Łąka pełna tulipanów. Napis ,,Stypendia Socjalne - Poradnik''

25.01.2024

Jakie są stypendia socjalne? Poradnik

Stypendia socjalne

Jakie są stypendia socjalne w Polsce? Otóż stypendia socjalne mają różne formy, ale łączy je jedno. Jest to rodzaj wsparcia dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Programy te pomagają wyrównywać szanse edukacyjne, są trampoliną dla osób, które pochodzą z mniej zamożnych środowisk. Co ważne, kluczowym kryterium oceny wniosków jest dochód na osobę w rodzinie. Najczęściej potwierdzany jest on odpowiednim zaświadczeniem z urzędu czy PIT-em. A czasem znaczenie mają także dodatkowe czynniki, które sprawiają, że osoba kandydująca ma trudny start. Przykładowo, może to być np. choroba czy niepełnosprawność.

Jakie są stypendia socjalne? Rodzaje stypendiów socjalnych

Na początek warto rozróżnić trzy podstawowe rodzaje stypendiów socjalnych.

Stypendia socjalne realizowane ze środków z budżetu państwa

Po pierwsze, stypendia socjalne realizowane ze środków z budżetu państwa, które co do zasady są wsparciem wyłącznie finansowym (transfer środków bądź refundacja kosztów) i opierają się na kryterium socjalnym. Są to przede wszystkim:

Ważną informacją jest to, że  stypendia socjalne finansowane z budżetu państwa są wolne od podatku dochodowego. Otrzymując więc takie wsparcie nie musimy się martwić, że kwota ta zostanie pomniejszona.

Jeśli interesuje Was kwestia opodatkowania stypendiów, zapraszamy do lektury naszego poradnika „Prawo a stypendia. Pytania i odpowiedzi„. Dziękujemy autorowi r.pr. Tomaszowi Klemtowi za wsparcie merytoryczne!

Stypendia socjalne spoza budżetu państwa

Po drugie, istnieją stypendia socjalne spoza budżetu państwa. Poniżej kilka przykładowych programów:

Stypendia o charakterze hybrydowym, np. naukowo-socjalne

Oprócz tego, mamy w Polsce stypendia o charakterze hybrydowym, np. naukowo-socjalne przyznawane przez fundacje, stowarzyszenia, firmy, samorzady. Opierają się one na kilku kryteriach (zazwyczaj zarówno trudnej sytuacji finansowej, jak i określonych osiągnięciach). Co więcej, często oferują coś więcej, niż wsparcie pieniężne. Tutaj przykładów jest więcej, między innymi (programy cykliczne, wieloletnie):

Programy naukowo-socjalne wyróżnia to, że oprócz wsparcia finansowego mogą zapewniać wsparcie innego typu. Przykładowo, pokrywać koszty kursów, szkoleń, wyjazdów, kupna materiałów. A także np. zapraszać stypendystów na różne wydarzenia i wycieczki, oferować im wsparcie w doradztwie zawodowym czy edukacyjnym i nie tylko.

Co ciekawe, jak wiemy z naszych badań, w ostatnich 10 latach zmniejszyła się liczba stypendiów o charakterze socjalnym i socjalno-naukowym, które przyznają organizacje społeczne, firmy i samorządy. Lukę tę częściowo wypełniają programy publiczne, pochodzące z budżetu państwa.

Dla kogo stypendia socjalne

Jak widać, stypendia socjalne najczęściej kierowane są do uczniów i studentów, a także do rodzin w trudniejszej sytuacji materialnej. Co ciekawe, każdy program ma:

  • swój regulamin,
  • kryteria uprawniające do ubiegania się o wsparcie, a także
  • określony sposób aplikowania o wsparcie.

Dlatego tak ważne jest, by za każdym razem przeczytać uważnie opis programu wraz z dokumentacją i złożyć dokumenty zgodnie z instrukcją. Warto też pamiętac o tym, że nawet wieloletnie, cykliczne programy o charakterze socjalnym, dość często aktualizują regulaminy. Wynika to zaś z tego, że np. kryterium dochodowe ustala się na podstawie minimalnej lub średniej krajowej, która każdego roku ulega zmianie.

Jeśli potrzebujecie więcej informacji, przeczytajcie koniecznie poradnik o tym, jakie są stypendia socjalne w Polsce. Co ważne, pisaliśmy w nim o terminach, kryteriach, a także kwotach wsparcia.

Czy artykuły tego typu pomagają odnaleźć sie w gąszczu informacji i ubiegać się o wsparcie stypendialne? Cóż, mamy nadzieję, że tak: z myślą o Was tworzymy rzetelne, wartościowe treści, by wiedza o stypendiach była dostępna dla wszystkich. A jeśli cenisz naszą działalność, zostań Edkrywcą Nowych Możliwości na Patronite i pomóż nam docierać z wiedzą o do wszystkich, którzy tego potrzebują!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.