Co to są stypendia grafika dekoracyjna do artykułu ze zdjęciem laptopa

27.07.2023

Co to są stypendia? Wszystko o stypendiach

W czasie wakacji, po zakończeniu roku szkolnego i akademickiego, często pojawia się temat stypendiów. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, co to są stypendia, kto i za co może je dostać – zapraszamy do lektury! 

Co to są stypendia?

Przede wszystkim, stypendia są rodzajem wsparcia i nagrody. Dla przykładu, istnieją stypendia naukowe, sportowe i artystyczne w uznaniu za zasługi i osiągnięcia, które dana osoba ma w danym obszarze. Dodatkowo, programy stypendialne często służą wyrównywaniu szans i jako dodatkowe kryterium mają kryteria dochodowe czy dotyczące trudnej sytuacji życiowej. Wszystko po to, by wyrównywać szanse – edukacyjne, sportowe, artystyczne, na rynku pracy etc., umożliwić dalszy rozwój osobom w trudnej sytuacji.

Co ważne, stypendium jest przyznawane na określony czas, a ubiega się o nie najczęściej na podstawie konkretnego regulaminu programu, określającego kryteria i sposób aplikacji. Dodatkowo, inicjatywy stypendialne mogą także wspierać realizację projektów (np. autorskiego projektu artystycznego, naukowego, społecznego).

Podsumowając, mamy bardzo różne rodzaje stypendiów w Polsce, w tym stypendia:

 • naukowe,
 • sportowe,
 • artystyczne,
 • socjalne,
 • mieszane, czyli programy np. naukowo-socjalne, a także
 • inne stypendia – nietuzinkowe programy, które nie wpisują się w powyższe kategorie, np. stypendia dla aktywnych społecznie bibliotekarek.

Co ważne, każdy powyższy link prowadzi do bazy stypendiów, gdzie możecie bezpośrednio znaleźć setki aktualnych naborów!

Mamy dla Was także szczegółowy artykuł o tym, jakie są rodzaje stypendiów – zapraszamy do lektury!

Czy stypendia to tylko wsparcie finansowe?

Od razu nasuwa się więc pytanie, czy stypendia to tylko pieniądze? Oczywiście, jest to najbardziej popularna forma wsparcia stypendystów i stypendystek, ale nie jedyna!

Oprócz środków finansowych, w ramach stypendium można otrzymać np.:

 • pokrycie kosztów zakupu podręczników/innych pomocy dydaktycznych,
 • mentoring, opiekę dydaktyczną i psychologiczną,
 • nagrody rzeczowe, statuetki czy karty podarunkowe,
 • uczestnictwo w szkoleniach, kursach,
 • udział w szołach letnich, stażach, wyjazdach, a także
 • zwroty kosztów podróży.

Jeśli chcecie poczytać więcej o tym, jakie mamy formy stypendiów oraz o ciekawych programach, które oferują różnorodne wsparcie stypendialne, zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Dla kogo stypendia?

Gdy już wiemy, co to są stypendia i za co można je dostać, pytanie brzmi – kto może się o nie ubiegać? Otóż programy stypendia skierowane są do bardzo zróżnicowanych grup.

Po pierwsze, wiele stypendiów dedykowane jest uczniom. Na drugim miejscu plasują się zaś stypendia dla studentów. Po trzecie, istnieją programy stypendialne dla absolwentów. Dodatkowo, stypendia przyznawane są także osobom w określonym wieku (np. poniżej 18 roku życia, między 13 a 25 rokiem życia etc.) oraz tym, którzy spełniają określone wymogi regulaminowe.

Chcecie więcej poczytać o tym, dla kogo są stypendia – o tym także mamy artykuł na portalu! 🙂

Stypendia a regulacje prawne

Gdy już wiemy, czym są stypendia, pojawiają się bardziej konkretne pytania. Otrzymywanie i ubieganie się o stypendia to także kwestia poznania pewnych regulacji i formalności. Mam na to odpowiedź! Otóż zapraszamy do lektury poradnika prawnego o stypendiach, który stworzyliśmy na podstawie ekspertyzy radcy prawnego Tomasza Klemta.

A dowiecie się z niego między innym:

 • Jak opodatkowane są stypendia?
 • Jak wygląda sprawa rozliczania kosztów podróży stypendystów i ich opiekunów?
 • Czy można otrzymywać stypendium na dwóch różnych uczelniach jednocześnie?
 • Które stypendia wliczają się do dochodu?
 • Jakie są stypendia dla cudzoziemców?

Jeżeli chcecie więcej przeczytać o definicjach stypendium (słownikowych, prawnych), wskakujcie do odrębnego artykułu o tym, co to są stypendia!

Na zakończenie zapraszamy Was serdecznie do śledzenia stypendialnych aktualności, żeby być na bieżąco z wiedzą o stypendiach!

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu ważnych informacji tym, czy są stypendia, dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać radą i rzetelnymi poradnikami. 🙂 Dziękujemy!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.