Dobre oceny a stypendium - pomarańczowy napis na tle klasy

1.06.2023

Czy trzeba mieć dobre oceny, żeby dostać stypendium?

Dla uczniów czerwiec to czas, gdy myślą już o wakacjach, a dla studentów intensywny czas przygotowań do sesji. W jednym i drugim przypadku na horyzoncie pojawia się temat ocen oraz średniej, jaką udało się z nich uzyskać. Pytanie o to, czy trzeba mieć dobre oceny, żeby otrzymać stypendium, słyszymy bardzo często. Dlatego w tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Czy oceny mają znaczenie w kwestii zdobycia stypendium? Jak dobre muszą być, by warto było składać wniosek o stypendium?

Dobre oceny to wysoka średnia

To, że dobre oceny mają wpływ na wysokość średniej ocen, jest jasne jak słońce. Im więcej dobrych ocen, tym większa szansa na to, że średnia też będzie wysoka. Ale czy średnia ocen na pewno musi być wysoka, byśmy otrzymali stypendium? Odpowiadamy na to pytanie w tym artykule. W tym miejscu mamy jednak dla Was jedną dodatkową wskazówkę — pamiętajcie, że średnia wyciągana jest ze wszystkich Waszych ocen.

Jeśli jesteście świetni z matematyki, a gorzej idzie Wam język polski (lub dla studentów — jeden przedmiot idzie Wam lepiej, a inny trochę mniej), to starajcie się zdobyć jak najwyższe oceny z tego, w czym czujecie się najlepiej. Ocena bardzo dobra z matematyki i dostateczna z języka polskiego dają Wam łącznie średnią 4,0. A to już świetny wynik!

Dobre oceny to nie wszystko!

Programy stypendialne są naprawdę różne! Takie, w których wyniki w szkole, czy na uczelni mają znaczenie, takie, w których jest to tylko dodatkowe kryterium oraz takie, które pomijają kwestię ocen. Wyróżniamy stypendia sportowe, w których jak łatwo się domyślić, znaczenie mają osiągane wyniki sportowe. Mamy pulę stypendiów artystycznych, które premiują Wasze osiągnięcia w różnego rodzaju konkursach twórczych (te najciekawsze i najbardziej prestiżowe również znajdziecie na naszym portalu!) oraz Wasze plany np. na zrealizowanie kolejnych działań artystycznych (możecie zdobyć dofinansowanie na projekty kulturalne).

Zdarzają się także stypendia, w których największe znaczenie ma to, skąd pochodzicie — np. stypendia dla osób z małych miejscowości. Wśród puli stypendiów znajdują się także te, które nagradzają Waszą prospołeczną postawę i w nich to nie oceny, a Wasze zaangażowanie w wolontariat i chęć rozwoju mają największe znaczenie. Dlatego starajcie się o jak najlepsze wyniki, ale nie martwcie się, że są one jedynym wyznacznikiem, żeby otrzymać stypendium.

Dobre oceny a stypendium: każdy program jest inny!

Pamiętajcie, że programów stypendialnych jest mnóstwo (A my coś o tym wiemy 🙂 ). Dlatego próbujcie, próbujcie i jeszcze raz próbujcie! Nawet jeśli wydaje Wam się, że nie macie szans na otrzymanie danego stypendium, to naprawdę warto spróbować. Złożenie wniosku kosztuje Was tylko czas potrzebny do przygotowania go, a zyski mogą być dużo większe. Być może w tej konkretnej edycji będzie mniej kandydatów i akurat uda Wam się zdobyć wymarzone stypendium? Być może organizator rozdysponuje dodatkową pulę stypendiów? Jedno jest pewne: nie otrzymacie stypendium wtedy, gdy w ogóle nie będziecie o nie aplikować. Jeśli wykonacie pierwszy krok, to już zwiększa Wasze szanse! 🙂

Gdzie szukać stypendiów? Zaglądajcie regularnie na nasz portal!

Portal Moje Stypendium to największa w Polsce baza stypendiów krajowych, a także stypendiów zagranicznych. Oprócz tego na naszym portalu znajdziecie ciekawe i rozwojowe konkursy, a także oferty staży (szczególnie polecamy zajrzeć do nich studentom, którzy chcą rozwojowo spędzić wakacje). Ponadto nasz portal to zbiór rzetelnych artykułów na tematy edukacyjne — piszemy o stypendiach, ale nie tylko. Sprawdźcie nasze aktualności, by dowiedzieć się więcej!

Jeśli ten artykuł był dla Was pomocny i chcecie byśmy tworzyli więcej takich treści — dorzućcie nam cegiełkę. Dziękujemy! 🙂

A jeśli uda Wam się zdobyć wymarzone stypendium — czekamy na historie Waszych sukcesów! Piszcie do nas na naszym Facebooku, Instagramie oraz na adres serwis@mojestypendium.pl.

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.