Jakie stypendia w Polsce grafika dekoracyjna do artykułu

18.05.2021

Jakie stypendia są przyznawane w Polsce?

Jakie stypendia można otrzymać?

Jeśli zastanawiacie się, jakie stypendia istnieją w Polsce – zapraszamy do lektury artykułu! Dowiecie się, jakie są najbardziej popularne rodzaje stypendiów w kraju oraz dla kogo są przeznaczone. Co więcej, opowiemy w kilku słowach o programach stypendialnych w innych krajach. Sprawdźcie, o które stypendia możecie się ubiegać!

Kto przyznaje stypendia w Polsce?

Na początek ciekawa informacja: programów stypendialnych jest zapewne dużo więcej, niż się spodziewacie. Choć potrzeby i oczekiwania są ogromne, na szczęście w kraju działają liczne organizacje i grupy przyznające wsparcie stypendialne.

Po pierwsze, istnieją programy stypendialne poszczególnych ministerstw, m.in. Stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury czy stypendium ministra za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe, a także stypendia dla młodych naukowców.

Po drugie, coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego (urzędów gmin, starostw powiatowych, urzędów wojewódzkich) realizuje własne programy stypendialne.

Ponadto mamy wiele stowarzyszeń i fundacji, a także firm, które przyznają wsparcie stypendialne w ramach realizowania misji społecznej.

Zaś o wszystkich tych organizatorach możecie przeczytać w najnowszym raporcie „Mapa stypendiów III”, dostępnym (w wersji skróconej) bezpłatnie na naszym portalu!

Jakie są rodzaje stypendiów w Polsce?

Jakie zaś stypendia – jeśli chodzi o rodzaj – są najczęściej spotykane?

Mamy przede wszystkim stypendia:

  • naukowe – dobre oceny, działalność naukowa, wyniki olimpiad i konkursów, publikacje… to kryteria przyjmowane najczęściej przy wyborze stypendystów w tych programach,
  • sportowe – dla wszystkich tych, którzy sport kochają i osiągają świetne wyniki w różnego typu zawodach,
  • artystyczne – skierowane dla uzdolnionych artystycznie osób, którzy mają ciekawe pomysły na projekty artystyczne i/lub w nagrodę za dotychczasowe osiągnięcia (nagrody w konkursach, własne wystawy etc.),
  • socjalne – wspierające osoby w trudnej sytuacji życiowej (np. z uwagi na niski dochód w rodzinie, niepełnosprawność),
  • inne stypendia – nietypowe, innowacyjne programy, które nie wpisują się w powyższe kategorie, np. stypendia dla aktywnych społecznie bibliotekarek.

Zapytacie: które rodzaje stypendiów są najpopularniejsze? Na ten moment, według naszej wiedzy, najczęściej w Polsce organizuje się stypendia naukowe oraz sportowe. Zwłaszcza w obszarze stypendiów sportowych bardzo wiele zmieniło się w ostatnich latach – wiele samorządów zdecydowało się systematycznie wspierać sportowców mieszkających w danym regionie.

Co więcej, liczne programy mają charakter mieszany – to tzw. stypendia hybrydowe. Chodzi o to, że wśród kryteriów otrzymania stypendium są różnego typu wymogi czy osiągnięcia. Dla przykładu, Program Stypendiów Pomostowych to rozbudowany system stypendialny, oferujący wsparcie ambitnym i zdolnym maturzystom z małych miejscowości, pochodzącym z niezamożnych rodzin i rozpoczynającym studia dzienne. Wśród kryteriów dla kandydatów mamy zatem zarówno aspekty naukowe, jak i socjalne.

Innym przykładem są stypendia samorządowe lub pozarządowe wspierające uzdolnionych mieszkańców. Niektóre z nich skierowane są do np. uczniów lub studentów, którzy wyróżniają się naukowo, sportowo lub artystycznie. W ramach jednej inicjatywy mamy zatem pomoc w rozwoju licznych, zróżnicowanych talentów. 🙂

Stypendia zagraniczne

Jeśli zaś jesteście ciekawi, jakiego typu stypendia czekają na Was w innych krajach, zapraszamy ciepło do naszej bazy programów zagranicznych. W niej znajdują się głównie stypendia naukowe, uszeregowane pod kątem dziedzin, obszarów zainteresowań. Dodatkowo, zachęcamy do lektury artykułów z cyklu Kierunek: świat, które znajdziecie w naszych Aktualnościach!

Wszystko o stypendiach – specjalnie dla Was!

Uważacie, że warto tworzyć i rozwijać miejsce, w którym setki tysięcy osób mogą otrzymywać informacje o różnorodnych programach wsparcia? Mamy dla Was dwie wspaniałe wiadomości:

Dzięki wspólnym wysiłkom odpowiedź na pytanie, jakiego rodzaju stypendia istnieją, już nigdy nie będzie zagadką!

 

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.

Infografika przedstawiająca najważniejsze informacje z artykułu o stypendiach w Polsce.