Wszystko o stypendium dla studentów!

4.07.2024

Wszystko o stypendium dla studentów. Rozmowa z Katarzyną Michałowską z Pod Prąd.

Rozmowa jest skróconym i zredagowanym zapisem live’a na facebooku prowadzonego przez Pod Prąd, Moje Stypendium i Stację Zmiana.

Moje Stypendium, a stypendium dla studentów

Katarzyna Michałowska: Wpadliśmy na pomysł, że ten live będzie o studiowaniu z głową, o tym jak znaleźć stypendium dla studentów. Nazywam się Katarzyna Michałowska, prowadzę studencki magazyn Pod Prąd i podcast Stacja Zmiana. Interesują mnie relacje, networking, i rozwiązywanie problemów.  Wszystko z humorem i na luzie, żeby nie zwariować. Chcemy spojrzeć dziś z Kacprem trochę z innej strony na stypendia, właśnie w tym kontekście. Cieszę się, że możemy porozmawiać!

Kacper Kondracki: Tak, ja też! Chciałbym poświęcić sekundę, żeby powiedzieć o sobie i trochę o działalności naszego portalu. Jestem specjalistą do spraw promocji i komunikacji (m.in. Facebook i Instagram), zajmuję się też stypendiami zagranicznymi, dodaję je na bieżąco do naszej bazy. Dziś postaram się m.in. pokazać jak można znaleźć stypendium dla studentów. Streszczę w paru słowach czym się zajmuje Moje Stypendium. Jesteśmy agregatorem stypendiów spoza budżetu państwa, czyli przede wszystkim stypendiów i konkursów od różnych fundacji, firm, samorządów z bardzo wielu różnych miejsc z całej Polski. Stypendiów, być może wbrew pozorom, jest tak naprawdę bardzo dużo w naszym kraju. Zarówno lokalnych jak i ogólnopolskich.  Zbieramy stypendia, konkursy i staże w naszej bazie, ale na tym się nie kończy nasza misja. Pomagamy też wypełnić wnioski, odpisujemy oczywiście na wszystkie prośby i pytania, staramy się przeprowadzić przez całą drogę do otrzymania stypendium. Pomagamy na tyle, na ile możemy.

Inne studiowanie

Katarzyna Michałowska:  Właśnie to jest bardzo ciekawe, Kacper.  Przed naszą rozmową zastanawiałam się nad całym kłopotem, z którym borykają się studenci i zdałam sobie z czegoś sprawę… Młodzież nie studiuje tak samo jak nasi rodzice czy dziadkowie. Nasi rodzice tak naprawdę przebiedowali. Student od rodziców dostaje często informację zwrotną ,,za moich czasów to przecież było gorzej”. Słyszy przekaz w rodzaju ,,myśmy zgadzali się na ciężkie warunki bo nie było wyboru”. Ale czasy się zmieniły. Teraz już nie jest tak, że student jest gotowy zgodzić się na wszystko, żyć ledwo wiążąc koniec z końcem. Jeżeli brakuje funduszy to, jak zazwyczaj widzę, studenci decydują się na to, żeby iść do pracy. Wtedy mam z kolei wrażenie, że widzę zmęczonych, ciągnących nosem po ziemi studentów, którzy po prostu chcieliby żyć i cieszyć się studiami, angażować się w różne rzeczy… ale doba ma 24 godziny i nie są w stanie tego zrobić.

Więc stąd  sobie pomyślałam,  że ja jestem, kurczę, propagatorką tych stypendiów. Bo one mogą zmienić tą sytuację.

Lepiej na studiach niż w pracy?

Kacper Kondracki: Ja niestety nie skorzystałem ze stypendiów do tej pory osobiście. Kiedy studiowałem i działałem artystycznie parę lat temu nie zdawałem sobie sprawy, że jest coś takiego jak nasz portal. Także dopiero teraz staram się wykorzystać te możliwości, bo po prostu widzę ile ofert jest dostępnych w internecie. A Ty kiedyś skorzystałaś ze stypendium?

Katarzyna Michałowska: Tak, kiedy studiowałam! Byłam na studiach inżynierskich na Politechnice, a później na studiach magistersko-inżynierskich, kierunek: zarządzanie. W pewnym momencie pomyślałam sobie, że chciałabym mieć lepsze oceny i przyłożyć się do studiów.  Więc ostatecznie zdobyłam stypendium naukowe i powiem Ci, że całkiem nieźle mi się żyło! Czasami chce mi się śmiać bo słyszę historie, że ludzie  żyją lepiej ze stypendium niż potem w robocie!

Kacper Kondracki: Wiesz, to jest niesamowite. Ale to prawda, też słyszałem o takich przypadkach.

Stypendium dla studentów, czyli jakie?

Katarzyna Michałowska:  Jeszcze się odniosę do trochę innego tematu. Rozmawiamy przede wszystkim o stypendiach, ale zahaczamy o ekonomię i o  społeczne tematy. Prawda z jednej strony jest taka, że rzeczywiście nasi rodzice czy dziadkowie byli gotowi na więcej poświęceń,  a z drugiej, jeśli chodzi o mieszkania, to mieli dużo łatwiej, prawda? Teraz, zapłacenie za mieszkanie jest ogromny problemem i wszystko jest tak naprawdę coraz droższe. Więc stypendia mogą być bardzo pomocne, prawda?

Kacper Kondracki: Tak! Ale to bardzo zależy od rodzaju stypendium dla studentów, bo one są bardzo różne. I kwoty są bardzo różne. To może być kilkadziesiąt złotych miesięcznie, ale to może być także kilka tysięcy. Są stypendia, gdzie cała transza pieniędzy jest jednorazowo przyznawana i to może być naprawdę duża suma, a są takie, które są przyznawane cyklicznie przez cały rok.  Albo przez cały okres trwania studiów. Myślę, że zwłaszcza w małym mieście to może być gamechanger. Dzięki stypendium naprawdę można się czasem utrzymać.

I wcale nie trzeba się też uczyć wybitnie, być może uprzedzam jakieś pytania, ale to jest też jedno z najczęstszych takich frequently asked questions.  ,,Czy trzeba się uczyć, czy trzeba mieć świetną średnią żeby dostać stypendium?”. My robiliśmy ostatnio na ten temat szybkie badania. Najczęściej wymagana średnia to 4.0. A czasami nawet i 3.5 więc… przede wszystkim trzeba mieć pasję, wierzyć w siebie, zgłaszać się, próbować.  Wtedy się uda.

Katarzyna Michałowska: Oj tak,  Kacper, powiem ci, że na Politechnice mieć 3, 3.5 albo 4 średnią to naprawdę…

Kacper Kondracki: To też nie jest łatwe, no właśnie. To nie jest łatwe zadanie dla studentów.

Dla kogo stypendia?

Katarzyna Michałowska: Dokładnie. A czy czy możesz tak jakoś dać nam przekrój, do kogo są adresowane stypendia?

Kacper Kondracki: To jakie stypendium nas interesuje zależy przede wszystkim od obszaru zainteresowań i marzeń. My na portalu mamy takie hasło, że Moje Stypendium rozpędza marzenia i rzeczywiście może tak być. Można wejść na nasz portal i znaleźć stypendium naukowe, artystyczne, sportowe, możliwych kombinacji dla studentów jest naprawdę bardzo dużo. Są też stypendia zagraniczne, które umożliwiają wyjazd do innego kraju. Łatwo to znaleźć na naszym portalu, mamy prostą, intuicyjną wyszukiwarkę.

Naukowych i artystycznych stypendiów jest dużo, sportowych jest też dużo, zwłaszcza tych lokalnych. Jeśli ktoś jest z mniejszego miasta, z mniejszej wsi, jeżeli ma się jakiekolwiek osiągnięcie to naprawdę warto się zgłaszać. Jest także sporo ofert dla doktorantów, zwłaszcza  stypendiów zagranicznych.

Kiedy i jak szukać stypendium dla studentów?

Katarzyna Michałowska: A powiedz mi, kiedy właściwie powinniśmy się zacząć interesować tymi stypendiami? Czy są jakieś takie sezony na to, żeby składać te wnioski? Jak to wygląda?

Kacper Kondracki: Sezon stypendialny trwa od czerwca do końca września. Wtedy najlepiej interesować się tematem, patrzeć przychylnym okiem na swoje talenty i szukać odpowiedniego stypendium.  Zgłaszać się, bo warto, bo to jest realne wsparcie.

To nie jest tak, że ja tylko tak o tym mówię, wiesz, żeby coś sprzedać.  Znamy wiele historii osób, którym stypendia pomogły. I tak naprawdę, zwłaszcza patrząc na stan dzisiejszej edukacji też w Polsce, i tej wyższej, i tej szkolnej, to stypendium, nie chcę przesadzić, ale w jakimś małym stopniu  pokrywa luki polskiego systemu edukacji.

Co jeśli nie wiem czego chcę?

Katarzyna Michałowska: To brzmi świetnie. Zastanawiam się nad jednym. Mam częsty kontakt ze studentami i często widzę, że oni w pełni jeszcze znają swojej ścieżki, nie wiedzą do końca w co w życiu celować.  Myślę, że  takie strategiczne podejście i staranie się o stypendium może być w tym kontekście też pomocne. Bo to oznacza, że ktoś nie pójdzie np. do McDonalda czy do nocnej pracy jako barman, tylko decyduje się na to, by w obszarze swoich zainteresowań poszukać tego co najbardziej go fascynuje.

Kacper Kondracki:: Idealnie, żeby to tak działało. Ale nie ma też nic na przeszkodzie, żeby być na studiach humanistycznych i szukać stypendium zupełnie innego rodzaju, np. artystycznego.

Katarzyna Michałowska: No właśnie, to jest ciekawy case. Masz pasję muzyczną, ale nie idziesz na studia muzyczne, tylko wybrałeś sobie ścieżkę programistyczną. Czy w tej sytuacji można znaleźć np. stypendium dla muzyka?

Kacper Kondracki:: Myślę, że tak, jak najbardziej. Oczywiście są stypendia, gdzie jest wymaganie, żeby być na danym kierunku, jest ich sporo. Ale jest też sporo  konkursów, gdzie nie ma takich wymogów. I liczy się, zwłaszcza w artystycznych stypendiach, to co jesteśmy w stanie stworzyć.

Ostatnio mieliśmy wywiad z Nauczycielem Roku 2023 Radosławem Potracem, który opowiadał o swojej perspektywie na szkołę, o tym, że to czego często brakuje młodym ludziom to mentoring. Kogoś, kto nie jest rodzicem, ale jest autorytetem w jakiejś dziedzinie, pokaże co i jak.  Będzie twardym, ale jednocześnie szczerym i dobrym nauczycielem czy nauczycielką. Być może ty pełnisz właśnie taką rolę na studiach jako wykładowczyni.  To się nazywa metodą tutoringu, niektóre stypendia to oferują. Na przykład Klasa BNP Paribas, czy EFC Horyzonty.

Stypendium dla studentów od firm

Kasia Michałowska: Ciekawe! A czy  są organizacje, którym zależy, żeby student przeszedł przez studia z sukcesem? Bo intuicyjnie wyczuwam, że są firmy, które chciałyby, żeby np. na polskim rynku pojawiło się więcej programistów. Dlatego postanawiają inwestować w stypendium dla studentów?

Kacper Kondracki: Przychodzi mi od razu do głowy parę programów. Jest np. technologiczny program dla kobiet CD Projektu ,,Dziewczyny w grze’’. Zależy im żeby dziewczyny się bardziej zaangażowały w tworzenie gier i to jest bardzo fajne. Podobnie L’Oreal ma program skierowany do kobiet, tylko skupiony na naukowych osiągnięciach. Są też organizacje, którym zależy ideologicznie na równości i wyrównywaniu szans. I wtedy to są stypendia głównie skierowane do mniejszych miejscowości.. Są też oczywiście stypendia socjalne, rządowe. Żeby dostać takie stypendium trzeba spełnić pewne warunki jeśli chodzi o dochód w rodzinie.

Jak przejść rekrutację?

Katarzyna Michałowska: Wydaje mi się też, Kacper, że młodzi ludzie mogą czasem znaleźć się w takim…psychologicznym potrzasku. Porównują się z osobami, które mają jakiś talent i są już na bardzo wysokim poziomie i myślą ,,mój poziom talentu jest jeszcze niski’’ Myślę, że stypendia są tylko dla takich osób. Ale przecież w stypendiach chodzi o to, żeby rozwinąć swój talent, prawda?

Kacper Kondracki:: Dokładnie. Jeżeli mogę dać jakąś poradę, to żeby zapisywać na bieżąco swoje osiągnięcia, nawet jak wydają się małe, prowadzić prywatny dzienniczek sukcesów, bo to się później przyda przy szukaniu stypendium dla studentów.

A kiedy już wybierzemy tę ofertę, którą sobie wymarzymy najlepiej przeczytać biogramy, sylwetki stypendystów czy stypendystek z poprzednich lat, zobaczyć czym teraz te osoby się zajmują, za co otrzymali nagrodę.

Stypendia tworzą małe społeczności

Katarzyna Michałowska: Super! Wiesz, myślałam o tym, że czasami praca może nas niestety czasem zamknąć w bańce.

Kacper Kondracki:: Tak.

Katarzyna Michałowska: Po prostu wtedy już tylko się obracamy wokół ludzi, którzy są z nami w pracy. A studia to jest okres rozszerzania swoich kręgów. Kilka badań mi ostatnio wpadło na ten temat.  Sukcesem osobistym może być  też to, że jesteśmy otwarci, że mamy wiele kręgów znajomości.

Kacper Kondracki:: To mi coś przypomina! Gosia z naszego zespołu zawsze mówi, że najpiękniejsze, co nas może w życiu spotkać, to drugi człowiek.  Ja się bym kiedyś z tym nie zgodził, bo byłem introwertykiem i nie rozumiałem tego. Ostatnio jednak podpisuję się pod tym obiema rękami. Poznawanie nowych ludzi to wielka radość. Jeśli chodzi o stypendia, dużo organizatorów stypendialnych mówiło o tym, że ta społeczność stypendystów, która się tworzy w trakcie trwania programu to niesamowita rzecz. Poznajemy ludzi zdolnych, z podobną pasją co my. Co może być lepszego?

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.