Kiedy można dostać stypendium? Pomarańczowy napis na tle zegarów

13.07.2023

Kiedy można dostać stypendium?

Kiedy można dostać stypendium? W jakim okresie roku najlepiej się o nie starać? Często słyszymy te pytania od różnych osób: rodziców, uczniów szkół średnich, studentów, a także doktorantów. W poniższym artykule podpowiemy Wam kiedy najlepiej szukać stypendiów dla różnych grup.

Sezon na stypendia

To, co lubimy najbardziej to tak zwany sezon na stypendia. Oznacza to, że w tym okresie na naszym portalu jest najwięcej ofert stypendialnych. Dobra wiadomość jest taka, że największy sezon na stypendia trwa właśnie teraz i to o nim chcemy Wam opowiedzieć. A jeśli chcecie dowiedzieć się o innych, mniejszych sezonach na konkretne rodzaje stypendiów zapraszamy Was do artykułu Gosi na ten temat.

Kiedy stypendium mogą dostać uczniowie?

Sezon na stypendia dla uczniów ma trzy okresy. Jeśli mówimy o absolwentach klas ósmych – najlepiej jest szukać ofert w miesiącach luty – kwiecień. To wtedy pojawiają się stypendia, które zapewniają wsparcie w podjęciu nauki w szkole średniej.

W przypadku maturzystów sezon na stypendia trwa właśnie teraz! Stypendia na podjęcie studiów mają czas aplikacji od czerwca do sierpnia. Nie przegapcie ich i aplikujcie! Szczególnie mocno polecamy Wam aplikowanie o Stypendia Pomostowe Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości!

Jeśli mówimy o uczniach szkół podstawowych i licealistach (ale jeszcze nie absolwentach tychże szkół) stypendiów najlepiej jest szukać w czerwcu i lipcu (czyli po zakończeniu roku szkolnego) oraz na początku września (czyli tuż po jego rozpoczęciu).

Pamiętajcie także, że istnieją inne, nietypowe programy stypendialne, których terminy rekrutacji niekoniecznie muszą pasować do podanych przez nas wyżej „sezonów”. Dlatego portal Moje Stypendium warto śledzić przez cały rok!

Kiedy stypendia mogą dostać studenci?

Stypendia dla studentów to ciekawy i rozległy temat. Wyżej napisaliśmy o stypendiach dla maturzystów na podjęcie studiów. Tak naprawdę w tych samych terminach stypendiów mogą poszukiwać także studenci. W tym wypadku polecamy szczególnie stypendia samorządowe – wiele gmin, powiatów i województw wspiera zdolnych młodych ludzi. Aplikowanie w lipcu pozwala na pochwalenie się wynikami zdobytymi w poprzednim roku akademickim.

Dodatkowo studenci mogą korzystać ze stypendiów socjalnych i rektorskich na swoich uczelniach. W tym przypadku terminy aplikacji to najczęściej październik, czyli sam początek roku akademickiego. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule o stypendiach dla studentów.

Warto także pamiętać o stypendiach zagranicznych. To często ciekawa forma urozmaicenia studiów, która pozwala na poznanie nowej kultury, spróbowanie pracy w międzynarodowym środowisku, zwiedzenie świata oraz wzmocnienia kompetencji językowych. W przypadku stypendiów zagranicznych aplikacje odbywają się na długo przed planowanym wyjazdem. Dlatego jeśli myślicie o podjęciu całości, lub części studiów za granicą – nie zostawiajcie tej decyzji na ostatnią chwilę przez Waszym wymarzonym terminem wyjazdu!

Kiedy stypendia mogą dostać doktoranci i naukowcy?

Doktoranci otrzymują stypendium doktoranckie w Szkole Doktorskiej, które przyznawane jest na maksymalnie 4 lata. Ponadto mogą ubiegać się o stypendia dla młodych naukowców przyznawanych przez Ministra Edukacji i Nauki. Dostępnych jest także wiele różnorodnych stypendiów na prowadzenie badań (szczególnie tych zagranicznych). Jednak w przypadku grupy doktorantów, a także naukowców trudno jest mówić o konkretnym sezonie stypendialnym. Jeśli należycie do tej właśnie grupy, polecamy Wam śledzić stypendia, granty badawcze i konkursy przez cały rok. W tym celu zapraszamy do naszej wyszukiwarki stypendiów, stypendiów zagranicznych oraz konkursów!

Jeśli ten artykuł pomógł wam w zdobyciu cennych informacji o tym kiedy najlepiej jest szukać stypendiów – dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać cenną wiedzą. Dziękujemy! 🙂

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.