Czym jest stypendium? W tle metaforyczny słoik z pieniędzmi czapką studencką.

9.06.2024

Czym jest stypendium i co daje?

Dawno, dawno temu, na naszym portalu, zastanawialiśmy się czym jest stypendium. Dziś chcemy rozwinąć ten temat i opowiedzieć Wam najciekawsze, z naszej perspektywy, fakty o stypendiach. Zapraszamy Was też do sprawdzenia, czy Wasze wyobrażenia na temat wsparcia stypendialnego pokrywają się z oficjalnymi definicjami!

Czym jest stypendium – słownikowe definicje

Zwykle myślimy o stypendium jako o:

„środkach finansowych przyznawanych przez państwo, instytucję lub osobę prywatną za wiedzę oraz szczególne umiejętności w danej dziedzinie, mających na celu umożliwienie dalszej nauki lub prowadzenie badań” (Wielki Słownik Języka Polskiego).

Stypendium to wsparcie przekazywane na określony czas, przyznawane za osiągnięcia, w nagrodę za dotychczasowe wyniki, realizację określonych zadań lub jako pomoc w trudnej sytuacji życiowej. Stypendia są dostępne dla różnych grup. W naszej bazie znajdziecie stypendia dla uczniów, studentów, absolwentów, młodych naukowców, artystów i sportowców.

Nie wszystkie stypendia mają formę finansową. Stypendium może być również:

„ufundowanym przez państwo, instytucję lub osobę prywatną wyjazdem zagranicznym do ośrodka naukowego” (Wielki Słownik Języka Polskiego).

Jak wyglądają wypłaty stypendiów?

Najczęściej są to comiesięczne wypłaty, w przypadku uczniów wypłacane przez 10 miesięcy czyli cały rok szkolny. Zdarzają się jednak wyjątki – jak stypendia przyznawane raz na pół roku czy jednorazowo.  Może to być wsparcie np. na jeden konkretny projekt naukowy lub artystyczny.

Czy ze stypendium można się utrzymać?

Czasami tak! Ale to wyjątkowo trudne pytanie, bo stypendia są bardzo różne. Ich kwoty wynoszą od kilkudziesięciu złotych miesięcznie do nawet kilku tysięcy. Istnieją stypendia, po których przyznaniu cała transza pieniędzy jest przyznawana jednorazowo i może to być naprawdę duża suma.  To mogą być pieniądze, dzięki którym rzeczywiście można utrzymać się  będąc np. studentem w mniejszym mieście. Dlatego widzimy w nich tak wielki potencjał i tak wyczerpująco nich piszemy!

Co oprócz pieniędzy oferują stypendia?

Zdarzają się rzeczywiście stypendia, które oferują coś więcej niż po prostu przelew czy pieniądze do ręki. Dobre przykłady to EFC i ich program stypendialny Horyzonty czy program stypendialno-rozwojowy Klasa fundacji BNP Paribas. To może być np. tutoring, pokrycie kosztów wyżywienia i mieszkania w akademiku, biletów komunikacji miejskiej. Poza tym organizują wakacje czy ferie.

Podobnie działają też Stypendia Pomostowe dla maturzystów i studentów pierwszego roku pochodzących z niezamożnych rodzin. Stypendium na I rok studiów wynosi 7 000 zł i jest wypłacane w ratach przez 10 miesięcy roku akademickiego

Skądś się biorą pomysły na wsparcie pozafinansowe?

Wydaje nam się, że jest to odpowiedź na potrzeby, które organizatorom komunikowali stypendyści i stypendystki. Organizatorzy podzielili się tym z nami podczas spotkań Stypendia Przyszłości, które zaowocowały trzema publikacjami. Mają one stanowić drogowskaz jak najlepiej zorganizować program stypendialny.

Można powiedzieć nieco filozoficznie, że często tym co nam daje szczęście w życiu jest poznawanie inspirujących ludzi i rozwijanie się razem z nimi. Z naszej publikacji  wynika, że niezwykle ważne jest poczucie dumy z programu. A dla organizatorów kluczowe, żeby nie podążać tylko za przeczuciami, ale rozmawiać ze stypendystami i na tej podstawie zmieniać zarówno program jak i narrację wokół niego.

Dlatego też coraz więcej programów stypendialnych w Polsce decyduje się też na wsparcie pozafinansowe w postaci m.in. eksperckich szkoleń czy webinariów, spotkań integracyjnych i sieciujących czy doradztwa zawodowego.

Czym jest stypendium dla nas?

Z naszej perspektywy stypendium jest przede wszystkim szansą na spełnienie marzeń! Dlatego już od prawie 20 lat nasz zespół prowadzi portal, wyszukuje stypendia i dodaje ich do bazy. Jeśli uważacie, że to cenne wsparcie może rozważycie wsparcie Moje Stypendium? Każda mała pomoc przyczyni się do dalszego rozwoju wiedzy o stypendiach.

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.