Wyjazd do USA. Wymiany i stypendia. W tle Statua Wolności,

20.06.2024

Wyjazd do USA – wymiany i stypendia

Marzycie o wyjeździe edukacyjnym do innego kraju? Wyjazd do USA umożliwiłby Wam realizację planów naukowych? Brakuje Wam środków lub informacji, by zrealizować to marzenie? A może nie jesteście pewni, czy to rzeczywiście coś dla Was? 

Przeczytajcie o:

Wyjazd do USA dzięki Exchange to the US

Exchange to the US to program wymiany do Stanów Zjednoczonych, który umożliwia polskim studentom studiów doktoranckich oraz pracownikom naukowym i akademickim realizację projektów badawczych, artystycznych lub naukowych na najbardziej renomowanych amerykańskich uczelniach i w jednostkach badawczych.

Każdego roku Fundacja Kościuszkowska przyznaje około 40 stypendiów o łącznej wartości ponad 600 000 USD. Może je wypłacać dzięki hojnym darowiznom od osób zaangażowanych we wspieranie wymiany naukowej między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Matematycy, językoznawcy, biolodzy, artyści… dzięki indywidualnemu podejściu do każdego z kandydatów i możliwości zaprezentowania swojego projektu przed Komitetem Akademickim, składającym się ze specjalistów w ocenianej dziedzinie, każdy kandydat ma szansę pokazać się z najlepszej strony.

Stypendyści Exchange to the US prowadzą badania na uniwersytetach takich jak Stanford University, Massachusetts Institute of Technology (MIT), Harvard University, Yale University, University of California (Berkeley), Columbia University, University of California Los Angeles (UCLA), Duke University i Cornell University.

Jak program widzą stypendyści?

Laureaci poprzednich edycji utrzymują relacje z Fundacją Kościuszkowską przez wiele lat po zakończeniu pobytu w Stanach.  Fundacja zapytała ich jak wspominają możliwości, jakie dał im grant przyznany w ramach programu Exchange to the US.

Fundacja Kościuszkowska umożliwiła mi tę niesamowitą przygodę. Stypendium nie tylko otworzyło mi wiele drzwi – ono naprawdę zmieniło moje życie” – wspomina Michał Drewnowski, pianista i ubiegłoroczny stypendysta programu.

Fundacja otrzymuje również wiadomości od naukowców, którzy aktualnie przebywają w USA, realizując zaplanowane badania:

„Nie mogłem podjąć lepszej decyzji, kandydując. Pozdrawiam z Uniwersytetu Oklahomy!”

…oraz od tych, którzy dopiero szykują się do podróży: 

„Możliwość przeprowadzenia badań w USA to wspaniała okazja do wypłynięcia na szersze naukowe wody. Nie mogę się już doczekać!” – mówił jeden z laureatów edycji 2024.

Kto może ubiegać się o stypendium? Obywatele Polski lub posiadacze Karty Polaka mieszkający stale na terenie Rzeczypospolitej. Co ważne, kandydaci muszą mieć ukończone studia magisterskie przed rozpoczęciem programu. Warto jednak zauważyć, że stypendia są najczęściej przyznawane kandydatom realizującym studia doktoranckie lub habilitację. Co najważniejsze – nie ma żadnych wymogów, jeśli chodzi o obszar zainteresowań, w obrębie którego kandydat może prowadzić badania. Liczy się pasja i oryginalny pomysł.

Rekrutacja na rok akademicki 2025/2026 zostanie otwarta już 15 lipca! Szczegóły znajdują się pod adresem: https://thekf.org/scholarship/exchange-program-to-the-us-grants-and-fellowships/.

Wyjazd za granicę z pomocą Moje Stypendium

Jako zespół Moje Stypendium bardzo się cieszymy z tego, że część laureatów znalazła informację o programie Exchange to US na naszych kanałach! To dla nas dowód, że nasza praca ma sens – w końcu dzięki niej wyjazd do USA staje się możliwy. Właśnie dlatego przez cały rok wyszukujemy i dodajemy do naszej bazy stypendia zagraniczne, co miesiąc zbierając je w zestawienia

Dodatkowo pochylamy się nad warunkami studiowania (i nie tylko) w różnych europejskich miejscach w ramach serii Kierunek Świat. Analizujemy także, jak działają najlepsze systemy edukacji na świecie: do tej pory przeanalizowaliśmy m.in. Finlandię i Singapur.

Niedawno przeanalizowaliśmy też, jak wyglądają stypendia w USA! Jeśli interesują Was działania nasze oraz Fundacji Kościuszkowskiej śledźcie nas na naszych kanałach:

To dzięki naszym darczyńcom możemy tak często i rzetelnie informować bezpłatnie o systemie stypendiów i edukacji. Dlatego na zakończenie zachęcamy do wsparcia naszego portalu – każda mała pomoc przyczyni się do dalszego rozwoju wiedzy o stypendiach.

Artykuł autorstwa zespołów Fundacji Kościuszkowskiej i Fundacji Dobra Sieć (Moje Stypendium). 

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.