Czy warto studiować za granicą? Pomarańczowy napis na tle starej mapy

30.07.2023

Czy warto robić studia za granicą? Poradnik

W tym artykule opowiemy kilka słów o tym, jakie są korzyści i ryzyka związane ze studiami za granicą. Dlaczego? Studiowanie poza swoim krajem pochodzenia to duża decyzja i warto podjąć ją świadomie. 🙂

Co dają studia za granicą?

Nowa wiedza

Po pierwsze, studia za granicą poszerzają horyzonty naukowe. Możemy poznać nowe środowisko naukowe, zdobyć mniej znaną w Polsce wiedzę, odkryć nieznane nam wcześniej teorie i sposoby myślenia. Co więcej, studia za granicą mogą w praktyce różnić się od tych w naszym kraju. To, jak wygląda uniwersytet, jaka jest komunikacja między studentami i wykładowcami, jak zorganizowane są wykłady i ćwiczenia, jak wygląda kampus – wiele aspektów może być prawdziwym odkryciem. 🙂

Nowe miejsca i język obcy

Po drugie, studia w innym kraju to niesamowita okazja do poznania nowej kultury, zwiedzania nowych miejsc, a także szlifowania języka obcego. Wiele osób twierdzi, że żaden kurs językowy nie jest tak efektywny w rozwoju naszych kompetencji językowych, jak wyjazd do miejsca, w którym dany język jest używany na co dzień. 🙂

Nowe znajomości

Po trzecie, studia za granicą to nowe znajomości, nowy krąg osób, z którymi nawiążemy relacje. Często takie kontakty przeradzają się we wspólne inicjatywy, projekty, a czasem – przyjaźnie na lata.

Nowe kompetencje

Po czwarte, studia za granicą mogą wzmocnić nasze poczucie własnej wartości oraz rozwinąć nasze kompetencje psychospołeczne. Nauka życia z dala od dobrze znanego miejsca i osób często sprawia, że zyskujemy niezależność, odwagę do działania oraz na co dzień uczymy się „ogarniać życie”. 😉

Nowe możliwości na rynku

Po piąte, studia za granicą to potencjalnie mocny wpis w CV i otwarcie drzwi do nowych doświadczeń zawodowych lub naukowych. W systemach edukacji niemalże na całym świecie promuje się obecnie „umiędzynarodowienie”. Ponadto, wiele miejsc pracy ze szczególnym zainteresowaniem patrzy na kandydatów mających doświadczenia życia w innym kraju.

Jakie są ryzyka studiowania w innym kraju?

Studia za granicą mogą być niesamowitą okazją, ale warto wspomnieć też o potencjalnych minusach. Każdy wyjazd jest inny i każda osoba inaczej doświadcza studiowania poza ojczystym krajem. A my zebraliśmy dla Was kilka częstych (choć niekoniecznych!) ryzyk związanych z taką decyzją.

Emocje

Po pierwsze, „czynniki ludzkie”. Czasem trudna może być tęsknota za domem, za bliskimi, czasami możemy odczuwać tzw. szok kulturowy za granicą, a czasem – po prostu – poznawanie nowych osób nie będzie tak łatwe, jak nam się początkowo wydawało.

Polecamy:

  • pomyśleć o tym, jak zachować kontakt z osobami, które zostaną na miejscu,
  • poczytać jak najwięcej o kraju, do którego się wybieramy, a także
  • poszukiwać aktywnie przestrzeni do nawiązywania relacji na miejscu. Tandemy językowe,  integracje robione przez samorząd studencki, imprezy ESN, bezpłatne spacery po mieście..?

Inny sposób studiowania

Po drugie, specyfika systemu edukacji w innym kraju. Nie każda uczelnia i nie każdy system studiowania jest dla każdego. Bardzo mocno polecamy dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jak wygląda studiowanie w kraju, o którym marzymy.

Z pomocą przychodzą m.in. artykuły z serii Kierunek: świat, bezpośredni kontakt z osobami, które studiują/studiowały na danej uczelni, informacja uzyskana w biurze ds. współpracy zagranicznej na uczelni oraz mnóstwo blogów, grup i dyskusji w internecie.

To, co dla jednych będzie marzeniem, dla innych może okazać się sytuacją nie do zniesienia. Studia za granicą to jedna z tych decyzji, którą warto dobrze przemyśleć. Popytajcie, gdzie się da, by rzeczywistość na miejscu nie była dla nas przykrą niespodzianką.

Po trzecie, przygotujcie się na to, że sposób studiowania oraz poziom nauczania może różnić się od Waszej macierzystej uczelni (lub od wyobrażeń). Niekiedy może to być znacznie wyższy poziom i więcej czasu będziecie potrzebować na codzienną naukę. A niekiedy potencjalnie zbyt niski poziom może rozczarować. Pewna elastyczność, otwartość na nowe i gotowość do wypróbowania nowych nawyków edukacyjnych jest jak najbardziej wskazana. 😉

Koszty

Po czwarte, koszty studiów za granicą. W niektórych krajach zarówno koszty życia, jak i wysokość czesnego sprawiają, że potrzebne będą duże nakłady finansowe. Na szczęście:

Cykl artykułów o studiach za granicą

Od kilku lat dzielimy się z Wami rzetelnymi artykułami z serii Kierunek: świat. Przybliżamy w nich tajniki studiów w wielu krajach, opowiadamy o procesie rekrutacji. Dodatkowo, piszemy o plusach i minusach studiowania w danym kraju. Oczywiście dorzucamy także informacje o stypendiach na wyjazd. W ostatnim czasie na portalu opublikowaliśmy m.in. przewodnik edukacyjny po Hiszpanii oraz po Finlandii. Zajrzyjcie koniecznie! 🙂

Czy ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu cennych informacji o studiowaniu za granicą? Uważacie, że takich artykułów oraz doradztwa potrzeba więcej? Dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać cenną wiedzą🙂 Dziękujemy!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.