Baner artykułu stypendia dla osób z małych miejscowości. Żółty napis na tle łąki.

19.04.2023

Stypendia dla osób z małych miejscowości

Czy kiedyś zdarzyło Wam się pomyśleć „w dużych miastach są możliwości” albo „gdyby nie ta mała wieś/ miasteczko to moje szanse byłyby większe”? W tym artykule chcemy opowiedzieć Wam więcej o stypendiach dla osób z małych miejscowości i możliwościach, jakie dają. Przedstawimy Wam kilka konkretnych programów oraz podpowiemy, jak szukać stypendiów na naszej stronie. Zapraszamy do lektury!

Jakie są stypendia dla osób z małych miejscowości?

To prawda, duże miasta często oferują więcej możliwości. Więcej szkół do wyboru, uniwersytety, bogate życie kulturalne czy brak problemu jakim jest wykluczenie komunikacyjne. Dlatego osoby z mniejszych miejscowości mogą czasami czuć, że ze względu na miejsce zamieszkania coś je omija.

Z tego powodu wiele programów stypendialnych skierowanych dla osób z małych miejscowości skupia się na tym, by umożliwić takim osobom naukę lub studia w większych miastach. Są to zarówno programy ogólnopolskie, jak i lokalne. Poniżej postaramy się przybliżyć najbardziej znane z nich, a także podpowiemy Wam, jak szukać stypendiów lokalnych na naszym portalu!

Stypendia ogólnopolskie

W poniższej części artykułu przedstawiamy Wam polecane przez nas stypendia ogólnopolskie, skierowane właśnie do osób z małych miejscowości.

Stypendia Pomostowe

Program Stypendiów Pomostowych zainicjowano w 2002 roku przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Od tamtego czasu zarządza nim Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości.

Wnioski o Stypendium Pomostowe składać mogą maturzyści przyjęci na polskie uczelnie publiczne na I rok studiów dziennych, pochodzący ze wsi lub małych miejscowości (do 20 tys. mieszkańców) i z niezamożnych rodzin, którzy dodatkowo spełniają jeden z warunków programu:

  • są dziećmi byłych pracowników PGR,
  • są finalistami olimpiad przedmiotowych w szkole średniej,
  • pochodzą z rodziny wielodzietnej lub są wychowankami rodziny zastępczej bądź państwowego domu dziecka,
  • posiadają rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej biorącej udział w programie.

Rekrutacja do Stypendiów Pomostowych trwa co roku na przełomie lipca i sierpnia.

Stypendia „Pierwszy rok” Fundacji Edukacyjnej im. Jerzego Juzonia

Kolejnym stypendium skierowanym do osób z mniejszych miejscowości jest stypendium „Pierwszy rok” Fundacji Edukacyjnej im. Jerzego Juzonia. W tym roku formularz wniosków stypendialnych był aktywny od 3 lipca do 29 sierpnia.

Stypendium przeznaczone jest dla osób zameldowanych na stałe na terenach wiejskich lub w mieście do 30 tys. mieszkańców przynajmniej od 6 miesięcy, oraz których średni miesięczny dochód na jednego członka jej rodziny nie przekroczył w 2022 roku kwoty 1700 PLN netto.

Ogłoszenie na temat tego stypendium co roku znajdziecie na naszym portalu!

Jak szukać stypendiów lokalnych?

W poniższej części artykułu podpowiadamy Wam jak najlepiej wyszukiwać stypendia lokalne! Opisujemy dokładnie jak działa nasza wyszukiwarka stypendiów oraz podpowiadamy gdzie jeszcze możecie szukać stypendiów oprócz naszej strony. 🙂

Skorzystajcie z naszej wyszukiwarki

W naszej wyszukiwarce stypendiów po lewej stronie znajdują się filtry ułatwiające wyszukiwanie ofert. Stypendia można wyszukiwać  po następujących kategoriach: grupa docelowa, rodzaj, zasięg, organizator. Poniżej opiszemy wszystkie z nich, by ułatwić Wam poruszanie się po naszej wyszukiwarce.

Grupa docelowa – zaznaczacie w niej czy jesteście uczniem, studentem, absolwentem studiów, doktorantem czy naukowcem. Warto też zaznaczyć kategorię „inni” są tam np. stypendia dla konkretnych grup np. bibliotekarek lub takie, które mają tylko kryterium wieku.

Następną kategorią jest rodzaj. Można wybrać tu stypendia sportowe, artystyczne, socjalne, naukowe lub inne czyli niepasujące do żadnej z powyższych grup. Pamiętajcie, że zdarzają się stypendia łączone – np. naukowe i socjalne, artystyczne i naukowe, sportowe i socjalne itp.

Kolejną kategorią, która w kontekście tego artykułu interesuje nas najbardziej, jest zasięg. Możecie znaleźć tu stypendia międzynarodowe, ogólnopolskie lub właśnie lokalne. Stypendia lokalne znajdziecie wybierając województwo do którego należy Wasza miejscowość. Nawet jeśli do bazy dodane są stypendia gminne lub powiatowe to i tak znajdziecie je wybierając kategorię wojewódzką.

Wskazówka od nas! Jeśli uczycie się w innym województwie, niż jesteście zameldowani, warto przy wyszukiwaniu zaznaczyć oba te miejsca. Dodatkowo zawsze zaznaczajcie stypendia ogólnopolskie!

Ostatnią kategorią dostępną w wyszukiwarce jest organizator. Zachęcamy Was jednak, by nie ograniczać się do jednego typu organizatora. Dzięki temu macie większe szanse na znalezienie oferty odpowiedniej dla siebie! Stypendia przyznają bowiem fundacje i stowarzyszenia, firmy, samorządy, instytucje rządowe oraz szkoły wyższe. Wybierając tylko jednego organizatora mogą ominąć Was ciekawe oferty!

Stypendia lokalne

Stypendia lokalne najczęściej przyznawane są przez samorządy – urzędy miast czy urzędy gminy lub starostwa. Staramy się mapować wszystkie stypendia w Polsce. Jednak z każdym rokiem jest ich coraz więcej. Dlatego zachęcamy Was, by oprócz naszego portalu sprawdzić też stronę Waszego lokalnego samorządu. Być może stypendia przyznaje Wasz burmistrz, wójt lub prezydent miasta? Często są to stypendia za wysokie wyniki w nauce, wyniki sportowe lub artystyczne – czyli za to, co będzie dumą Waszej miejscowości, z której pochodzicie lub w której osiągacie sukcesy. Dlatego w poszukiwaniu stypendiów warto sprawdzić to, co mamy najbliżej! 🙂

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu cennych informacji o stypendiach i uważacie, że takich artykułów oraz doradztwa potrzeba więcej – dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać radą i rzetelnymi artykułami🙂 Dziękujemy!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.