Działalność społeczna a stypendia baner

5.12.2022

Działalność społeczna a stypendia

Co ma wspólnego działalność społeczna ze stypendiami? Czy programy stypendialne premiują działalność społeczną? A może istnieją programy stypendialne, w ramach których stypendyści działają społecznie? W poniższym artykule przedstawiamy Wam najważniejsze informacje łączące wolontariat z programami stypendialnymi.

Jakie są programy stypendialne?

Programów stypendialnych jest całe mnóstwo. Różnią się one od siebie grupą docelową, zasadami przyznawania, tematyką, sposobem wsparcia czy okresem przyznawania (tu polecamy Wam sprawdzić artykuł o sezonie stypendialnym). Wyróżniamy m.in stypendia naukowe, artystyczne, socjalne czy sportowe. Wszystkie je znajdziecie w naszej wyszukiwarce stypendiów. Ale istnieje jeszcze jeden rodzaj – stypendia, w których ważnym elementem jest działalność społeczna i / lub wolontariacka. Dlatego w poniższym artykule opowiemy Wam więcej o aktywności społecznej. Dowiecie się także jakie elementy łączą wolontariat i programy stypendialne.

Co to jest aktywność społeczna?

Aktywnością społeczną nazywamy dobrowolne działanie na rzecz określonych ludzi lub środowiska lokalnego. Najczęściej jest to działanie nieodpłatne i powtarzalne. Bardzo podobnym zjawiskiem jest wolontariat, który z definicji podanej m.in. na stronie Centrum Wolontariatu jest świadomą, dobrowolną działalnością podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzy rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

Stypendia z elementem działalności społecznej

W poniższej części znajdziecie przykłady programów stypendialnych, których elementami jest działalność społeczna. Pokażemy Wam przykłady programów, w których wolontariat jest jednym z kryteriów przyznania stypendium oraz programy, które zachęcają swoich stypendystów do podejmowania aktywności na rzecz innych.

Stypendia Pomostowe

Program Stypendiów Pomostowych skierowany jest do maturzystów z małych miejscowości, którzy osiągają dobre wyniki w nauce i rozpoczynają studia stacjonarne, a ich warunki finansowe nie pozwalają na wyjazd do dużego miasta na studia. Jednym z dodatkowych wymagań przyznania stypendium na I rok studiów jest posiadanie przez maturzystę rekomendacji lokalnej organizacji pozarządowej. Jak widzicie, działanie na rzecz swojej społeczności jest jednym z kryteriów, które mogą zaważyć o przyznaniu stypendium.

Ponadto z działalnością społeczną spotkają się w Programie Stypendiów Pomostowych te osoby, które już zostały stypendystami. Od czerwca 2022 roku w Programie działa IPS czyli Indywidualne Projekty Społeczne. Jest to aktywność zainaugurowana po to, by zachęcić studentów i studentki do zaangażowania w nowe inicjatywy na rzecz społeczeństwa. Stypendyści mają do wyboru dwie ścieżki – mogą w ramach Programu Projektor zrealizować projekt edukacyjny dla dzieci lub zrealizować swój własny pomysł dotyczący ważnych społeczne tematów.

Stypendium Wyspiańskiego

Stypendium przyznawane przez Stowarzyszenie im. Stanisława Wyspiańskiego skierowane jest do osób w wieku 18-26 lat, aktywnych w przestrzeni społecznej.

Przy przyznawaniu stypendium Kapituła bierze pod uwagę:

  • Działania mające na celu aktywizowanie, organizowanie i zrzeszanie innych na rzecz szeroko pojętego dobra wspólnego.
  • Działania które uświadamiają i budzą odwagę w innych, czyniąc społeczność i otoczenie bogatszym i lepszym.
  • Projekty i wydarzenia, które przełamują schematy.
  • Aktywności, które wzbogacają życie szkoły, uczelni, społeczności lokalnej czy międzynarodowej.
  • Działania i dokonania o charakterze naukowym, artystycznym, społeczno-kulturalnym, sportowym – bez pierwszeństwa dla którejkolwiek z wymienionych dziedzin.

Podsumowując powyższy opis – jest to typowy program stypendialny, w którym nie ma znaczenia średnia, wyniki w nauce czy wysokie osiągnięcia sportowe. To program dla osób, które aktywnie działają i mają nowe pomysły jak pobudzać innych do współpracy i zaangażowania na rzecz wspólnego dobra.

Stypendia samorządowe

Wiele stypendiów w Polsce przyznają lokalne samorządy. Bardzo często to właśnie w tego rodzaju stypendiach działalność społeczna i / lub wolontariat jest warunkiem, by takie stypendium zostało przyznane. Bezsprzecznie działanie na rzecz lokalnej społeczności pomaga jej się rozwijać, integrować i wpływa na polepszenie jakości życia. Dlatego to właśnie samorządy bardzo często doceniają osoby, które chcą dawać coś z siebie innym. Przykładami takich stypendiów, które znajdziecie na naszej stronie (pamiętajcie, że większość z nich jest stypendiami cyklicznymi!) są np. Stypendium Urzędu Miasta w Ełku, Urzędu Miejskiego w Białymstoku czy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Dlaczego warto działać społecznie?

Dlaczego warto angażować się społecznie? Przede wszystkim stajemy się dzięki temu wrażliwsi na potrzeby innych. Zauważamy ludzi wokół siebie. Zyskujemy satysfakcję z faktu, że udało nam się zrobić coś dobrego. Niewątpliwie działanie społeczne nas rozwija – uczy nowych umiejętności, dobrej współpracy, czy komunikacji w grupie. Pomaga budować zdrowe relacje z innymi. Z pewnością angażowanie się wzmacnia także konkretne kompetencje twarde – np. umiejętność pisania wniosków, czy pozyskiwania funduszy. Jak widzicie po powyższych przykładach różnych programów stypendialnych, zaangażowanie społeczne może także przekładać się na uzyskanie stypendium. A stypendium to realne wsparcie np. rozwoju naukowego.

W związku z tym, dziś, w Dniu Wolontariusza, zachęcamy Was do podjęcia działalności społecznej. Przede wszystkim dla innych, ale także dla siebie. Trzymamy za Was kciuki!

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu ważnych informacji o stypendiach, rozwiał Wasze wątpliwości i uważacie, że takich artykułów oraz doradztwa potrzeba więcej – dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać radą i rzetelnymi artykułami🙂 Dziękujemy!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.