grafika z roślinami ilustrująca artykuł Co to jest sezon na stypendia

28.11.2022

Czy istnieje sezon na stypendia?

Być może spotkaliście się kiedyś z określeniem „sezon na stypendia”. Zastanawiacie się co to takiego, czy rzeczywiście istnieje, a jeśli istnieje, to kiedy występuje? W tym artykule znajdziecie odpowiedź na te i parę innych pytań. 

Od wielu lat nasz zespół prowadzi wyszukiwarkę stypendiów krajowych i stypendiów zagranicznych. Odnajdujemy aktualne oferty stypendialne i publikujemy je dla Was w bazach MojeStypendium.pl. Na podstawie tych doświadczeń, możemy z całą pewnością potwierdzić – sezon na stypendia istnieje. 🙂

Co to jest sezon na stypendia?

Najprościej mówiąc, sezon na stypendia to okres, gdy aktualnych ogłoszeń o stypendiach, jest najwięcej.

W bazach MojeStypendium.pl zawsze znajdziecie otwarte nabory dla kandydatów do stypendiów, ale w sezonie stypendialnym nasze wyszukiwarki „pękają w szwach”. Wtedy jest w czym wybierać! Jednak trzeba się spieszyć, bo sezon nie trwa wiecznie. Większość ogłoszeń (poza nielicznymi wyjątkami prowadzącymi nabór ciągły, całoroczny) ma określoną datę, do której kandydaci mogą aplikować o dane stypendium. Przed tą datą aplikujący muszą wypełnić formularz zgłoszenia i wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami wysłać go do organizatorów programu stypendialnego elektronicznie lub w formie papierowej.

Kiedy trwa sezon na stypendia?

Odpowiedź na to pytanie jest nieco bardziej złożona. Zależy to od typu programu stypendialnego i jego odbiorców. Stypendia dla uczniów, stypendia dla studentów, stypendia sportowe, stypendia artystyczne, czy stypendia na edukację za granicą – w każdym z tych przypadków można wyróżnić „sezon na stypendia”.

Sezon na uczniowskie stypendia

Większość ofert stypendiów dla uczniów kończy swoje nabory w połowie lub ostatniego dnia września. Za przykład mogą posłużyć stypendia szkolne. O te stypendia socjalne uczniowie mogą występować w swoich gminach do 15 września każdego roku.

Jednak są wyjątki. Ogólnopolskie programy stypendialne dla zdolnych absolwentów szkół podstawowych z małych miejscowości, którzy planują rozpoczęcie nauki w dobrym liceum przeprowadzają nabory wiosną. Jako przykłady takich inicjatyw stypendialnych możemy wskazać Program Klasa Fundacji BNP Paribas i Program Horyzonty Fundacji EFC.

A zatem w przypadku uczniów sezon na stypendia zaczyna się w marcu, a jego moment kulminacyjny to wrzesień.

Sezon na studenckie i doktoranckie stypendia

Harmonogram przyznawania stypendiów dla studentów oraz stypendiów dla doktorantów jest dopasowany do kalendarza akademickiego. Z tego powodu terminy naborów większości programów studenckich upływają w październiku.

Podobnie jednak, jak w przypadku stypendiów uczniowskich, istnieją duże programy stypendialne, skierowane do młodych ludzi stojących przed decyzją o dalszej edukacji, które wymykają się schematom. Zwykle do połowy sierpnia można składać wnioski w ogólnopolskim programie dla zdolnych maturzystów – Stypendia Pomostowe.

Podsumowując więc, sezon na studenckie stypendia zaczyna się w lipcu, a jego pełnia to październik.

Sezon na stypendia sportowe i artystyczne

Programy stypendialne dedykowane sportowcom i programy stypendialne dla twórców często (choć nie zawsze) są przyznawane przez instytucje samorządowe dwa razy w roku, na okres pięciu lub sześciu miesięcy. W związku z tym, ich nabory odbywają się od listopada do stycznia i ponownie w maju lub kwietniu. Jednak najwyższy sezon na stypendia dla sportowców i artystów to zima.

Sezon na stypendia zagraniczne

Z doświadczenia wiemy, że najwięcej ofert stypendiów zagranicznych znajdziecie w naszej wyszukiwarce na przełomie roku i wiosną. Warto jednak wiedzieć, że ogłoszenia o stypendiach zagranicznych publikowane są przez organizatorów zwykle z dużym wyprzedzeniem. Chodzi o to, by kandydaci mieli możliwość zaplanować wyjazd i przygotować się do zmiany miejsca zamieszkania. Zgromadzenie dokumentów potrzebnych do aplikowania na stypendia wyjazdowe zajmuje też więcej czasu, niż w przypadku stypendiów krajowych. Na przykład stypendia na studia magisterskie lub doktoranckie na uczelniach w Wielkiej Brytanii zazwyczaj mają terminy naboru zgłoszeń na początku roku, w styczniu lub lutym. Jednak sam proces aplikowania trzeba zacząć z wyprzedzeniem. Bywa, że trzeba z wcześniej nawiązać kontakt z potencjalnym promotorem i zebrać referencje. Z kolei duże, kompleksowe programy stypendialne na studia w Stanach Zjednoczonych najczęściej czekają na zgłoszenia do końca roku, by stypendyści mogli rozpocząć edukację w październiku.

Wyjątkiem wyłamującym się z wyżej opisanego schematu są oferty stypendialne na wyjazdy do Francji, których nabory zamykają się najczęściej na wiosnę. Tak jest na przykład w przypadku większości programów stypendialnych Campus France. Więcej wskazówek dotyczących aplikowania o stypendia wyjazdowe zgromadziliśmy w artykule – Nauka i studia za granicą – poradnik.

Poza sezonem na stypendia

Pamiętajcie, że istnieje wiele programów stypendialnych, które wymykających się regułom sezonowym. Zachęcamy byście przez cały rok sprawdzali, czy nie pojawiły się nowe, interesujące dla Was oferty. Wskazówki o tym jak i gdzie szukać stypendiów zebraliśmy w naszym artykule – Krótki przewodnik o stypendiach.

Więcej na temat tego, kiedy najlepiej szukać stypendiów znajdziecie w naszym artykule eksperckim. Serdecznie polecamy!

Jak nie przegapić sezonu na stypendia?

Najlepszym sposobem, by być na bieżąco z aktualnymi ofertami jest zapisanie się do newslettera MojeStypendium.pl. Raz na kilka tygodni przesyłamy zestawienie najbardziej interesujących naszym zdaniem propozycji. Rekomendujemy również dołączenie do prowadzonej przez nas na Facebooku grupy Łowcy stypendiów i konkursów. Tam znajdziecie nie tylko oferty, które trafiają do wyszukiwarek MojeStypendium.pl, ale i publikowane przez innych członków grupy ogłoszenia o ciekawych inicjatywach.

Jeśli ten materiał dostarczył Wam choć kilku cennych wskazówek – wesprzyjcie nas, byśmy mogli nadal tworzyć dla Was rzetelne artykuły.

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.