jakie sa stypendia

10.01.2016

Jakie są stypendia?

Stypendia możemy poszeregować ze względu na kryteria, które odgrywają kluczową rolę w ocenie zgłoszeń kandydatów.

  • Stypendium socjalne – tutaj najważniejszym kryterium jest trudna sytuacja materialna kandydata, a nie jego osiągnięcia naukowe.
  • Stypendia socjalno-naukowe – to stypendium gdzie oprócz kryterium materialnego istotne są wyniki w nauce.
  • Stypendia naukowe – tutaj liczą się wyłącznie nasze osiągnięcia szkole czy na uczelni.

Są również stypendia sportowe i artystyczne, gdzie istotne są odpowiednie osiągnięcia w sporcie lub talent artystyczny. Często takie stypendia występują w połączeniu ze stypendium socjalnym, aby młodzi i zdolni mogli, mimo swojej trudnej sytuacji materialnej, rozwijać talenty.

Czy stypendia są dla wybitne uzdolnionych? Generalnie w większości stypendiów znajdziemy kryterium udokumentowanych osiągnięć. Jednak w niektórych programach stypendialnych bierze się również pod uwagę zaangażowanie w działania społeczne, np. wolontariat.

A jakie są stypendia zagraniczne? Te różnią się znacznie od tych krajowych. Nie dzielimy ich bowiem na naukowe, artystyczne czy sportowe, a patrzymy na dziedzinę naukową, w której realizuje się stypendysta. Poza tym, częściej takie stypendia adresowane są do studentów i doktorantów oraz naukowców, a także profesjonalistów w danej dziedzinie. Mowa na przykład o dziennikarzach, tłumaczach, programistach…

Pytaj, pisz, dzwoń!

Jeżeli masz wątpliwości, jak i kiedy aplikować o stypendium, zwróć się do nas o pomoc. Napisz do nas wiadomość prywatną na Facebooku lub Instagramie, lub skorzystaj z zakładki kontakt. A poza tym, dołącz do grona Patronek i Patronów, by mieć wpływ na dalszy rozwój Mojego Stypendium. Dobro wraca!

 

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.