15.10.2019

Kierunek: Chiny

Czy jesteście ciekawi, jak wyglądają studia za granicą? Interesowaliście się wyjazdem w nieznane i poznaniem nowych kultur, ale zawsze brakowało Wam jakiegoś bodźca, żeby zrobić ten pierwszy krok? A może po prostu uwielbiacie daleki Wschód i przy okazji jesteście studentami? Interesuje Was zdobycie stypendium i ukończenie prestiżowej zagranicznej uczelni?

Jeżeli przynajmniej na jedno z tych pytań odpowiedzieliście „tak”, to jesteście na dobrej drodze do spełnienia swoich marzeń! Nasz zespół zawsze stara się przekazać wszystko, co aktualnie jest dostępne w ofercie stypendiów, konkursów, grantów i staży – to dotyczy także tych zagranicznych.

Aby ułatwić Wam nieco szukanie zdecydowaliśmy się przygotować kilka artykułów, w których zamieścimy wszelkie potrzebne informacje dotyczące ofert z danego kraju.

Dzisiaj przyjrzymy się Chińskiej Republice Ludowej. Na jakie programy warto zwrócić uwagę chcąc odbyć studia w Chinach? Jakie są wymagania dla danego programu stypendialnego? Przez jakie strony na nie aplikować? Co należy załatwić i  przygotować przed przyjazdem do Chin? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej 🙂

Czy wyjeżdżając na studia do Chin muszę znać język ojczysty?

Bariera językowa nie jest łatwa do pokonania, zwłaszcza, że język mandaryński potrafi stanowić poważne wyzwanie. Na szczęście jego znajomość nie zawsze jest konieczna, a wszystko zależy od wybranego programu studiów. Większość prestiżowych programów stypendialnych i uniwersytetów oferuje wszystkie, lub przynajmniej większość zajęć w języku angielskim a ta oferta stale ulega powiększeniu.

Znajomość języka angielskiego oraz certyfikat (FCE, CAE, CPE, IELTS, TOEFL lub BEC) potwierdzający Wasze umiejętności jest najczęstszym wymaganiem przy składaniu aplikacji do programu stypendialnego. Dlatego warto zapisać się na egzamin i wyrobić takowe zaświadczenie zawczasu, na pewno przyda Wam się w trakcie składania wniosków.

Na uczelni nie powinniśmy mieć problemu z dogadaniem się po angielsku, zwłaszcza w Hong Kongu, który przez jakiś czas był posiadłością brytyjską, a obecnie jest jednym z największych centrów finansowych i portów morskich świata. Jednak porozumienie się z kimś poza uczelnią przy pomocy angielskiego może okazać się…kłopotliwe. Duży odsetek osób, które spotkacie na ulicy, w sklepie, w restauracji, albo nawet na lotnisku nie zna dobrze języka angielskiego. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość, jeżeli osoba, z którą rozmawiamy nie będzie potrafiła sprawnie odpowiedzieć na zadane przez Was pytanie.

Czy do studiowania w Chinach potrzebna jest wiza?

Tak, wiza jest konieczna do rozpoczęcia studiów w Chinach. Istnieją 2 rodzaje wiz dla studentów:

 • X-visa, która przydzielana jest w przypadku programów trwających dłużej niż sześć miesięcy
 • F-visa, przeznaczona dla programów krótszych niż 6 miesięcy

Które uczelnie w Chinach uznawane są za najlepsze?

Poniżej przedstawiamy 10 najlepszych uniwersytetów w Chinach na podstawie listy sporządzonej przez QS Bricks World University Rankings w 2019 roku.

 • Tsinghua University (Pekin)
 • Peking University (Pekin)
 • Fudan University (Szanghaj)
 • University of Science and Technology of China (Hefei)
 • Zhejiang University (Hangzhou)
 • Shanghai Jiao Tong University (Szanghaj)
 • Nanjing University (Nankin)
 • Sun Yat-sen University (Kanton)
 • Wuhan University (Wuhan)
 • Harbin Institute of Technology (Harbin)

Jakie dokumenty konieczne są przy składaniu aplikacji?

Większość uczelni ma jasno określone kryteria przyjęcia i jakie dokumenty są do tego wymagane, nie różnią się one także specjalnie między uczelniami. Zazwyczaj te informacje można znaleźć na stronie konkretnej uczelni. Najczęściej jednak konieczne są:

 • list motywacyjny,
 • dyplom z poprzednich studiów (bądź zaświadczenie o planowanym uzyskaniu dyplomu),
 • wykaz ocen ze wszystkich przedmiotów,
 • dwa (lub trzy) listy rekomendacyjne,
 • certyfikat o poziomie znajomości języka angielskiego

Czy studia w Chinach są płatne?

Tak, aby studiować w Chinach konieczne jest opłacanie czesnego. Jego wysokość różni się w zależności od uczelni, jednak zazwyczaj jest to około 20 000 juanów (ok. 11 000 zł) za rok studiów. Jeżeli dostaniemy się na program stypendialny w Chinach,  to najczęściej pokrywa on opłatę za czesne (w zależności od programu możemy dostać nawet „kieszonkowe”).

Czy istnieje możliwość znalezienia pracy w Chinach, aby dorobić do studiów?

Owszem, dużo przyjezdnych studentów dorabia w wolnym czasie, głównie jako nauczyciele języka angielskiego. Przeglądając inne oferty na rynku pracy należy się jednak przygotować na długie poszukiwania i wiele rozmów kwalifikacyjnych.

Gdzie najlepiej szukać zakwaterowania w Chinach?

Najlepsza opcją dla studentów są akademiki. Ceny za wynajem pokoju nie są szczególnie wysokie, a standardy większości domu studenckich są bardzo zadowalające. Warto pamiętać, że większość programów stypendialnych pokrywa koszty zakwaterowania, a uczelnie dodatkowo pomagają w załatwieniu wszystkich formalności.

Jakie programy stypendialne są godne polecenia?

Schwarzman Scholars  – jeden z najbardziej prestiżowych i kompleksowych programów stypendialnych kształtujących przyszłych liderów, którzy pomogą wzmocnić więź między stale zmieniającym się światem a Chinami. Składając aplikację mamy szansę na odbycie 11 miesięcznych studiów magisterskich na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie, czyli jednym ze światowej sławy uniwersytetów o bardzo wysokiej renomie. Program jest wysoce selektywny i oferuje szerokie spektrum kursów, które gwarantują zdobycie niezbędnej wiedzy w dziedzinie stosunków międzynarodowych.

Tegoroczny nabór zakończył się 26 września, ale program powtarzany jest co rok.

Szczegóły

Stypendium naukowe w Akademii Yeching Uniwersytetu Pekińskiego – kolejny uniwersytet światowej sławy oferujący międzydyscyplinarny program studiów magisterskich dla osób, które wykazują talent do przewodnictwa i innowacji. Jeżeli jesteście zainteresowani Chinami, chcecie doświadczyć bogatego środowiska naukowego i zostać nowym pokoleniem obywateli świata, to ten program jest właśnie dla Was. Studenci wybierają kursy z sześciu dziedzin i tworzą własne ścieżki naukowe, uczestniczą w zajęciach dodatkowych oraz badaniach naukowych, które są organizowane przez Akademię, lub przez samych studentów.

Aplikacje należy składać online do 6 grudnia 2019 r.

Szczegóły

Stypendia doktoranckie na Uniwersytecie w Makau – oferta przeznaczona dla studentów z całego świata zainteresowanych prowadzeniem badań w Chinach. Uniwersytet w Makau to wiodąca instytucja szkolnictwa wyższego w tym mieście, a ich zasady rekrutacji nie są złożone. Preferowani są studenci z renomowanych szkół i uczelni, które klasyfikują się wysoko w światowych rankingach uniwersyteckich, a osoby z krajów nieanglojęzycznych muszą przedstawić dowód znajomości języka angielskiego.

Więcej szczegółów i możliwość składania wniosków znajdziecie tutaj, na oficjalnie stronie Uniwersytetu w Makau.

Stypendium na Lingnan University w Hong Kongu – 9 grudnia mija wcześniejszy termin na składanie wniosków o stypendium na Lingham University (następne terminy to kolejno 15 kwietnia i 20 lipca 2020). W zależności od otrzymanego stypendium istnieje możliwość całkowitego, lub częściowego pokrycia kosztów czesnego, kosztów zamieszkania oraz codziennych wydatków. Stypendium przyznawane jest na podstawie ewaluacji dotychczasowych wyników i osiągnięć na tle akademickim i społecznym.

Więcej szczegółów odnośnie uniwersytetu, podania i informacje o stypendium znajdziecie w przewodniku .pdf, lub na oficjalnej stronie akademii.

Hongkoński Program Stypendiów Doktoranckich dla studentów zagranicznych – rozbudowany system zapewniający pomoc finansową dla zagranicznych studentów organizowany przez Hong Kong University Grants Committee. Oferta ma na celu zachęcić najlepszych studentów z całego świata do realizowania studiów doktoranckich na jednym z wielu renomowanych uniwersytetów w Hongkongu. System zgłaszania się do programu jest bardziej rozbudowany i wymaga poświęcenia nieco więcej czasu, a to ze względu na szeroki wybór dostępnych programów i uczelni. Przygotowaliśmy dla Was oddzielny artykuł, który szczegółowo wytłumaczy Wam proces wysyłania zgłoszeń. Znajdziecie go tutaj.

Termin aplikacji upływa 2 grudnia.

Warto także nadmienić, że bardzo niedawno został otwarty Uniwersytet Konfucjusza w Warszawie (szósty w Polsce). Osoby zainteresowane będą mogły ubiegać się w nim o stypendia wyjazdowe do Chin, oraz rozpocząć kurs języka mandaryńskiego. 🙂

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Wam znaleźć odpowiedzi na niektóre dręczące Was pytania odnośnie studiowania w Chinach. Kto wie, może nawet zachęci Was do wyjazdu i wzięcia udziału w jednym z programów stypendialnych? Trzymamy za Was kciuki.