Formy stypendium w Polsce grafika dekoracyjna do artykułu

8.08.2021

Co dostanę w ramach stypendium? Formy wsparcia stypendialnego

Co w ramach stypendium?

Jeśli zadajecie sobie pytanie: „Co dostanę w ramach stypendium?” – zapraszamy do lektury poniższego artykułu. Tym razem analizujemy różnorodne formy wsparcia stypendialnego.

A co dokładnie chodzi? Otóż organizator programu stypendialnego może oferować rozmaite rodzaje wsparcia stypendystów. Choć stypendium kojarzy się przede wszystkim ze środkami pieniężnymi, nie zawsze jest to jedyna forma pomocy.

Pokrycie kosztów podróży, sprzętu czy materiałów? A może profesjonalny mentoring lub tutoring? Dodatkowe nagrody rzeczowe czy udział w kursach i szkoleniach? To tylko niektóre z możliwości!

Zajrzyjcie zatem, w jaki inny sposób organizacje stypendialne nagradzają swoich stypendystów.

Skąd wiemy, jakie są formy wsparcia stypendialnego?

Przede wszystkim – zbadaliśmy to! 🙂 Zespół portalu zebrał odpowiedzi od około 200 instytucji przyznających stypendia w Polsce. W ankiecie internetowej, stworzonej we współpracy z dr Michałem Litwińskim z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, pytaliśmy także o to, jakie formy wsparcia stosują organizatorzy w ramach realizowanych programów.

Treść ankiety oraz szereg cenne wiedzy płynącej z badania możecie przeczytać online, sięgając po raport z badania „Mapa stypendiów III”!

Różnorodne formy wsparcia stypendialnego

Powróćmy zatem do początkowego pytania: „Co dostanę w ramach stypendium?”. Cóż, oczywiście każdy program stypendialny ma swoją specyfikę – to zależy, o jakie stypendium będziecie się ubiegać. Nasze badanie pozwala jednak na prześledzenie głównych trendów.

Czy stypendium to tylko finanse?

Co ciekawe, wśród organizacji stypendialnych, które wzięły udział w naszej ankiecie, niemal wszystkie zadeklarowały wsparcie w postaci kwoty wpłacanej na konto stypendysty (aż 196 odpowiedzi).

Cóż, nie było to dla nas zaskoczeniem – po wielu latach prowadzenia portalu Moje Stypendium widzimy, że stypendium dla większości organizacji, jak i kandydatów kojarzy się przede wszystkim ze wsparciem finansowym.

Niemniej jednak, kwota przekazywana stypendystom może być jedynie częścią systemu wsparcia i rozwoju! Otóż z zaciekawieniem obserwujemy – w kraju i za granicą – działalność inicjatyw stypendialnych, oferujących także dodatkowe formy pomocy.

Pozafinansowe formy wsparcia: wyjazdy, szkolenia, materiały, mentoring…

Co zatem oferują badane organizacje w Polsce?

Przede wszystkim wśród pozafinansowych form wsparcia najczęściej wybierane były odpowiedzi dotyczące pokrycia kosztów podręczników/innych pomocy dydaktycznych, kursów językowych czy wyjazdu/wycieczki/wakacji (każda z opcji uzyskała po 9 wskazań).

Ponadto, reprezentanci kilkunastu instytucji wskazali na innego typu formy pomocy stypendystom, w tym:

 • tutoring, mentoring, opiekę dydaktyczną i psychologiczną
 • nagrody rzeczowe, statuetki czy karty podarunkowe
 • uczestnictwo w projektach edukacyjnych lub szkoleniowych
 • zwrot kosztów podróży
 • grant badawczy
 • pełnienie roli ambasadora, a także
 • promocję stypendystów w mediach.

A zatem widać wyraźnie, że rodzajów współpracy i wsparcia stypendystów przybywa! Niektóre formy pomocy na pewno znacznie ułatwiają laureatom dalszy rozwój pasji i talentów. 🙂

Przykłady kompleksowych programów stypendialnych

Po pierwsze – w Polsce i na świecie występuje tak wiele różnych programów, że bardzo trudno wybrać jedynie kilka szczególnie interesujących przykładów.

Poniżej przedstawiamy jednak (liczba) programów z polskiego i zagranicznego podwórka, by pokazać Wam, jak ciekawe i oryginalne mogą być programy stypendialne!

Program Stypendiów Pomostowych

Na początek kilka słów o Programie Stypendiów Pomostowych: to ogólnopolski, rozbudowany program stypendialny, w którym można uzyskać stypendium na I rok i dalsze lata studiów. Co istotne, jak czytamy na oficjalnej stronie PSP:

Stypendia na I rok studiów stanowią furtkę do programu stypendiów na kolejne lata nauki. Studenci osiągający dobre wyniki w nauce mogą korzystać ze stypendiów na II, III i IV rok studiów, stypendiów językowych, stypendiów umożliwiających odbycie części studiów za granicą, staży za granicą, stypendiów doktoranckich oraz warsztatów rozwijających ich kompetencje miękkie.

Program „Klasa”

Ponadto, warto wskazać Program „Klasa” Fundacji BNP Paribas, który oferuje:

 • pełne wsparcie w trakcie 4 lat nauki w liceum (m.in. internat, wyżywienie, kieszonkowe, podręczniki, wycieczki szkolne, wyjścia kulturalne, stała opieka wychowawcy i pedagogów)
 • stypendium finansowe na I roku studiów
 • udział w integracyjnym obozie językowym oraz obozie wakacyjnym
 • wsparcie działań wolontariackich
 • dostęp do nagród stypendialnych
 • dalszy rozwój w ramach działalności Stowarzyszenia Absolwentów Programu Klasa.

Program Stypendialny „Horyzonty”

Podobnie, ciekawym, kompleksowym stypendium jest Program Stypendialny „Horyzonty” Fundacji EFC, który swoim Stypendystom i Stypendystkom zapewnia:

 • możliwość nauki w najciekawszych liceach i technikach w całej Polsce
 • zamieszkanie w bursie z wyżywieniem
 • dodatkowe lekcje języka angielskiego i certyfikat językowy
 • bilety komunikacji miejskiej
 • wspólne wakacje letnie i zimowe
 • opiekę i bliską relację z Koordynatorkami i Koordynatorami regionalnym oraz – w razie potrzeby – wsparcie psycholożek
 • przyjazne i bezpieczne warunki do rozwoju osobistego pod okiem tutorek i tutorów
 • indywidualne wsparcie w rozwijaniu pasji i zainteresowań oraz w wyborze dalszej ścieżki życiowej
 • warsztaty i zajęcia o tematyce społecznej i obywatelskiej
 • kluby EFC – zarządzaną przez Stypendystki i Stypendystów przestrzeń do nauki, odpoczynku i wspólnych projektów.

Inne stypendia dla młodych osób

Co więcej, zarówno w Polsce, jak i za granicą, mamy szereg programów oferujących indeksy na uczelnie i pokrycie kosztów czesnego.

Spójrzcie chociażby na cykliczną inicjatywę SWPS „Głowa się rusza” czy Stypendium UPWr dla lauretaów i finalistów olimpiad.

Ponadto, od wielu lat Fundusz Talenty wspiera kompleksowo utalentowanych uczniów i studentów z całej Polski. Oprócz stypendiów finansowych, organizatorzy zapewniają wakacyjne spotkania i warsztaty, a także budują relację i pomagają w problemach pojawiających się na edukacyjnej drodze stypendystów.

A to tylko kilka z licznych, różnorodnych przykładów! 🙂

Drodzy Czytelnicy – a jakiej odpowiedzi oczekujecie, gdy zadajecie sobie pytanie: „Co dostanę w ramach stypendium”? Czy pozafinansowe formy wsparcie są dla Was ciekawe i atrakcyjne? Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych odczuć, a także tego, czy wymienione w tekście formy pomocy pozafinansowej staną się popularne w Polsce. 🙂 Cóż, jedno jest pewne: będziemy śledzić ten temat! 

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu cennych informacji o stypendiach, rozwiał Wasze wątpliwości i uważacie, że takich artykułów oraz doradztwa potrzeba więcej – dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać radą i rzetelnymi artykułami! 🙂 Dziękujemy!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.

Infografika przedstawiające najważniejsze dane z artykułu "Formy wsparcia stypendialnego"