Jak zdobyć stypendium? Klucz i czapka studencka leżą na stole.

21.04.2024

Jak zdobyć stypendium w kilku krokach

Krok pierwszy

Chcesz zainwestować w siebie i zdobyć stypendium, które przyspieszy Twój rozwój? To najważniejszy pierwszy krok! Drugi to zrozumienie, gdzie i w jakie programy warto aplikować. Czasem może to wydawać się nieoczywiste, ale opcji do wyboru jest naprawdę wiele. Całe szczęście, bo to oznacza, że w naszym kraju jest sporo szans rozwojowych. Stypendia nie ograniczają się jedynie do programów rządowych czy lokalnych inicjatyw, ale obejmują również różnorodne wsparcie finansowe dostępne w szkołach, na uczelniach i poza nimi – właśnie te szanse mapujemy i agregujemy na naszym portalu.

Zrozumienie tych możliwości, ich dokładne przeanalizowanie i dopasowanie do swoich celów oraz umiejętności jest kluczowe, żeby zdobyć stypendium. Chcemy Wam w tym pomóc, dlatego rozłożyliśmy poniżej ten proces na czynniki pierwsze.

Jak zdobyć stypendium – krok drugi

Jak zdobyć stypendium? Naszym największym osiągnieciem, a  także, potencjalnie, Waszą największą pomocą jest baza stypendiów. 

Zalecamy odwiedzanie bazy stypendiów na portalu Moje Stypendium przynajmniej raz w miesiącu. Najlepiej zapisać naszą stronę jako zakładkę i potem sprawdzać ją regularnie. Każdego roku dodajemy ponad tysiąc nowych ogłoszeń, co oznacza, że stale pojawiają się nowe możliwości wsparcia. Wykorzystanie legendy po lewej stronie ułatwi i przyspieszy poszukiwania, umożliwiając filtrowanie ofert zgodnie z etapem edukacji i preferowanym rodzajem stypendium.  Oto parę konkretnych porad jak używać naszej wyszukiwarki:

 • Zaznaczcie w niej grupę docelową, do której należycie lub należy osoba, dla której szukacie stypendium.
 • Następnie zaznaczcie wszystkie interesujące Was potencjalnie rodzaje stypendiów (np. naukowe, artystyczne).
 • W końcu zaznaczcie zarówno województwo zamieszkania czy rozwoju/nauki, jak i zasięg ogólnopolski.

Pro tipy – jak zdobyć stypendium, korzystając z bazy?

Istotne jest także, by:

 • zawsze zaznaczyć także i przeszukać stypendia ogólnopolskie – stanowią one około 30% wszystkich programów, więc nie warto ograniczać się tylko do lokalnych programów,
 • odznaczyć miejsce zamieszkania, ale także miejsce, w którym znajduje się szkoła/uczelnia czy np. klub sportowy (w przypadku stypendiów sportowych).

I już, gotowe – kliknijcie na dole przycisk „szukaj”, a pokażą się wszystkie aktualnie otwarte nabory na programy stypendialne, spełniające Wasze kryteria. Aby dowiedzieć się więcej o danym programie, wystarczy, że klikniecie „więcej”, a otworzy się pełna treść ogłoszenia. Co istotne, przeczytajcie dobrze kryteria, a w razie pytań skontaktujcie się bezpośrednio z organizatorem. Każde ogłoszenie ma link źródłowy na końcu, a także dane kontaktowe do organizatora pod spodem ogłoszenia.

Nie tylko wyszukiwarka

Choć wyszukiwarka jest jednym z najbardziej skutecznych narzędzi szukania stypendium, zwróćcie uwagę na kilka innych sposobów:

 • Archiwum stypendialne: Nie zapomnijcie sprawdzić archiwum, które zawiera ogłoszenia opublikowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Większość programów stypendialnych jest cykliczna, więc nawet jeśli termin naboru minął, istnieje duża szansa na kolejną edycję w przyszłości. Dodajcie interesujące Was programy do listy ulubionych i śledźcie, czy pojawią się informacje o nowych naborach. Możecie również skontaktować się bezpośrednio z organizatorem, aby dowiedzieć się, czy planowany jest kolejny nabór.
 • Newsletter: zapiszcie się do newslettera, który regularnie przesyła informacje o aktualnych ogłoszeniach stypendialnych bezpośrednio na Waszą skrzynkę mailową.
 • Zestawienia:  Co piątek wrzucamy tygodniowe zestawienie – wszystko co nasz zapracowany zespół dodał do bazy w mijającym tygodniu. Z kolei co miesiąc prezentujemy zestawienie miesięczne (tu ostatnie z kwietnia) – obejmuje wszystkie stypendia, których termin naboru kończy się w nadchodzącym miesiącu. Te zestawienia to cenne źródło wiedzy. Pro tip: Jeżeli macie zapisany nasz portal (czy to w zakładce, czy w ,,pamięci’’) zestawienie miesięczne może być najszybszą drogą, by zobaczyć ,,co w trawie piszczy’’

Uff, jak widzicie przygotowaliśmy mnóstwo odpowiedzi na pytanie jak zdobyć stypendium. Pewnie większość z Was interesuje się jednak wąskim wycinkiem stypendiów, stąd to ostatnia metoda może okazać się dla Was najbardziej przydatna:

 • Lista wymarzonych programów: Stwórzcie listę programów stypendialnych, do których chcecie aplikować. Wybierzcie te, które najbardziej odpowiadają Waszym potrzebom i celom, i systematycznie przygotowujcie aplikacje. Im więcej prób, tym większa szansa na sukces!

Kiedy szukać

Dodatkowo, ważna porada: w Polsce od czerwca do września trwa tzw. sezon stypendialny, czyli okres, w którym otwiera się znacząca większość naborów stypendialnych. To dla nas bardzo intensywny okres – w tygodniu dodajemy kilkadziesiąt nowych ogłoszeń na portalu!

Poradniki w formie artykułów

Być może zastanawiacie się, jak znaleźć atrakcyjne oferty w konkretnej kategorii stypendiów? Faktem jest, że każdy rodzaj stypendiów (artystyczne, sportowe,  naukowe) ma swoją specyfikę. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak dzielą się stypendia, przeczytajcie:

Tutaj z kolei znajdziecie poradniki dotyczące konkretnych typów stypendiów:

Wreszcie krok trzeci – aplikacja

Jeżeli zastanawiacie się jak spełnić konkretne kryteria dotyczące stypendiów (a także jakie mogą być w przypadku waszego wymarzonego stypendium) przeczytajcie z kolei te artykuły:

Kiedy zaś przejdziecie do aplikacji pamiętajcie o kilku ważnych sprawach. Oto najczęstsze błędy przy tworzeniu zgłoszeń do stypendiów (bazujemy na prawdziwych historiach i zgłoszeniach):

 • Niekompletne aplikacje: Upewnijcie się, że Wasza aplikacja jest kompletna, zgodnie z wymaganiami organizatora. Brakujące dokumenty mogą skutkować odrzuceniem wniosku.
 • Niedotrzymanie terminu: Aplikujcie przed terminem naboru, unikając opóźnień, które mogą uniemożliwić rozpatrzenie Waszego wniosku.
 • Indywidualne podejście: Dopasujcie treść swojej aplikacji do konkretnego programu, unikając metody „kopiuj-wklej”.
 • Zgodność z kryteriami: Upewnijcie się, że spełniacie wszystkie kryteria danego programu, by Wasza aplikacja była brana pod uwagę.
 • Nie poddawajcie się po pierwszych niepowodzeniach: Niech pierwsze niepowodzenia nie zniechęcają Was do dalszych prób. Zdobyte doświadczenie pozwoli Wam ulepszyć kolejne aplikacje i zwiększyć szanse na otrzymanie stypendium.

Podsumowując, szukanie stypendiów wymaga zaangażowania, systematyczności i elastyczności. Ważne jest, aby dobrze poznać dostępne możliwości, skrupulatnie przygotować aplikacje i nie poddawać się po pierwszych niepowodzeniach.

Jesteście gotowi, by znaleźć stypendium? Trzymamy za Was kciuki! Jeżeli macie jakiekolwiek pytania piszcie do nas na facebooku lub na mail: serwis@mojestypendium.pl

Sądzisz, że to co robimy ma sens? Zostań Pionierem lub Pionierką Sprawczości na Patronite i pomóż nam docierać z wiedzą o stypendiach do wszystkich, którzy tego potrzebują!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.