nauka i studia za granica - poradnik

18.01.2022

Nauka i studia za granicą – poradnik

Nauka i studia za granicą, czyli cykl „Kierunek: świat”

Nauka i studia za granicą są w zasięgu ręki! Przedstawiamy bezpłatny poradnik na temat stypendiów zagranicznych i systemów edukacji w wielu krajach.

Jak to się zaczęło? 

Pamiętam ten dzień – było letnie popołudnie 2019 roku, gdy pomyślałam sobie, jako niedawna absolwentka studiów, doktorantka i wiecznie spragniona międzynarodowych przygód wolontariuszka i koordynatorka w Fundacji, że miło będzie stworzyć poradnik dla osob, które marzą o nauce i studiach za granicą. Międzynarodowe i międzykulturowe doświadczenia edukacyjne oraz wolontariackie miały na mnie duży (i pozytywny ;)) wpływ, więc czułam, że warto się tym dzielić.

Od pomysłu do realizacji minęło kilka miesięcy – zespołowo szukaliśmy rzetelnych źródel informacji, statystyk, przekopywaliśmy internet w poszukiwaniu analogicznych, bezpłatnych publikacji. Znaleźliśmy dużo i niedużo jednocześnie. Na szczęście w wielu miejscach można poszukać wskazówek o poszczególnych krajach, lecz wiedza ta jest często rozproszona, część informacji online wymaga weryfikacji… Zdecydowaliśmy się więc wziąć sprawy w swoje ręce. 🙂

I tak powstał, kontynuowany od 2019 roku, cykl artykułów pod hasłem „Kierunek: świat”.

Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w tym przedsięwzięciu, które cały czas się rozwija!

A zatem: co kryje się pod cyklem Kierunek: świat? Mowa o kierunkach geograficznych, które analizujemy. Piszemy o systemie nauki i szkolnictwa wyższego, o wiodących kierunkach studiów i uczelniach, o rekrutacji, wizach, kosztach życia, znajomości języków obcych w danym kraju. Przeczytajcie poniżej, jakie kraje już opisaliśmy!

Nauka i studia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie uczelnie przyciągają studentów wysokimi miejscami w rankingach, wielokulturowym środowiskiem i obietnicą międzynarodowej kariery. Jednocześnie Brexit spowodował wiele dyskusji i zmian prawnych związanych z możliwością studiowania w Zjednoczonym Królestwie. Jeśli chcesz dowiedzieć się wiecej,  przeczytaj artykuł o nauce i studiach w UK!

Nauka i studia w Australii

W poprzednich latach liczba studentów zagranicznych w Australii sięgała aż 200 tysięcy osób rocznie. Cóż, nie może to byc przypadek. 🙂 Choć wyjazd na ten kontynent wymaga dozy cierpliwości (formalności, formalności), to australijskie uczelnie mogą się poszczycić wysokim poziomem nauczania i różnorodną ofertą.

Uchylamy rąbka tajemnicy o nauce na piątym kontynencie – zapraszamy do lektury!

Nauka i studia w Stanach Zjednoczonych

Jak pisze Ania, autorka artykułu o USA,

Stany Zjednoczone to wymarzony kierunek dla wielu studentów i doktorantów z Polski. Uczelnie przyciągają kandydatów wysokim poziomem nauczania, zapleczem badawczym i możliwością międzynarodowej kariery. Jednocześnie, studia w USA często wiążą się z wysokimi kosztami czesnego oraz formalnościami związanymi z uzyskaniem wizy.

W amerykańskiej odsłonie cyklu Kierunek: świat odsłaniamy przed Wami tajniki edukacji w Stanach Zjednoczonych – zapraszamy do lektury!

Nauka i studia we Francji

Czy wiecie, że:

francuskie uczelnie zapewniają różnorodną ofertę edukacyjną, wysoki poziom nauczania, możliwość studiowania bez konieczności płacenia za czesne, a także rosnącą liczbę kierunków nauczanych w języku angielskim?

Brzmi kusząco? Czytajcie dalej – odsłaniamy przed Wami tajniki studiów nad Sekwaną. Bonne lecture!

Nauka i studia w Niemczech

Niemcy to popularny kierunek wyjazdów edukacyjnych dla osób z Polski. Dlaczego? Powodów jest kilka: wysoki poziom nauczania, niskie opłaty za studia, a jednocześnie bliskość geograficzna. Nawet jeśli nie znacie języka niemieckiego, warto wziąć pod uwagę ten kraj jako kierunek wyjazdu. Przeczytajcie zatem koniecznie o tym, jak wygląda nauka i studia  u naszego zachodniego sąsiada.

Nauka i studia w Kanadzie

Nasza specjalistka Ania Weksej przybliża także tematykę nauki i studiów w Kanadzie – sama była na stypendium w Kraju Klonowego Liścia, więc wiele spraw zna od podszewki. 🙂

Decydując się na studia w Kanadzie, wiele zależy od tego, jaką prowincję wybierzemy: język nauki, wysokość czesnego, aż po proces rekrutacji i organizację studiów. Nie zmienia to jednak faktu, że większość kanadyjskich uniwersytetów zapewnia wysoki poziom nauczania i może otwierać furtkę do międzynarodowej kariery.

Brzmi intrygująco? Zajrzyjcie zatem do poradnika o edukacji w Kanadzie!

Nauka i studia w Japonii

Jeżeli zaś chcieliście kiedykolwiek odwiedzić Japonię, jesteście zainteresowani tym, jak wyglądają nauka i studia za granicą azjatycką – trafiliście na doskonały artykuł autorstwa naszego wolontariusza! Jak pisał Kamil,

razem skierujemy się w stronę samego serca imperium j-culture (kultury japońskiej)!

Nauka i studia w Chinach

A może jesteście ciekawi, jak wyglądają studia w Państwie Środka? Krótki przewodnik autorstwa Kamila pomoże Wam zorientować się w kluczowych wymaganiach oraz możliwościach edukacyjnych w Chinach. Nie przegapcie!

Nauka i studia na Ukrainie

Jak pisze nasz wolontariusz – autor artykułu o Ukrainie i jego fotografii głównej – Danylo Solovei:

Studia na Ukrainie są ciekawym doświadczeniem, ale póki co nie są alternatywą dla europejskiego wykształcenia. Wyjątek mogą stanowić popularne studia medyczne. Warto jednak rozważyć wyjazd w ramach programu Erasmus+UA lub wymiany bilateralnej między polskimi a ukraińskimi uczelniami.

Ciekawy tekst „Kierunek: Ukraina” czeka na Waszą lekturę. 🙂

Podziękowania za wsparcie w tworzeniu poradników

Co ważne, te bezpłatne, rzetelne artykuły poradnikowe dla Was nie powstałyby bez wsparcia naszych wolontariuszy, partnerskich organizacji i sympatyków! Bardzo dziękujemy zatem naszym wspaniałym wolontariuszom: Danylowi Solovei, Kamilowi Bąkowi, Angelice Kowalskiej, Oliwii W., Wojciechowi Tomalakowi, ktorzy redagowali niektóre teksty, a także Campus France Polska/Instytutowi Francuskiemu za wsparcie merytoryczne dotyczące edukacji we Francji.

Nauka i studia za granicą – co dalej?

Po pierwsze, zachęcamy Was do lektury naszego mini-przewodnika o tym, gdzie szukać wsparcia, jeśli interesuje nas nauka i studia za granicą.

Znajdziecie tam sporo cennych, uniwersalnych treści, a także zagranicznych źródeł informacji. Trzymamy kciuki!

Po drugie, zajrzyjcie do artykułu o najpopularniejszych kierunkach studiów w Polsce i na świecie. Dowiecie się, co w trawie piszczy, jakie są aktualne trendy.

Po trzecie, przeczytajcie nasz tekst analizujący rankingi najlepszych uczelni. Opisaliśmy w nim także plusy i minusy tworzenia samych rankingów. 😉

Po czwarte, nie zapominajcie o tym, że Moje Stypendium to także stale aktualizowana baza stypendiów zagranicznych. Co istotne, starannie selekcjonujemy dla Was programy dostepne dla osób z Polski, aktualne, zweryfikowane i dające kompleksowe wsparcie.

A ponadto, w naszej bazie konkursów pojawia się coraz więcej inicjatyw międzynarodowych. Chcecie zaistnieć ze swoim pomysłem, ideą czy talentem na arenie międzynarodowej? Sprawdźcie koniecznie aktualne możliwości. 🙂

Nauka i studia w Polsce – anglojęzyczne Moje Stypendium dla obcokrajowców!

W 2020 r. odbyła się zaś premiera anglojęzycznej odsłony portalu MojeStypendium.pl – My Scholarship

W zakładce „Scholarships for foreigners in Poland” znajdują się artykuły zbierające informacje o ofertach stypendialnych dla cudzoziemców.

Zapraszamy do lektury i podzielenia się informacją o portalu wśród osób z Waszego otoczenia, które są zainteresowane tym zagadnieniem! 🙂

„Liczę na więcej artykułów o innych krajach – czy jest szansa?”

Dostajemy od Was sygnały, że interesują Was także inne kierunki – Włochy, Holandia, Luksemburg, Szwajcaria, a może Islandia? Wiemy z doświadczenia, że decyzja o wyjeździe do innego kraju nie zawsze jest łatwa i wymaga odpowiedniego namysłu. Dlatego właśnie staramy się – porpzez nasze bezpłatne teksty – dostarczać Wam dawki wiedzy i praktycznych wskazówek, byście mogli spełniać swoje marzenia. 🙂

A zatem: jeśli macie marzenie, by na portalu pojawił się tekst o konkretnym kraju – napiszcie do nas mailowo lub na Facebooku. Postaramy się zrobić, co w naszej mocy.

Ponadto, będzie nam niezmiernie, ale to niezmiernie miło, gdy dorzucicie cegiełkę, byśmy dalej prężnie rozwijali nasz portal. Tworzenie dobrej jakości treści wymaga współpracy, koordynacji, researchu, a także utrzymania strony internetowej, na której wszystko możemy publikować.

Bezpłatna, niezależna i przyjazna w obsłudze baza wiedzy o stypendiach jest gwarantem tej równości i dostępności. W Polsce taką rolę pełni właśnie portal MojeStypendium.pl prowadzony przez Fundację Dobra Sieć.

Dołączcie do grona Patronek i Patronów, by mieć wpływ na dalszy rozwój Mojego Stypendium! Dziękujemy. 🙂

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.