Grafika przedstawia napis "Przewodnik po stypendiach" na tle rozrzuconych map

8.11.2022

Krótki przewodnik po stypendiach

Szukacie wsparcia na rozwój naukowy, artystyczny, sportowy? A może pochodzicie z małej miejscowości i marzycie o liceum w dużym mieście? Rozważacie wyjazd na studia za granicę i zastanawiacie się, od jakich instytucji można uzyskać wsparcie finansowe? We wszystkich tych sytuacjach – i wielu innych – to właśnie stypendium może pomóc w realizacji Waszych marzeń i planów.

Tylko jak odnaleźć się w gąszczu informacji i znaleźć odpowiednią ofertę dla siebie? Programów stypendialnych w Polsce i za granicą jest wiele, przyznają je różnorodne instytucje, a każdy organizator ustala swoje kryteria, zasady wsparcia i regulaminy. Aby Wam pomóc, przygotowaliśmy krótki przewodnik po stypendiach. Znajdziecie w nim podstawowe informacje o systemie stypendialnym, wskazówki gdzie szukać stypendiów i kiedy na nie aplikować. Zapraszamy do lektury!

Kto może dostać stypendium?

Odpowiedź na pytanie dla kogo są stypendia jest złożona. Warto podkreślić, że każdy organizator sam ustala kryteria rekrutacji i wymagania stawiane kandydatom. Mogą one zatem dotyczyć:

 • wieku kandydatów i kandydatek oraz etapu nauki,
 • wysokości dochodu w rodzinie,
 • miejsca zamieszkania,
 • dotychczasowych osiągnięć – naukowych, sportowych, artystycznych,
 • zaangażowania społecznego (np. wolontariat),
 • znajomości języków obcych,
 • i wiele innych!

Niektóre stypendia, poza docenieniem i nagrodzeniem przeszłych osiągnięć, przyznawane są na realizację jakiegoś przedsięwzięcia (np. projekt artystyczny czy społeczny, badania naukowe). Wówczas istotnym kryterium będą takie elementy jak plan, harmonogram czy budżet przyszłych działań, a także spodziewane rezultaty projektu.

Warto również podkreślić, że rzadko o przyznaniu stypendium decyduje tylko jedno kryterium. Dlatego szukając programów dla siebie, warto patrzeć szeroko. Być może nie macie tytułu laureata czy finalisty olimpiady przedmiotowej, ale systematycznie angażujecie się w wolontariat w lokalnej organizacji – jest to równie wartościowe! Stypendia nie są tylko dla „najlepszych” czy „geniuszy” – programów jest tyle, że każdy znajdzie coś odpowiadające jego talentom i zainteresowaniom. Pamiętajcie też, że nawet jeśli nie uda Wam się dostać stypendium w tym roku, nie oznacza to że nie warto było aplikować – dzięki temu wiecie, co możecie zrobić, aby spróbować z większą szansą powodzenia kolejny raz. 🙂

Więcej o kryteriach przyznawania stypendiów piszemy także w dedykowanym artykule. Zaś jeśli planujecie starać się o stypendium naukowe na studiach czy w szkole, mamy dla Was także artykuł o tym, jaka średnia jest wymagana do stypendium.

Stypendia w Polsce

Na początek dobra wiadomość – programów stypendialnych w Polsce jest zapewne dużo więcej, niż się spodziewacie. Poza stypendiami finansowanymi z budżetu państwa  (są to np. stypendia rektora, stypendia szkolne, stypendia doktoranckie czy stypendia poszczególnych ministerstw), wiele samorządów, organizacji pozarządowych czy firm organizuje swoje własne programy stypendialne. To właśnie tą drugą grupę stypendiów znajdziecie w naszej bazie programów krajowych.

Wysokość wsparcia finansowego i rodzaj wsparcia pozafinansowego (np. podręczniki, wyjazdy) znacznie różni się w zależności od programu. Są zatem stypendia opierające się na jednorazowej transzy w wysokości kilkuset złotych, jak i duże, kompleksowe programy zapewniające długotrwałe wsparcie finansowe, materiały naukowe, zakwaterowanie, mentoring i inne benefity.

Jeśli zaś chodzi o rodzaje programów stypendialnych, wyróżniamy stypendia:

 • naukowe – wyróżniające osiągnięcia naukowe, czy przyznawane na realizację projektów badawczych,
 • artystyczne – dla osób uzdolnionych w różnych dziedzinach sztuki,
 • sportowe – nagradzające sportowców,
 • socjalne – dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej,
 • inne, nietypowe programy – np. stypendia im. Olgi Rok dla zaangażowanych społecznie bibliotekarek.

Na ten moment, według naszej wiedzy, w Polsce najczęściej organizuje się programy naukowe i sportowe. Warto również podkreślić, że wiele programów stypendialnych ma charakter mieszany – są to tzw. stypendia hybrydowe. Mogą to być np. programy naukowo-socjalne, kierowane do osób osiągających dobre wyniki w nauce, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

Chcecie wiedzieć więcej o tym, jakie są stypendia w Polsce? Zapraszamy do lektury artykułu na ten temat. Zaś dla szczególnie dociekliwych polecamy Raport „Mapa stypendiów III” z badania programów stypendialnych w Polsce. Badanie to oparliśmy na zebranych danych aż o 735 społecznych programach stypendialnych i niemal 200 odpowiedziach na ankietę skierowaną organizatorów programów stypendialnych!

Stypendia za granicą

O stypendiach zagranicznych można by pisać bez końca. Grupa ta obejmuje przecież programy organizowane na całym świecie, w krajach różniących się od siebie systemem szkolnictwa, rodzajem przyznawanego wsparcia, najczęściej spotykanymi kryteriami. To zarówno dobra jak i zła wiadomość. Dobra, bo oznacza ona bogactwo programów które umożliwiają wyjazd do najdalszych zakątków świata. Co więcej, to także programy dedykowane różnorodnym grupom. A zatem mogą to być stypendia przyznawane nie tylko uczniom czy studentom, ale także artystom, naukowcom, osobom działającym społecznie czy profesjonalistom pracującym w konkretnej branży.

Zła wiadomość jest natomiast taka, że oferty programów zagraniczne mogą być trudniejsze do znalezienia. Część z nich mapujemy w naszej bazie stypendiów zagranicznych (o czym piszemy więcej w sekcji poniżej), jednak jest to zaledwie ułamek istniejących ofert. Co więcej, część ofert stypendiów dostępnych dla obcokrajowców jest dostępna w języku angielskim, jednak wiele z nich publikowanych jest jedynie w języku kraju, w którym organizowane jest stypendium. Warto także podkreślić, że niektóre programy dedykowane są osobom z konkretnych krajów. Oznacza to, że jedynie część stypendiów zagranicznych jest dostępna dla osób z Polski.

Oznacza to przede wszystkim to, że szukając stypendiów na studia czy wyjazd zagraniczny, warto szukać szeroko i nie bać się pytać. Marzycie o studiach na zagranicznej uczelni? Sprawdźcie, czy na stronie nie mają zakładki z informacjami o stypendiach. Warto również napisać maila dopytując o możliwości finansowania. W poszukiwaniu stypendiów zagranicznych warto również przejrzeć stronę Ministerstwa Edukacji kraju, do którego planujecie się wybrać. Część z nich prowadzi dedykowane portale dla obcokrajowców, gdzie można uzyskać informacje o studiach, stypendiach i innych możliwościach wyjazdów.

Poradnik o studiach za granicą

Chcąc ułatwić Wam podjęcie decyzji o studiach czy wymianie zagranicznej, przygotowaliśmy cykl artykułów Kierunek: świat. W każdym z nich przyglądamy się bliżej systemowi edukacji w danym kraju, opisujemy proces rekrutacji na studia i inne wymagane formalności. Chcecie, abyśmy opisali jakiś konkretny kraj? Nie wahajcie się do nas napisać – zrobimy, co w naszej mocy 🙂

Gdzie szukać stypendiów?

Stypendia w Polsce

Przede wszystkim – warto zacząć od bazy stypendiów na naszym portalu. To największa w Polsce, całkowicie darmowa wyszukiwarka programów stypendialnych. Znajdziecie w niej stypendia które nie są finansowane z budżetu państwa. A zatem są to programy organizowane przez m.in. urzędy miasta czy gminy, NGO, firmy.

Aby ułatwić Wam poszukiwania, stypendia w naszej bazie pogrupowaliśmy ze względu na:

 • grupę docelową (według etapu edukacji),
 • rodzaj stypendium,
 • zasięg (stypendia ogólnopolskie, międzynarodowe i z podziałem na województwa),
 • organizatora programu stypendialnego.

W legendzie po lewej stronie możecie zaznaczyć dowolną ilość kryteriów, tak, aby znaleźć stypendium najlepiej odpowiadające Waszej sytuacji życiowej. Jeśli nie znaleźliście pasującego programu w bazie – nic straconego! Przede wszystkim, niemal codziennie wyszukujemy i dodajemy nowe oferty stypendialne. Polecamy zatem wrócić za parę tygodni – być może pojawi się coś interesującego.

Warto także zajrzeć do archiwum. Znajdują się tam informacje o programach z ostatnich 12 miesięcy. Wiele programów organizowanych jest cyklicznie, a zatem jest duża szansa że będę one organizowane w kolejnym roku. Możecie wtedy śledzić stronę organizatora i przygotować się do aplikowania z dużym wyprzedzeniem.

Polecamy także zapisać się na nasz newsletter – co 3 tygodnie wysyłamy zestawienie najciekawszych stypendiów krajowych i zagranicznych oraz konkursów z różnych dziedzin. Dzięki temu dostajecie super oferty wprost do swojej skrzynki. Jest to też dobra przypominajka o tym, aby zajrzeć do bazy portalu. 😉

Poza bazą naszego portalu, stypendiów możecie szukać w innych miejscach. Wiele zależy od Waszej sytuacji. Jeśli jesteście studentami – warto podpytać o dostępne oferty na uczelni, np. w biurze karier. Zachęcamy także do szukania informacji, czy samorząd w Waszym regionie nie przyznaje stypendiów. A więcej źródeł i porad zebraliśmy dla Was w naszym artykule, Jak znaleźć stypendium online.

Stypendia zagraniczne

Na portalu MojeStypendium.pl znajdziecie także bazę stypendiów zagranicznych. Dodajemy tutaj oferty stypendiów z całego świata. Co istotne, w bazie portalu znajdziecie tylko programy, na które mogą aplikować obywatele polscy. Ponadto, dzięki wspaniałym wolontariuszom Fundacji Dobra Sieć i TuDu, wszystkie oferty przetłumaczone są na język polski.

Analogicznie jak w bazie stypendiów krajowych, oferty w bazie stypendiów zagranicznych można filtrować według kilku kryteriów:

 • grupa docelowa (według etapu edukacji),
 • dziedzina,
 • zasięg (czyli kraj do którego jest stypendium),
 • organizator programu.

W artykule Studia za granicą – gdzie szukać wsparcia? znajdziecie także listę międzynarodowych wyszukiwarek stypendialnych oraz informacje o innych możliwościach wyjazdu za granicę, takich jak na przykład European Solidarity Corps. Co istotne, szukając stypendiów na zagranicznych portalach pamiętajcie, żeby zawsze dokładnie sprawdzać oferty stypendialne pod kątem wiarygodności instytucji, aby nie paść ofiarą oszustwa stypendialnego, wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy!

Kiedy aplikować na stypendium?

Na początek warto wiedzieć przede wszystkim to, to że odpowiedź na pytanie kiedy najlepiej szukać stypendiów zależy od ich rodzaju. Stypendia dla uczniów i studentów, sportowe czy artystyczne, stypendia na studia za granicą – w każdym przypadku można wyróżnić „sezon na stypendia”, czyli okres, w którym pojawia się najwięcej ofert. Dokładnie opisujemy to w artykule eksperckim na naszym portalu – Kiedy szukać stypendiówZachęcamy jednak żeby cały rok sprawdzać, czy nie pojawiły się nowe oferty – programów przecież jest bardzo wiele!

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Wam zorientować się w możliwościach stypendialnych w Polsce i za granicą. Trzymamy kciuki za Wasz rozwój i życzymy Wam, abyście z odwagą sięgali po swoje marzenia! ⭐

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu ważnych informacji o stypendiach, rozwiał Wasze wątpliwości i uważacie, że takich artykułów oraz doradztwa potrzeba więcej – dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać radą i rzetelnymi artykułami🙂 Dziękujemy!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.