Sala uniwersytecka i napis: ,,Stypendium dla studentów - jaka średnia ocen''

21.02.2024

Jaka średnia ocen do stypendium dla studentów?

Jaka średnia ocen potrzebna jest do uzyskania stypendium na studiach? Jakie progi ustalają organizatorzy programów stypendialnych? I czy rzeczywiście średnia to kluczowe kryterium stypendiów naukowych dla osób studiujących? Przeanalizowaliśmy dla Was niemal 200 naukowych programów stypendialnych przyznawanych osobom studiującym (naprawdę!), by rzetelnie i w punkt odpowiedzieć na te pytania! 

Średnia ocen do stypendium

Po pierwsze, przypominamy, że studia to doskonały czas, by ubiegać się o stypendium! Dlaczego? Otóż wiemy dobrze, że studenci i maturzyści planujący studia to jedna z najbardziej popularnych grup odbiorców programów stypendialnych w Polsce. A wiemy to dzięki systematycznemu badaniu kilkuset istniejących inicjatyw stypendialnych (jeśli jesteście ciekawi krajobrazu stypendiów w kraju, przeczytajcie koniecznie „Mapę stypendiów III„!).

Po drugie, bardzo często (choć nie zawsze!) stypendia na dla osób studiujących mają charakter naukowy. Innymi słowy, pod uwagę brane są osiągnięcia naukowe. Tutaj jednak możemy Was zaskoczyć:

 • średnia ocen to nie jedyne kryterium oceny osób kandydujących do stpyendium naukowego,
 • coraz więcej programów oprócz kryteriów naukowych, bierze pod uwagę także np. zaangażowanie wolontariackie, inne talenty czy osiągnięcia.

Innymi słowy: średnia ocen to nie wszystko! Jest jednak na tyle popularnym (ale nie idealnym, prawda?) sposobem mierzenia naszych osiągnięć na uczelni, że warto wiedzieć, jak traktowana jest przy wnioskowaniu o stypendium.

Średnia ocen do stypendium dla studentów

A zatem przejdźmy do szczegółów w sprawie średniej ocen jako kryterium stypendialnego.

 1. Ola, autorka artykułu, przeanalizowała dla Was aż 196 programów stypendialnych o charakterze naukowym, dedykowanym osobom studiującym. Skąd wzięła tyle informacji i programów? Może trudno uwierzyć, ale aż tyle programów opublikowaliśmy w ostatnim roku w bazie stypendiów krajowych na MojeStypendium.pl! Co ważne, były tam programy zarówno ogólnopolskie, jak i lokalne. Te przyznawane przez fundacje i stowarzyszenia, samorządy, jak i firmy. Wśród nich nie było jednak stypendiów uczelnianych, pochodzących z budżetu państwa, o których piszemy osobno.
 2. Co ciekawe, 137 spośród 196 programów, bierze pod uwagę średnią ocen jako kryterium oceny aplikujących o stypendium. To zaś oznacza, że w pozostałych 60 programach średnia ocen w ogóle nie ma znaczenia.
 3. Wśród programów, które biorą pod uwagę średnią ocen, jej minimalny próg, by otrzymać stypendium, waha się od 3.50 do 5.00. A zatem mamy sporą różnorodność, jeśli chodzi o wymóg mininalny średniej ocen.
 4. Co więcej, najczęściej występującą minimalną średnią ocen braną pod uwagę w analizowanych programach stypendialnych, jest… 4.0. (Fun fact: czy wiecie, że w statystyce nazywamy tę miarę dominantą, czyli liczba, która pojawia się najczęściej, najwięcej razy, w danym zbiorze danych?).
 5. Ponadto, 29 programów bierze pod uwagę przy ocenie aplikacji kandydatów średnią ocen, ale nie ustanawia minimalnego progu. To oznacza, że w każdej edycji ten próg może być zupełnie inny, w zależności od liczby i jakości zgłoszeń innych osób.

I jeszcze jedna ciekawostka: kilka analizowanych programów bierze pod uwagę minimum 85% lub 90% średniej możliwej do uzyskania na danym kierunku lub na danej uczelni. Zaś w jednym przypadku, osoby kandydujące do stypendium muszą uzyskać średnią ocen wyższą co najmniej o 0,1 od średniej ocen całego roku. Jak widać, sposobów oceny jest wiele!

Inne niż średnia ocen kryteria do stypendium

Czy zastanawiacie się teraz, jakie inne kryteria brane są pod uwage w naukowych programach stypendialnych? Na szczeście Olę też to zaintrygowało i sprawdziła to dla Was! 🙂

Otóż najczęściej wśród kryteriów oceny aplikacji naukowych stypendiów dedykowanych studentom i studentkom, brane pod uwagę są:

 • wszelkiego rodzaju konkursy naukowe,
 • patenty i wynalazki,
 • publikacje,
 • wykłady, konferencje,
 • projekty naukowe,
 • aktywność w kołach naukowych.

A to oczywiście otwarta lista – każdy program ma swój regulamin i listę kryteriów. Dlatego za każdym razem przeczytajcie uważnie, co będzie brane pod uwagę i jak Wasze osiągnięcia i doświadczenia mogą wpisać się w cele i oczekiwania organizatora programu stypendialnego. Dodatkowo, mamy dobre wieści: na portalu MojeStypendium.pl przez cały rok, nieustannie, informujemy Was o setkach programów stypendialnych – krajowych i zagranicznych!

Co więcej, jak widzicie – nie zawsze bardzo wysoka średnia jest punktem startowym do otrzymania stypendium. Nie musicie zatem przejmować się, że poniżej 5.0 nie ma co szukać stypendiów dla siebie – to po prostu nieprawda. 😉 Warto inwestowac w swój rozwój i działać na różnych polach – to świetna inwestycja nie tylko w aplikacje stypendialne, ale ogólnie – w siebie i swoją przyszłość!

Uwalniamy wiedzę o stypendiach – Ty też możesz!

Specjalnie dla Was stworzyliśmy ten artykuł, by dzielić się wiedzą o średniej do stypendium. Wiemy, że to cenna wiedza, bo bardzo wiele osób takich informacji poszukuje w wyszukiwarkach internetowych. 🙂 Dzielimy się z Wami tym, co potrafimy najlepiej – rzetelną, porządną i konkretną dawką porad, byście mogli się rozwijać. Podzielcie się z nami cegiełką, byśmy mogli dalej uwalniać wiedzę o stypendiach. Wyobraźcie sobie, że trzy kliknięcia dzielą Was od dobrego uczynku i wsparcia otwartej wiedzy o stypendiach!  

 

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.