Jak wybrać studia? Pomarańczowy napis na tle półki z książkami

10.07.2023

Jak wybrać studia?

Za nami 7 lipca – ważny dzień dla wszystkich tegorocznych maturzystów. To wtedy odebraliście wyniki Waszej matury. Teraz czas na to, by wybrać studia i aplikować na wymarzone przez Was kierunki i uczelnie. Jeśli dalej nie wiecie, gdzie chcecie studiować lub macie wątpliwości co do wyboru studiów, to ten artykuł jest właśnie dla Was!

Jak wybrać studia? Co warto przemyśleć?

Wybór studiów to nie lada wyzwanie i mnóstwo decyzji do podjęcia. Na jakiej uczelni studiować? Jaki kierunek wybrać? Czy zostać w swoich rodzinnych okolicach, czy może wyprowadzić się do innego miasta? Jak upewnić się, że dokonuje się właściwego wyboru? Wiemy, że wiele z tych pytań właśnie zadają sobie tegoroczni maturzyści. Poniżej znajdziecie więc kilka wskazówek, które mamy nadzieję, że pomogą Wam rozwiać część tych wątpliwości? Jak wybrać studia? Podpowiadamy Wam, co warto sprawdzić i o czym pomyśleć, żeby podjąć tę niełatwą decyzję.

Terminy zapisów

Pierwszym krokiem w rekrutacji jest zapoznanie się z terminami zapisów na wybrane uczelnie.

Pamiętajcie, że po ogłoszeniu terminów matur zostaje najczęściej tylko parę dni na rekrutacje! Śledźcie strony internetowe uczelni oraz ich media społecznościowe, aby być na bieżąco. Zapoznajcie się dokładnie z przebiegiem rekrutacji i zorganizujcie sobie czas wolny w dni ogłoszenia wyników,  dni wysyłania skanów świadectw maturalnych, czy składania dokumentów fizycznie.

Rankingi uczelni

Jeśli nadal wahacie się nad wyborem wymarzonej uczelni dobrą podpowiedzią, by ostatecznie podjąć decyzję, mogą być rankingi uczelni. Ranking Uczelni Akademickich prowadzi co roku Wydawnictwo Edukacyjne Perspektywy. Zajrzyjcie do niego i sprawdźcie, na jakim miejscu plasuje się Wasza wymarzona uczelnia. Dzięki niemu poznacie także wiele uniwersytetów w Polsce – być może znajdziecie tam uczelnię, której wcześniej nie braliście pod uwagę, a teraz szczególnie Was ona zainteresuje?

Mocne i słabe strony wybranych kierunków i uczelni

Przed podjęciem decyzji warto dokładnie zastanowić się nad mocnymi i słabymi stronami poszczególnych kierunków studiów.

Podczas researchu możecie zrobić swoją listę możliwych kierunków, segregując je dziedzinami naukowymi oraz ważnością- mniej ważne zapisujcie na samym końcu kartki.  Zastanówcie się, które z nich są zgodne z Waszymi zainteresowaniami, umiejętnościami i celami zawodowymi, a także jak wykorzystacie zdobytą wiedzę w przyszłości, wchodząc po studiach na rynek pracy. 🙂

Pamiętajcie również, że studia powinny was ciekawić, w końcu spędzicie tam parę lat swojego życia. Dlatego wybierzcie coś, co Was naprawdę inspiruje i czujecie się pewnie w tej dziedzinie.

Możecie przeszukać stronę uczelni pod kątem różnych programów, kółek zainteresowań współprac międzyuczelnianych, czy międzynarodowych. Jest to zawsze dodatkowy atut uczelni, który pozwoli Wam rozwinąć skrzydła.

Warto wziąć pod uwagę dołączenie do grup uczelnianych i kierunkowych z poprzednich lat np. na portalu Facebook. Możecie podpytać się o poziom uczelni, atmosferę, czy ogólne zadowolenie z kierunku studiujących tam osób. Tym sposobem możecie również poznać starszych kolegów, którzy pomogą Wam odnaleźć się na pierwszym roku.

Sprawdźcie Wasze mocne i słabe strony z Lever Basic!

Pod kątem rozważania mocnych i słabych stron kierunku, warto przemyśleć też Wasze mocne strony i te obszary, w których niekoniecznie czujecie się dobrze. Ważne w wyborze będą też kompetencje, które już posiadacie, albo które chcecie rozwijać Dlatego zachęcamy Was do sprawdzenia się z testem kompetencji Lever Basic. Być może sprawdzenie, w czym jesteście dobrzy, ułatwi Wam znalezienie swojej ścieżki i podjęcie decyzji o tym, jaki kierunek studiów wybrać, by jak najlepiej się na nim odnaleźć, a następnie wykonywać pracę, która przyniesie Wam mnóstwo satysfakcji!

Zdecydujcie jakie kryterium jest dla Was najważniejsze

W wyborze studiów można kierować się różnymi kryteriami. Jakimi? Poniżej przedstawiamy Wam niektóre z nich

  • Uczelnia – dla niektórych osób najważniejsza będzie uczelnia, a mniej ważny np. konkretny kierunek studiów. Jeśli macie wymarzony Uniwersytet i to właśnie na nim najbardziej Wam zależy, warto będzie zaaplikować na niej na kilka różnych (ale podobnych do siebie i zgodnych z Waszymi zainteresowaniami) kierunków studiów.
  • Kierunek – niektórzy z Was wiedzą, że np. chcą studiować filologię angielską i to, na jakiej uczelni podejmą studia, nie jest już aż tak ważną kwestią. Warto jednak zrobić rozeznanie jak wyglądają programy tego kierunku na różnych uczelniach. Pamiętajcie też, że są kierunki, które dostępne są niemal na każdej uczelni, a są też takie, które dostępne są tylko na wybranych Uniwersytetach.
  • Miasto – dla wielu osób najważniejsze jest to, by np. podjąć studia w konkretnym mieście. Wybierając miasto można podejmować decyzję patrząc na to czy jest ono przyjazne studentom, ile i jakie wydarzenia się w nim odbywają,
  • Odległość od domu rodzinnego – to wbrew pozorom bardzo ważne kryterium, które warto przemyśleć. Część osób już po maturze chce rozpocząć w pełni samodzielne życie, podejmując studia daleko od domu. Część natomiast chce zostać niedaleko swojej miejscowości lub nawet mieszkać w domu rodzinnym. Wszystkie te opcje są równie dobre, o ile decyzje podjęte są przez Was i w zgodzie z Waszymi planami i marzeniami oraz możliwościami finansowymi.

Jak podjąć decyzję? Analiza SWOT

Jak widzicie, wybór studiów może przebiegać według wielu różnych kryteriów. Nasza wskazówka dla Was – przemyślcie, które z nich jest dla Was najważniejsze, a które mniej ważne. Niezależnie od tego czym będziecie się kierować, proponujemy Wam przed podjęciem decyzji zapoznać się z metodą analizy SWOT. Co to jest? To prosty schemat, który ułatwia szerokie spojrzenie na daną sytuacją.

SWOT to angielski skrót od:

  • S (Strengths) – mocne strony: atuty, przewaga, to co postrzegacie jako plus danego wyboru,
  • W (Weaknesses) – słabe strony: bariery, to co postrzegacie jako minus danego wyboru,
  • O (Opportunities) – szanse: to, co daje Wam szansę na korzystną zmianę, może przynieść coś dobrego,
  • T (Threats) – zagrożenia: to, co może sprawić, że Wasz wybór okaże się dla Was niekorzystny, może przynieść coś złego.

Pomyślcie o mieszkaniu

Ważnym kryterium, które warto przemyśleć przy wyborze studiów, jest kwestia Waszego przyszłego miejsca zamieszkania. Czy zostać w swoim rodzinnym mieście i mieszkać z rodzicami? Czy dojeżdżać z domu na najbliższy Uniwersytet? Zamieszkać w akademiku, czy szukać mieszkania wraz ze znajomymi? A może znaleźć pokój z obcymi ludźmi? Opcji jest naprawdę wiele i zależą one od różnych czynników:

  • Waszych możliwości finansowych – czy ktoś wesprze Was finansowo w trakcie studiów? Czy będziecie mogli znaleźć pracę i jednocześnie się uczyć? Jakie są koszty mieszkań / pokoi w mieście, w którym będziecie studiować? To kwestie, które warto przemyśleć, biorąc pod uwagę kryterium finansowe.
  • Wasza potrzeba niezależności i usamodzielnienia się – mieszkanie samemu daje Wam dużo więcej przestrzeni na usamodzielnienie się i niezależność. Jednocześnie to dużo więcej nowych obowiązków – planowanie zakupów, pamiętanie o płaceniu rachunków, brak wsparcia w przypadku choroby. Warto przemyśleć, w jakim stopniu te kwestie są dla Was istotne i czy wolicie mieć większą niezależność, czy może wsparcie Waszych bliskich.

Sprawdźcie stypendia na rozpoczęcie studiów!

W niniejszym artykule kilkukrotnie pojawia się kwestia finansów. Podjęcie studiów, mimo że te w Polsce na uczelniach publicznych są darmowe, wiąże się z kosztami życia w nowym miejscu, biletów na uczelnię, wynajmu mieszkania kupna książek, sprzętu do nauki czy innych pomocy naukowych. Dlatego przed podjęciem studiów warto pomyśleć o stypendium! Tych na podjęcie studiów jest bardzo dużo.

Przykładowym programem może być Program Stypendiów Pomostowych, który oferuje aż 7 tys. złotych wsparcia! Inne stypendia zebraliśmy dla Was w artykule „Stypendia dla maturzystów na podjęcie studiów„, a jeszcze więcej z nich znajdziecie w naszej wyszukiwarce stypendiów!

Jeśli ten artykuł pomógł Wam zdobyć nową wiedzę i uważacie, że takich artykułów oraz doradztwa potrzeba więcej – prosimy dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać cenną wiedzą🙂 Dziękujemy!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.