Grafika do artykułu na tle zdjęcia galaktyki napis wszystko na temat stypendiów

17.09.2023

Co wiemy o stypendiach w Polsce?

Jeśli zastanawiacie się, jak wygląda system stypendialny w Polsce, jakie są stypendia, kto i kiedy może otrzymać stypendium – czytajcie dalej! W tym artykule opowiemy bowiem o tym, co wiemy o stypendiach krajowych. A wiemy sporo. 🙂

Co wiemy o stypendiach społecznych?

Przede wszystkim, jako Fundacja Dobra Sieć, prowadząca od kilkunastu lat (!) portal MojeStypendium.pl, mapujemy przede wszystkim tzw. stypendia społeczne. Chodzi o programy stypendialne, które nie są realizowane wyłącznie z budżetu państwa czy unijnego. A, co ciekawe, jest ich bardzo dużo!

I choć najpopularniejsze są stypendia szkolne, rektora na uczelni czy ministerialne, to jest to tylko część programów stypendialnych, o które można się ubiegać w Polsce.

A zatem – co wiemy o stypendiach społecznych?

Po pierwsze, takich stypendiów jest w Polsce ponad 700 i ich liczba rośnie. Na podstawie badań „Mapa stypendiów III” wiemy, że w latach 2019-2020 niemal 600 organizacji prowadziło 735 programów stypendialnych. Dodatkowo, co roku powstają nowe inicjatywy, więc jest naprawdę dużo inicjatyw stypendialnych, o które można się ubiegać!

Po drugie, stypendia te skierowane są do różnych osób: najczęściej do studentów i uczniów (w tym maturzystów – na I rok studiów). Nie brakuje jednak też programów dla młodych naukowców, doktorantów, absolwentów.

Po trzecie, programy stypendialne wspierają różne talenty. Istnieją zarówno stypendia naukowe, jak i sportowe lub artystyczne. Co więcej, część programów ma charakter hybrydowy, np. socjalno-naukowy.

Po czwarte, programy te przyznają różne instytucje – fundacje i stowarzyszenia, szkoły i uczelnie, samorządy i firmy. A o nich wszystkich informujemy w bazie stypendiów krajowych, przez cały rok!

Po piąte, najlepszym czasem na poszukiwanie stypendiów jest okres od czerwca do września każdego roku. To właśnie wtedy trwają nabory do ogromnej większości stypendiów społecznych!

Mimo to, nowe ogłoszenia dodajemy na łamach serwisu MojeStypendium.pl przez okrągły rok. 🙂

Co wiemy o stypendiach innego typu?

Oprócz bardzo różnych stypendiów, o których szeroko informujemy na Moim Stypendium, istnieją też stypendia z budżetu państwa. O nich również możecie dowiedzieć się m.in. z naszych rzetelnych poradników i artykułów!

Dla przykładu, przeczytajcie o:

Podsumowując, co wiemy o stypendiach w Polsce? Otóż jest to duża liczba różnorodnych programów, skierowana dla wielu grup odbiorców i dotycząca nie tylko osiągnięć naukowych!

A jeśli chcecie być na bieżąco z tą ogromna ofertą stypendialną – wskakujcie regularnie na portal MojeStypendium.pl, zapiszcie się do stypendialnego newslettera, a także odwiedzajcie nasze social media: fanpage na Facebooku, konto na TikToku i profil na Instagramie.

Podoba ci się to, co wiemy o stypendiach? Chcesz, by ta wiedza niosła się dalej? Zobacz, jak możesz pomóc! Dziękujemy 🙂

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.