Gdzie w Europie studia są darmowe? W tle glob z podświetloną Europą.

6.06.2024

Gdzie w Europie studia są darmowe?

Darmowe studia za granicą?

Czy darmowe studia (bez czesnego) są możliwe?

Coraz więcej osób marzy i planuje studiować za granicą. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka:

 • aspiracje dotyczące lepszych perspektyw zatrudnienia,
 • brak wysokiej jakości instytucji szkolnictwa wyższego w kraju,
 • osobiste ambicje,
 • ciekawa oferta dla zagranicznych studentów i studentek w innym kraju…
 • … i wiele, wiele innych.

Jednocześnie, studia zagraniczne stają się coraz bardziej popularne i bardziej dostępne (OECD 2023, s. 248). Jednym z powodów jest oczywiście czynnik ekonomiczny. W tym artykule opowiemy o krajach, które oferują darmowe studia dla osób z zagranicy!

Na początek dobra wiadomość – osiem krajów w Europie oferuje bezpłatne studia dla osób z określonym obywatelstwem! Należą do nich kraje skandynawskie, ale także np. Niemcy, Austria czy nasi sąsiedzi – Czesi.

Przeczytajcie poniższy poradnik po krajach europejskich, w których można studiować za darmo!

Darmowe studia w Europie

Dzięki temu, że Polska należy do Unii Europejskiej, osoby z polskim obywatelstwem mogą studiować w państwach członkowskich na takich samych zasadach, jak ich mieszkańcy. Co więcej, kilka europejskich krajów oferuje studia za darmo (bez opłat za naukę, czesnego) dla Polek i Polaków. Tego typu darmowe studia na terenie Europy oferują: Austria, Czechy, Dania, Finlandia, Niemcy, Norwegia, Słowenia oraz Szwecja.

Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje o każdym z tych krajów, by ułatwić Wam decyzję o wyborze studiów marzeń!

Szwecja

Pierwszym krajem, który oferuje darmowe studia jest Szwecja.

Z jednej strony, nie zapłacicie tam czesnego za studia, lecz należy liczyć się z relatywnie wysokimi kosztami życia. Średnio trzeba liczyć się z kosztami rzędu 10 tysięcy koron szwedzkich miesięcznie, a najważniejszym wydatkiem będzie zakwaterowanie. Wszystko zależy oczywiście od tego, w jakim mieście bedziecie studiować i jaki styl życia prowadzicie. 😉

Szwecja jako miejsce studiowania ma natomiast na pewno wiele zalet:

 • wysoki poziom nauczania,
 • partnerska, nieformalna atmosfera na uczelniach,
 • duży wybór anglojęzycznych programów,
 • powszechna znajomość języka angielskiego w kraju, a także
 • duża swoboda w wyborze przedmiotów.

Aby uzyskać więcej formalnych informacji na temat studiowania w Szwecji, zachęcamy do wizyty dedykowanej podstrony Ambasady.

Dodatkowo, zachęcamy Was do zapoznania się z naszym szczegółowym poradnikiem wokół studiowania w  Szwecji!

Dania

Drugim krajem, który oferuje darmowe studia jest Dania.

Choć Dania oferuje darmowe studia, to koszty życia również nie należą do najniżyszych. Z drugiej strony, Dania uważana jest za kraj z jednym z najwyższych poziomów życia na świecie.

Według wyliczeń, minimalne miesięczne koszty życia oscylują w okolicach 7500 koron duńskich.

Dania jako miejsce studiowania ma jednak także wiele zalet:

 • wysokie standardy akademickie,
 • koncentracja na współpracy międzysektorowej, innowacyjności i pracy grupowej,
 • ponad 600 anglojęzycznych programów na uczelniach,
 • powszechna znajomość języka angielskiego wśród mieszkańców i mieszkanek.

Aby uzyskać więcej informacji na temat studiowania w Danii, zachęcamy do wizyty oficjalnej strony ministerialnej. To prawdziwa kopalnia (rzetelnej) wiedzy! 

Austria

Trzecim krajem, który oferuje darmowe studia jest Austria.

Na poczatek należy przede wszystkim pamiętać, że głównym językiem wykładowym na austriackich uniwersytetach jest niemiecki. Zatem jeżeli marzycie o studiowaniu w Austrii, powinniście dobrze znać ten język.

Ponadto, choć Austria jest zaliczana do najbogatszych krajów świata, ogólne koszty życia nie są bardzo wysokie w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Studenci i studenki w Austrii potrzebują średnio 1200 euro miesięcznie, by się utrzymać.

Austria dodatkowo oferuje:

 • dużą liczbę wysokiej jakości instytucji szkolnictwa wyższego,
 • koncentrację na kreatywności i innowacyjności,
 • niski wskaźnik przestępczości,
 • wysoki poziom bezpieczeństwa socjalnego.

Aby uzyskać więcej informacji na temat studiowania w Austrii, zajrzyjcie na oficjalną stronę ministerialną

Niemcy

Czwartym krajem, który oferuje darmowe studia są Niemcy. Co więcej, średnie miesięczne koszty życia studentów i studentek są znacznie niższe niż w przypadku krajów opisanych wcześniej – to około 867 euro!

Niemcy jako kraj studiowania bywa zaś chwalony za praktyczne podejście. Co to oznacza?

 • możliwość jednoczesnego studiowania i zdobywania doświadczenia zawodowego, programy dualne (praca/studia),
 • teoria i praktyka idą w parze podczas nauki,
 • dużo zorientowanych na praktykę programów studiów.

Co więcej, w Niemczech istnieje bogata oferta różnorodnych programów stypendialnych, które można łatwo wyszukać  na stronie DAAD!

Aby uzyskać więcej formalnych informacji na temat studiowania w Niemczech, zachęcamy do wizyty dedykowanej strony ministerialnej. Co więcej, w Niemczech ofer

Dodatkowo, zachęcamy Was do zapoznania się z naszym szczegółowym poradnikiem wokół studiowania w Niemczech!

Czechy

Piątym krajem, który oferuje darmowe studia są Czechy. Ważne jest jednak to, że bez czesnego oferowane są jedynie studia w języku czeskim. A zatem może to być opcja dla wszystkich tych, którzy lubią mówić po czesku.

Co ciekawe, Czechy jako miejsce studiowania bardzo podoba się zagranicznym student(k)om – aż 97% absolwentów z zagranicy poleciłoby studia w Czechach (www.studyin.cz)!

Kolejną zaletą są relatywnie niskie koszty życia (ok. 500-700 euro miesięcznie) oraz lokalizacja – można studiować zagranicą, ale być blisko domu. 😉

Jeśli chcecie zaś uzyskać więcej informacji na temat studiowania u naszych sąsiadów, wejdźcie na stronę Study in Czechia!

Finlandia

Szóstym krajem, który oferuje darmowe studia jest Finlandia. O Filandii mówi się bardzo dużo w kontekście edukacji. Jeśli rozważacie wyjazd do tego północnego kraju, przeczytajcie artykuł Kacpra pod wiele mówiącym tytułem „Fiński system edukacji. Utopia?!

Plusami wyboru Finlandii są choćby:

 • koszty życia (niższe niż chociażby w Norwegii czy Szwecji),
 • bardzo wysoki poziom nauczania oraz
 • swobodna, nieformalna atmosfera na uczelniach,
 • ponad 200 programów (licencjackich i magisterskich) w języku angielskim.

Co więcej, w tym kraju spotkacie bardzo wiele osób z zagranicy, które studiują na miejscu. Rząd Finlandii aktywnie wspiera umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego: jest ono jednym z wymiarów branych pod uwagę przy finansowaniu instytucji szkolnictwa wyższego (Eurydice, 2023).

Jesteście ciekawi szczegółów dot. studiowania w kraju Muminków? Zachęcamy do zapoznania się z naszym szczegółowym poradnikiem o studiowaniu w Finlandii!

Norwegia

Siódmym krajem, który oferuje darmowe studia jest Norwegia.

Cóż, choć osoby z UE/EEA  i Szwajcarii nie muszą płacić czesnego za studiowanie, zapewne większość z nas słyszała o wysokich kosztach życia w tym skandynawskim kraju.

Szacowany miesięczny koszt utrzymania studenta wynosi obecnie 13 790 koron norweskich.

Sytuacji nie poprawia niestety fakt, że rząd norweski nie oferuje indywidualnych stypendiów dostępnych dla wszystkich studentów zagranicznych. Nie oznacza to oczywiście, że nie istnieją inne programy stypendialne! 🙂

Zaletami wyjazdu do Norwegii na studia są zaś:

 • dostępność nowoczesnych technologii i obiektów,
 • nowoczesne, egalitarne podejście do nauczania,
 • wysoki poziom życia i dobre uczelnie,
 • równowaga między czasem wolnym a obowiązkami, która w tym kraju jest uznawana za nienaruszalną. 😉

Podobnie jak w przypadku Finalndii, także i Norwegia stawia na rozwój międzynarodowego środowiska akademickiego. A zatem na pewno nie zabraknie wśród rówieśników osób pochodzących z róznych krajów i kultur.

Jeśli Norwegia zaintrygowała Was jako potencjalny kierunek wyjazdu na studia, zapoznajcie się z kompleksową stroną o studiowaniu w tym kraju zorzy polarnych!

Słowenia

A ostatnim w tym zestawieniu, ósmym krajem oferującym darmowe studia dla obywateli i obywatelek Unii Europejskiej jest Słowenia.

Ten niewielki, choć malowniczy kraj również oferuje zalety:

 • dość niskie koszty życia,
 • dobrą lokalizację pod kątem podróży po Europie oraz ciekawych wpływów kulturowych,
 • zamiłowanie do sportu,
 • mniejsze, bardziej kameralne ośrodki miejskie.

Zainterygowała Was możliwość studiowania w Republice Słowenii? Koniecznie zapoznajcie się więc ze stroną Studyinslovenia.si!

Darmowe studia dzięki stypendium

Zastanawiacie się być może, jak opłacić zaś koszty życia podczas wyjazdu na studia w innym kraju? Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że darmowe studia w sensie braku czesnego to dopiero „połowa sukcesu”. Na szczęście jest to na sposób! Oprócz łączenia pracy ze studiami, możecie pomyśleć o wsparciu stypendialnym.

Po pierwsze, wiele uczelni oferuje wysokie stypendia socjalne i naukowe dla studentów międzynarodowych. Dlatego warto zawsze zajrzeć na stronę wybranej uczelni, by dowiedzieć się o możliwościach wsparcia finansowego dla kandydatów i kandydatek na studia.

Dodatkowo, istnieją także stypendia rządowe, w tym takie oferowane zagranicznym studentom i studentkom. Wiele państw chce dodatkowo zachęcić do przyjazdu i dalszego rozwoju młode talenty z całego świata!

Ponadto, na naszym portalu Moje Stypendium znajdziecie prostą, przyjazną wyszukiwarkę stypendiów z całego świata! Mogą je oferować uczelnie, firmy, fundacje czy stowarzyszenia i nie tylko.

Co ważne, w każdym tygodniu dodajemy na naszą stronę zarówno aktualne ogłoszenia o stypendiach dla Was, jak i nowe poradniki oraz zestawienia o stypendiach, konkursach, stażach i o edukacji!

A jako wisienkę na torcie niezmiennie polecamy serię poradników ,,Kierunek Świat’’ wszystkim tym, którzy chcą studiować zagranicą. W każdym z artykułów o danym kraju przekazujemy pigułkę wiedzy formalnej, porady dotyczące życia na miejscu, a także listę programów stypendialnych!

Zastanawiacie się, jak to się dzieje, że tak często tworzymy bezpłatne treści o systemie stypendiów i edukacji? To dzięki naszym darczyńcom! Dlatego zachęcamy do wsparcia naszego portalu – Wasze wsparcie pomaga w dzieleniu się wiedzą o edukacji i stypendiach. Dziękujemy! 

Źródła:

OECD (2023), Education at a Glance 2023: OECD Indicators, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/e13bef63-en.

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.