ich szukać – ten artykuł odpowie na Wasze pytania! 

Kto może dostać stypendium i jakie?

Na początek, krótkie rozróżnienie: jakie stypendia wyróżniamy? W jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy ogólnie o tym, czym jest stypendium. Jakie natomiast są ich rodzaje?

Otóż w badaniu „Mapa stypendiów III” wyróżniliśmy stypendia:

  • naukowe,
  • sportowe,
  • artystyczne,
  • socjalne,
  • muzyczne,
  • a także programy hybrydowe, np. naukowo-artystyczno-sportowe.

Ma to także odzwierciedlenie na naszym portalu Moje Stypendium! W wyszukiwarce stypendiów krajowych możecie w legendzie po lewej stronie zaznaczyć programy artystyczne, naukowe, socjalne, sportowe i inne. Czasem zdarza się, że program jest nieszablonowy, nietypowy (z uwagi na kryteria czy grupę odbiorców) – wówczas przypisujemy go do kategorii „inne”.

Dlaczego rodzaje stypendiów są takie ważne? Bo od tego zależy, kto może je otrzymać. Część z nich (zwłaszcza naukowe) powiązana jest z określonym etapem edukacji, np. stypendia dla uczniów, studentów, doktorantów – za wyniki w nauce. Inne dotyczą np. osób w określonym wieku, mających osiągnięcia i talenty sportowe czy artystyczne.

W gąszczu regulaminów i programów (a mapujemy ich setki co roku!) łatwo się czasami zagubić, więc poniżej podpowiadamy, jakie są stypendia dla określonych grup odbiorców.

Przeczytajcie, kto może dostać stypendium – i jakie!

Stypendia dla uczniów

Na początek ważna informacja dla uczniów, ich opiekunów i nauczycieli – najwięcej społecznych programów stypendialnych dedykowanych jest uczniom oraz studentom. A zatem, warto poszukiwać stypendiów dla osób uczących się w szkołach podstawowych i średnich!

Co więcej, jakiś czas temu opublikowaliśmy poradnik, jak zdobyć stypendium dla uczniów.

Przede wszystkim przeczytajcie o stypendiach szkolnych, a także przyjrzyjcie bogatą ofertę stypendiów dla uczniów – zarówno aktualnych, jak i archiwalnych ogłoszeń. Dzięki temu poznacie kilkaset programów – lokalnych i ogólnopolskich, o różnym profilu i kryteriach. Nic, tylko poszukiwać i aplikować! 🙂

Stypendia dla studentów

Po drugie, nie zapominajmy o osobach studiujących – jak pisaliśmy powyżej, to grupa, dla której równie często dedykowane są programy stypendialne. I dla Was mamy specjalny poradnik, cieszący się ogromną popularnością. Przeczytajcie dokładnie o tym, jakie są stypendia dla studentów w artykule Ani!

Ponadto, służymy bezpłatną, przyjazną bazą stypendiów dla studentów – znajdziecie w niej zarówno aktualne nabory, jak i te archiwalne (a większość naborów powtarza się cyklicznie!).

Szczególnie ważną rolę pełnią programy stypendialne dla maturzystów, chcących kontynuować edukację na studiach. Sprawdźcie koniecznie m.in. ogólnopolski program Stypendiów Pomostowych.

Stypendia dla młodych naukowców

Po trzecie, część osób decyduje się kontynuować ścieżkę naukową – np. na studiach doktoranckich. Czy dla nich także są stypendia! Tak! I nie są to tylko stypendia z budżetu państwa. Jakie stypendia przyznawane są doktorant(k)om? Ile wynoszą i kiedy się o nie ubiegać? Tak, zgadliście – o tym też pisaliśmy w artykule na portalu – zajrzyjcie do poradnika o stypendiach dla doktorantów!

Oprócz tego, dla osób realizujących studia doktoranckie oraz realizujących ścieżkę kariery naukowej po doktoracie, także mapujemy ciekawe programy stypendialne: krajowe oraz zagraniczne. Jest w czym wybierać! Z kilku z nich korzystała autorka tego artykułu i bardzo poleca. 🙂 To ważne, by wiedzieć, że stypendium doktoranckie na uczelni to nie jedyne wsparcie stypendialne, o które możecie się ubiegać.

Stypendia dla osób utalentowanych sportowo

Po czwarte, nie może zabraknąć stypendiów dla osób utalentowanych sportowo, osiągających wspaniałe wyniki w różnych dyscyplinach sportowych. I owszem, dla Was także napisaliśmy dedykowany poradnik o tym, jak zdobyć stypendium sportowe.

Oprócz poradnika, regularnie mapujemy i publikujemy na portalu ogłoszenia o programach stypendiów sportowych. Zerknijcie także na archiwalne ogłoszenia stypendiów sportowych, gdyż wnioski często można składać dwa razy w roku.

Co ciekawe, organizatorami stypendiów sportowych najczęściej są jednostki samorządu terytorialnego. Sprawdźcie zatem koniecznie czy w Waszej gminie/powiecie/mieście,  nie ma programu wsparcia dla utalentowanych sportowo osób! Ponadto, niekiedy samorządy redystrybuują środki przeznaczone na stypendia sportowe za pośrednictwem klubów sportowych. Dlatego w pierwszej kolejności skontaktujcie się ze swoim macierzystym klubem.

Stypendia dla osób utalentowanych artystycznie

Po piąte, nie zapominamy o utalentowanych artystycznie osobach – stypendia artystyczne to także częsta forma nagrodzenia i wsparcia artystów i artystek. Dla Was również stworzyliśmy poradnik o tym, jak zdobyć stypendia artystyczne.

Co ważne, stypendia artystyczne przyznają zazwyczaj samorządy, niekiedy fundacje i stowarzyszenia. Istnieją także stypendia rządowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Większość programów dla osób utalentowanych artystycznie mapujemy na co dzień na portalu: zajrzyjcie do listy aktualnych naborów do stypendiów artystycznych. Sprawdźcie także archiwalne ogłoszenia dla artystów i artystek, gdyż wiele programów systematycznie otwiera kolejne edycje.

Stypendia dla absolwentów

Po szóste, często otrzymujemy zapytania, czy absolwenci i absolwentki także mogą ubiegać się o stypendia. Cóż, nie ukrywamy – programy stypendialne najczęściej dotyczą osób związanych z pewnym etapem edukacji formalnej. Nie jest to jednak 100% przypadków. Powstaje coraz więcej programów, w których status ucznia, studenta czy doktoranta nie jest kryterium formalnym. Zaglądajcie systematycznie do wyszukiwarki stypendiów, by poczytać o inicjatywach dla absolwentów!

Stypendia dla różnych grup wiekowych

Podsumowując, mamy stypendia dla osób:

  • realizujących konkretny etap edukacji (uczniów, studentów, doktorantów…),
  • utalentowanych w różnych dziedzinach (będących jednocześnie uczniami/studentami lub niezależnie od tego statusu),
  • w określonym wieku, spełniającym dodatkowe kryteria (osiągnięcia, talenty, pomysł na projekt etc.).

A zatem – warto poszukiwać, niezależnie od etapu edukacji czy wieku. Każdy program ma swój regulamin i opis. Dzięki bezpłatnej wyszukiwarce na portalu Moje Stypendium poszukiwanie programów dopasowanych do waszych potrzeb jest szybkie, kompleksowe i przyjazne. Po prostu – korzystajcie! 🙂

Stypendia dla każdego..? 🙂

Mamy nadzieję, że dzięki artykułowi dowiedzieliście się dokładnie, kto może dostać stypendium. A może znaleźliście program dla siebie lub kogoś bliskiego? Mocno trzymamy za to kciuki i działamy właśnie po to, by dzielić się rzetelną wiedzą, popularyzować stypendia i pozwalać Wam spełniać marzenia! Bo stypendia to możliwość rozwoju, to docenienie talentów i osiągnięć, to motywacja do działania…

Zobaczcie, jak możemy wspólnie pomagać tysiącom osób spełniać marzenia i plany rozwojowe. 🙂

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.