Gdzie szukać stypendium grafika dekoracyjna do artykułu z napisem i osobą piszącą na laptopie

6.08.2023

Gdzie szukać stypendium? Poradnik

Jeśli chcielibyście aplikować o stypendium, ale nie wiecie, gdzie szukać o nim informacji – trafiliście doskonale. W tym artykule dowiecie się, gdzie szukać stypendium, a dodatkowo otrzymacie mnóstwo porad dotyczących poszukiwania stypendiów!

Gdzie szukać stypendium w Polsce?

Na początek przekażemy Wam kilka przydatnych tropów dotyczących poszukiwania stypendiów krajowych.

Portal Moje Stypendium – stypendia krajowe

Po pierwsze, największym, rzetelnym i bezpłatnym dla użytkowników portalem o stypendiach w Polsce jest serwis mojestypendium.pl. A zatem – jesteście w najlepszym miejscu. 🙂

Jak zatem szukać stypendium na portalu?

Wyszukiwarka stypendiów

Przede wszystkim, wejdźcie na wyszukiwarkę stypendiów krajowych. Obejmuje ona wszystkie aktualne nabory stypendialne w kraju, oprócz tych przyznawanych wyłącznie i bezpośrednio z budżetu państwa (np. stypendia ministerialne, rektora na uczelni).  Znajdziecie tu zatem całe mnóstwo programów – lokalnych i ogólnopolskich, przyznawanych przez samorządy, stowarzyszenia, firm i fundacje.

Co ciekawe, w naszym badaniu dotyczącym systemu stypendialnego w Polsce (Mapa stypendiów III) wyróżniliśmy ponad 700 unikalnych programów stypendialnych. Jak się więc odnaleźć w tym gąszczu danych i szukać stypendium dla siebie?

W pierwszym kroku zerknijcie na legendę po lewej stronie wyszukiwarki stypendiów krajowych.

  1. Zaznaczcie w niej grupę docelową, do której należycie lub należy osoba, dla której szukacie stypendium.
  2. Następnie zaznaczcie wszystkie interesujące Was potencjalnie rodzaje stypendiów (np. naukowe, artystyczne).
  3. A w ostatnim kroku zaznaczcie zarówno województwo zamieszkania czy rozwoju/nauki, jak i zasięg ogólnopolski. To ważne porady, by:
  • zawsze zaznaczyć także i przeszukać stypendia ogólnopolskie – stanowią one około 30% wszystkich programów, więc nie warto ograniczać się tylko do lokalnych programów,
  • odznaczyć miejsce zamieszkania, ale także miejsce, w którym znajduje się szkoła/uczelnia czy np. klub sportowy (w przypadku stypendiów sportowych).

I już, gotowe – kliknijcie na dole przycisk „szukaj„, a pokażą się wszystkie aktualnie otwarte nabory na programy stypendialne, spełniające Wasze kryteria.

Aby dowiedzieć się więcej o danym programie, wystarczy, że klikniecie „więcej”, a otworzy się pełna treść ogłoszenia.

Co istotne, przeczytajcie dobrze kryteria, a w razie pytań skontaktujcie się bezpośrednio z organizatorem. Każde ogłoszenie ma link źródłowy na końcu, a także dane kontaktowe do organizatora pod spodem ogłoszenia.

Sezon stypendialny

Dodatkowo, ważna porada: w Polsce od czerwca do września trwa tzw. sezon stypendialny, czyli okres, w którym otwiera się znacząca większość naborów stypendialnych. To dla nas bardzo intensywny okres – w tygodniu dodajemy kilkadziesiąt nowych ogłoszeń na portalu!

Co to w praktyce oznacza dla Was, gdy zastanawiacie się, gdzie szukać stypendium? Otóż w tym okresie roku koniecznie zaglądajcie na portal regularnie (np. raz w tygodniu), by trzymać rękę na pulsie i sprawdzać nowe nabory).

Archiwum stypendiów

Dodatkowo, nawet jeśli w danym momencie nie znaleźliście stypendium idealnego dla siebie, przeszukajcie jeszcze archiwum (na dole legendy). W archiwum znajdują się wszystkie ogłoszenia, które dodaliśmy w poprzednim roku.

Dlaczego warto przeglądać archiwalne nabory? Otóż znacząca większość programów stypendialnych jest cykliczna i wieloletnia. Dlatego jeśli na początku sierpnia, znajdziecie wymarzony program stypendialny z jesieni poprzedniego roku, to istnieje duża szansa, że tej jesieni rozpocznie się jego kolejna edycja. Zachowajcie ten link, namiary, czy skontaktujcie się bezpośrednio z organizatorem, czy i kiedy planują kolejny nabór. 🙂

Newsletter stypendialny

Dodatkowo, zapraszamy do zapisania się do newslettera stypendialnego – to comiesięczna dawka wiedzy o stypendiach. W każdym newsletterze przesyłamy Wam listę wyselekcjonowanych, aktualnych stypendiów i konkursów, prosto na Waszą skrzynkę mailową. 100% wartościowych treści, 0% spamu. 🙂

Poradniki dla poszukujących stypendium

Jeśli zastanawiacie się, gdzie szukać stypendium dla siebie,a także kto może dostać stypendium lub co zrobić, żeby dostać stypendium – pomagamy!

W dziale artykułów dla szukających stypendiów znajdziecie kilkadziesiąt autorskich poradników na wiele tematów związanych ze stypendiami i edukacją.

Kalendarium stypendialne

Ponadto, mamy jeszcze jedno konkretne narzędzie do wyszukiwania stypendiów! Przedstawiamy Wam kalendarium stypendialne, które cieszy się dużą popularnością na portalu i z którego jesteśmy bardzo dumni. 🙂

Dzięki kalendarium w jednym miejscu znajdziecie informację o wszystkich trwających naborach stypendiów krajowych i zagranicznych. Wiedza, kiedy mijają terminy naboru bardzo się przydaje, by dobrze planować przygotowywanie aplikacji stypendialnych.

Jak się nim posługiwać? Wystarczy najechać myszką na konkretny dzień w kalendarzu, by zobaczyć nazwy programów stypendialnych. Każdy kwadracik z nazwą programu jest podlinkowany bezpośrednio do ogłoszenia. Jeden klik i jesteście na stronie ogłoszenia!

Media społecznościowe

A jeśli lubicie krótkie formy informacji i social media, to też na nich prężnie działamy, informując Was o stypendiach!

Zapraszamy na:

Inne źródła informacji

Po drugie, zachęcamy do zasięgnięcia informacji także w innych instytucjach i ich kanałach komunikacji.

Gdzie szukać stypendium poza portalem Moje Stypendium?

  1. w urzędach gminnych, powiatowych, wojewódzkich,
  2. w szkołach podstawowych, średnich i wyższych, w których studiujecie lub chcecie studiować,
  3. na portalu NGO.pl – zakładki nt. funduszy stypendialnych.

A jeśli zastanawiacie się, gdzie szukać stypendium na wyjazd za granicę, przeczytajcie poradnik o studiach za granicą!

Jesteście pod wrażeniem tego, jak wiele wiedzy jako Fundacja tworzymy, dzieląc się nią bezpłatnie? Uważacie, że potrzeba więcej takich artykułów i wsparcia dla tych, którzy szukają stypendiów? Wesprzyjcie naszą misję! Dziękujemy 🙂 

 

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.