napis finanse dla organizacji na tle paproci

5.06.2022

Wsparcie finansowe dla organizacji – zestawienie funduszy

Kolejne zestawienie funduszy na MojeStypendium.pl

Przed Wami kolejne w cyklu zestawienie aktualnych funduszy na naszym portalu. Systematycznie informujemy o grantach, ponieważ jednym z naszych celów jest wspieranie organizacji przyznających stypendia. Co ważne, programy stypendialne realizowane są przez bardzo różne instytucje. Według raportu „Mapa stypendiów III” ważną grupą są organizacje społeczne (stowarzyszenia, fundacje), które przyznają co roku tysiące stypendiów. To właśnie do nich w sposób szczególny kierujemy ten artykuł. Zapraszamy do lektury!

Zestawienie funduszy na wsparcie na rzecz Ukrainy

  1. „Działaj Lokalnie” uruchomiono specjalną ścieżkę grantową „Działaj lokalnie i solidarnie z Ukrainą”. W lokalnych konkursach grantowych w 2022 roku będą przyznawane dotacje na wsparcie inicjatyw lokalnych na rzecz pomocy uchodźcom zza wschodniej granicy. Pula na granty w 2022 roku wynosi 3,5 miliona złotych.
  2. Program „Wspieramy Ukrainę” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności finansuje długofalowe projekty skierowanych do osób w Ukrainie. Także do uchodźczyń i uchodźców wojennych trafiających do Polski.
  3. Netto wspólnie z Fundacją Salling zainicjowało program pomocowy na rzecz ukraińskich dzieci i ich opiekunów „Sąsiedzka pomoc”. Podmioty planują finansować projekty w zakresie zdrowia, edukacji i integracji społecznej. Chodzi m.in. o finansowanie wyprawek szkolnych, wyposażenia miejsc pobytu uchodźców, pokrycia kosztów wyżywienie w przedszkolach czy kosztów leczenia.
  4. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zaprasza do składania wniosków o granty w Europejskiej Fundacji Kultury. Granty dotyczą krótko- lub średnioterminowych inicjatyw kulturalnych w trzech obszarach. 1) Dezinformacja, 2) zapewnienie i pielęgnowanie bezpiecznych przestrzeni kulturowych oraz przeciwdziałanie siłom fragmentacji, 3) działanie na rzecz pokojowej przyszłości Ukrainy i Europy.
  5. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił drugi nabór wniosków do programu Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością. Finansowane są zadania związane z prowadzeniem Ośrodka Recepcyjnego dla niepełnosprawnych uchodźców z Ukrainy oraz osób im towarzyszących. Wsparcie dotyczy działań realizowanych na terenie województwa lubelskiego lub podkarpackiego.
  6. Dzieci Ukrainy – organizacja opieki dziennej dla dzieci uchodźców”. Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej wspomaga organizację zajęć dziennych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Ma to pomóc kobietom w podjęciu pracy zarobkowej lub przygotowania się do niej,

Zestawienie funduszy na inne działania

  1. Dobra Drużyna PZU to program wspierający rozwój sportu wśród dzieci i młodzieży. Do 30 czerwca można składać wnioski o dofinansowanie zakupu sprzętu sportowego, wynajem obiektów treningowych lub organizację zawodów.
  2. 10 000 zł na realizację sześciomiesięcznego projektu z młodzieżą oferuje program Równać Szanse. Do programu mogą zgłaszać się Koła Gospodyń Wiejskich, powiatowe, miejskie i gminne biblioteki publiczne czy dumy kultury, Ochotnicze Straże Pożarne itd. Uczestnikami projektów powinna być młodzież w wieku od 13 do 19 lat z miejscowości do 20 000 mieszkańców.
  3. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otworzył program dla organizacji pozarządowych w zakresie dofinansowania wymaganego wkładu własnego w projektach gmin, powiatów i organizacji pozarządowych dotyczących aktywizacji i/lub integracji osób niepełnosprawnych.

Wsparcie promocyjne

Dodatkowo, na portalu Moje Stypendium mapujemy programy wsparcia (stypendia, konkursy, staże) dla osób z Ukrainy. Powstały już trzy artykuły: Stypendia zagraniczne dla uchodźców, Stypendia artystyczne dla uchodźców oraz ogólny tekst Stypendia dla osób z Ukrainy. Jeżeli organizujecie lub znacie podobne inicjatywy, prosimy o informację. Bezpłatnie wypromujemy je na stronie oraz w naszych social mediach.

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.