baner z napisem co daje stypendium na tle drogi i zachodzącego słońca

7.03.2023

Co daje stypendium?

Co daje stypendium? Być może kiedyś przyszło Wam do głowy to pytanie. Pozornie odpowiedź wydaje się bardzo prosta – stypendium to wsparcie finansowe. Ale czy to jedyna korzyść z zostania stypendystą lub stypendystką wybranego programu? Zdecydowanie nie! 🙂 W tym artykule pokażemy Wam, że odpowiedzi na pytanie o korzyści z zostania stypendystą lub stypendystką jest o wiele więcej, niż może się wydawać!

Co daje stypendium? Po co starać się o stypendium?

W tym artykule chcemy pokazać Wam, jakie korzyści może nieść za sobą otrzymanie stypendium. Wbrew pozorom stypendia mogą dać dużo więcej niż tylko wsparcie finansowe. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że jest ono ważne i bardzo potrzebne wielu osobom, by móc realizować swoje marzenia o edukacji, prowadzeniu badań czy projektów. Jednak w tym artykule pokażemy Wam, że o stypendium warto starać się także z innych powodów. Jakich? Dowiecie się poniżej!

Wsparcie finansowe

Tak, stypendium to najczęściej wsparcie finansowe. Każdy program stypendialny ma swoje własne zasady przyznawania wsparcia. Niektóre z nich wypłacają całą sumę stypendium jednorazowo, a inne w systemie ratalnym. W jednych stypendiach jest ściśle określone, na co stypendysta może przeznaczyć stypendium – w innych to stypendysta decyduje, jak wykorzysta otrzymane środki. Są stypendia, które nagradzają poprzednie dokonania, ale są też takie, które przyznaje się na realizację jakiegoś projektu w przyszłości (najczęściej dotyczy to stypendiów artystycznych). Wielkość wsparcia również różni się w poszczególnych programach.

Jedno jest pewne – wsparcie finansowe to pierwsza myśl, która przychodzi do głowy w temacie korzyści z otrzymania stypendium.

Wsparcie szkoleniowe / mentoringowe

Wiele programów stypendialnych to okazja do tego, by uzyskać dostęp do szkoleń, sesji mentoringowych i spotkań rozwojowych. Dzięki nim można wzmocnić siebie, zdobyć nowe umiejętności i kompetencje lub odkryć, jak poprowadzić swoją karierę. Takie wsparcie jest równie ważne, jak wsparcie finansowe. Dzięki spotkaniom poznajemy siebie i innych. A co daje nam poznawanie innych? Sprawdźcie poniżej! 🙂

Networking

Stypendia to możliwość poznania mnóstwa nowych osób i nawiązania nowych kontaktów, a nawet przyjaźni na lata. Nie ma znaczenia, czy będą to ludzie z nowej szkoły (do której pójdziecie dzięki stypendium), z uczelni czy wyjazdu. Stypendyści to osoby ambitne, ciekawe świata, dążące do osiągnięcia swoich celów.

Większość programów stypendialnych to także możliwość uczestnictwa w galach stypendialnych, na których możecie osobiście poznać osoby odpowiadające za organizację programu stypendialnego. To dobra okazja, by nawiązać przyszłe kontakty zawodowe. Dlatego właśnie stypendia to doskonała droga, jeśli zależy Wam na poznaniu nowych ludzi!

Przygoda

Kto nie lubi przeżywać przygód? Taką przygodą może być właśnie stypendium! Kiedy poznacie już nowych ludzi, zdobędziecie fundusze na działania i rozwój, to otworzą się przed Wami nowe możliwości.

Pamiętajcie też o tym, że wiele stypendiów to stypendia na studia / naukę w innych krajach. A co można nazwać przygodą, jeśli nie wyjazd w zupełnie nowe miejsce i zmianę dotychczasowego środowiska?

Nowe umiejętności

Żeby dostać stypendium, często należy najpierw znaleźć i przygotować konkretne dokumenty, złożyć aplikację lub wziąć udział w rozmowie rekrutacyjnej. Niektóre stypendia w swoich wymaganiach mają np. przygotowanie pomysłu na działania, które chce się podjąć. Wymaganiem może być także przygotowanie prezentacji z Waszymi planami na przyszłość.

Każde działanie, które podejmuje się w celu zdobycia stypendium uczy czegoś nowego – organizacji, umiejętności autoprezentacji czy radzenia sobie ze stresem. A to bardzo konkretne kompetencje, które mogą zaprocentować w przyszłości!

Ciekawe historie i osiągnięcia

Może czasami myślicie o tym, jak w przyszłości będzie wyglądało życie? W jaki sposób się potoczy, co będziecie robić po skończeniu szkoły / studiów? Może macie już wymarzony zawód, a może dopiero poszukujecie swojej zawodowej i życiowej ścieżki? Jedno jest pewne – zostanie stypendystą gwarantuje mnóstwo ciekawych historii do opowiadania.

Być może zastanawiacie się czasami, co wpisać w swoje CV? Dotyczy to szczególnie młodych osób, na początku kariery zawodowej. Zdecydowanie warto umieścić tam informację o tym, że uzyskało się stypendium! Możecie dzięki temu opowiedzieć o tym, w jaki sposób udało Wam się zdobyć stypendium, na co zostało przeznaczone i co robiliście jako stypendyści. Zdobycie stypendium to historie warte opowiadania!

Nie wierzycie?  Sprawdźcie to na przykładzie naszych wspaniałych Ambasadorek: Joasi, Zuzy, Zosi, Jagody i Darii. Ich historie to kopalnia inspiracji i potwierdzenia, jak wiele korzyści przynosi otrzymanie stypendium!

Podsumowanie

Co daje stypendium? Jak widzicie, stypendia to nie tylko wsparcie finansowe, ale także wspaniała przygoda, możliwość poznania nowych ludzi oraz zdobycia cennych doświadczeń, o których będziecie mogli opowiadać długo po zakończeniu programu. Dlatego jeśli chociaż raz przemknęła Wam przez głowę myśl „Czy warto?”, my odpowiadamy – oczywiście, że tak! 🙂

A Wy co dodalibyście do tej listy? Jakie korzyści ze stypendium dostrzegacie? Możecie do nas napisać na Instagramie, Facebooku lub na adres: serwis@mojestypendium.org

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.