Stypendia Przyszłości III - publikacja o stypendiach

28.04.2024

Stypendia Przyszłości III – publikacja o stypendiach już dostępna!

Czym są „Stypendia Przyszłości III”?

Jako Fundacja Dobra Sieć marzymy o tym, by programy stypendialne w Polsce były mądre, odpowiadały na realne potrzeby odbiorców, podążały za dobrymi praktykami i inspirowały do dalszego rozwoju. Na co dzień nie tylko tworzymy największy w Polsce portal edukacyjny o stypendiach, ale także spotykamy się z organizatorami stypendiów, by wymienić się doświadczeniami i wesprzeć się wzajemnie.

Z marzenia powstał pomysł o cyklu spotkań pt. „Stypendia Przyszłości”. Od 2021 roku zrealizowaliśmy łącznie 9 wydarzeń poświęconych temu, jak tworzyć i realizować programy stypendialne.

Pod hasłem „Stypendia przyszłości” kryją się ważne dla nas pytania: „Jakich stypendiów przyszłości chcemy? Jaka przyszłość czeka programy stypendialne w Polsce?”.

Jeśli zastanawiacie się, jakie wnioski płyną z poprzednich wydarzeń – przeczytajcie artykuł podsumowujący naszą poprzednią publikację o stypendiach!

„Stypendia Przyszłości” to przede wszystkim przestrzeń do spotkań, rozmów, dyskusji i zadawania pytań wszystkim, którym edukacja nie jest obojętna i którzy postanowili wspierać ją właśnie za pomocą stypendiów. W 2023 roku kontynuowaliśmy naszą wizję spotkań i po raz kolejny dzielimy się z Wami wspaniałymi wieściami: efektem naszej trzeciej edycji cyklu  jest również darmowa, ogólnodostępna publikacja o stypendiach

Dla kogo publikacja o stypendiach?

Z pewnością nasza publikacja zainteresuje wszystkie osoby, które:

 • tworzą programy stypendialne lub myślą o stworzeniu takiego programu,
 • związane są z edukacją, szkolnictwem i pomocą społeczną w Polsce,
 • pracują w: jednostkach samorządowych, działach CRS lub ESG w firmach bądź w organizacjach społecznych,
 • są stypendyst(k)ami lub absolwent(k)ami programów stypendialnych,
 • pracują w mediach, w szczególności zajmując się tematami edukacyjnymi i społecznymi.

Co opisuje najnowsza publikacja o stypendiach?

Publikacja odpowiada na ważne pytania:

 • Jak budować narracje wokół programów stypendialnych, wywoływać pozytywne skojarzenia?
 • Jakie kryteria przyjąć podczas przyznawania stypendiów?
 • Jak słuchać młodzieży, nawiązywać dialog ze stypendyst(k)ami i odpowiadać na ich potrzeby?

Te wątpliwości są powszechne w świecie programów stypendialnych – pełnego wyzwań, ale też ciągłych okazji do doskonalenia i lepszego dostosowania się do potrzeb odbiorców.

Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa „Stypendia Przyszłości” okaże się pomocna dla tych, którzy tworzą nowe programy, zainspiruje do podejmowania innowacyjnych działań edukacyjnych i będzie cennym źródłem wiedzy dla organizatorów stypendiów.

Narracje w programach stypendialnych

Publikacja o stypendiach to ponad 30 stron wiedzy, dlatego w tym artykule skupimy się tylko na jednym aspekcie.

Otóż pierwsza część poradnika dotyczy narracji, które tworzą się wokół programów stypendialnych.

Jeśli zatem intryguje Was to, jak mówić o stypendiach i stypendystach oraz w jaki sposób budować:

 • ciekawe narracje wokół programu stypendialnego,
 • poczucie dumy z przynależności do programu stypendialnego, a także
 • pozytywne skojarzenia wokół stypendiów….

… koniecznie zajrzyjcie do rozdziału pierwszego publikacji o stypendiach!

A w nim:

 • 6 złotych porad, które odpowiadają na pytanie: jak sprawić, by ciekawe skojarzenia budził nasz program stypendialny? 
 • wypowiedzi osób reprezentujących aż 7 różnorodnych programów stypendialnych, które podzieliły się swoimi rozwiązaniami.

Szeroki dostęp czy elitarność?

Prestiżowa gala czy kameralne spotkanie?

Pomoc materialna czy pozamaterialna?

Duże wsparcie dla niewielu czy małe wsparcie dla wielu osób?

Jeśli wydaje Wam się, że są to „zero-jedynkowe” dylematy do rozstrzygnięcia, przeczytajcie co w tym temacie mają do opowiedzenia:

 1. Karolina Biel, młodsza specjalistka ds. komunikacji i PR (Program Stypendiów Pomostowych),
 2. Elżbieta Broda, koordynatorka w woj. pomorskim i Andrzej Piękoś, koordynator w woj. mazowieckim (Program Stypendialny Horyzonty),
 3. Zuzanna Komornicka, specjalistka ds. komunikacji i promocji (Program Stypendialny „Z rączki do rączki”),
 4. Antonina Grządkowska, koordynatorka programu (Stypendia Świętego Mikołaja),
 5. Arkadiusz Klej, prezes honorowy Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiański (Stypendium im. Stanisława Wyspiańskiego),
 6. Bartłomiej Miąsko, specjalista ds. stypendiów (Stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II),
 7. Marzenia Reich, wiceprzewodnicząca, scholarship officer (Stypendia British Alumni Society).

A poniżej zobaczcie infografikę, w ktorej Kacper z naszego zespołu podsumował kluczowe wątki dotyczące tego, jak mówić o stypendiach i stypendyst(k)ach!

Podłużna biała infografika z symbolami i radami dla organizatorów stypendiów. Na górze nagłówek - ,,Jak mówić o stypendiach i stypendyst(k)ach?’’ – poradnik dla organizatorów stypendiów. Poniżej ,,Kilka porad na początek’’ : • Warto najpierw znaleźć serce i duszę projektu. Pomagają przy tym narzędzia Brand DNA oraz Mapa Empatii. • Podczas realizacji programów spróbujcie zapytać samych stypendystów na czym im zależy. Wyciągajcie wnioski! • Angażujcie absolwentów w promocję nowych stypendiów. Stwórzcie niezależny klub absolwentów. • Dbajcie o tworzenie społeczności wokół programu. Pod tymi poradami znajduje się czarny napis na pomarańczowym tle ,, Na tej podstawie zacznijcie tworzyć swoją narrację’’. Poniżej znajdują się dwa równorzędne kafelki. Pierwszy jest na pomarańczowym tle, zawiera grafikę dłoni w różnych kolorach oraz nagłówek ,,Różnorodność’’. Pod nagłówkiem tekst: Byliśmy zaskoczeni tym, jak różne są narracje o stypendiach w różnych programach i organizacjach. Nie ma jednego, sprawdzonego modelu. Kafelek obok jest na białym tle, jego nagłówek to: ,,Wiele opiera się na emocjach i autentyczności’’. Niżej tekst: ,,Warto operować w promocji liczbami. Bardzo przydatne są twarze, osobiste historie. Bezpośredniość.’’ Poniżej znajdują się nagłówek przedstawiający trzy ikony o treści ,,narzędzia pomocne w budowaniu narracji. Pierwsza ikona to kamera wraz z tekstem ,,filmiki i sesje zdjęciowe z laureat(k)ami’’. Druga ikona to balowy garnitur z tekstem ,,gala dla stypendystów i absolwentów’’. Trzecia ikona to komiksowy dymek i pod nim tekst ,,jedna, kluczowa myśl programu stypendialnego’’. Poniżej na pomarańczowy tle znajduje się cytat Małgorzaty Stradomskiej-Kalinki o Funduszu Natalii Partyki: ,,Celem było nauczenie stypendystów tworzenia swoich marek jako sportowców. Pracownicy i wolontariusze pomagali stypendyst(k)om znaleźć ich mocną cechę i komunikować ją medialnie’’. Poniżej znajduje się grafika z megafonem oraz nagłówek ,,a na koniec – pamiętaj:’’. Pod nagłówkiem tekst: kluczowy jest dialog pomiędzy fundacją, samorządem czy firmą, a stypendyst(k)ą! Na koniec infografiki stopka małą czcionką: Infografika stworzona na podstawie artykułu podsumowującego spotkanie „Stypendia przyszłości III – Ciekawe narracje i pozytywne skojarzenia, czyli jak mówić o stypendiach i stypendyst(k)ach?” zorganizowanego przez Fundację Dobra Sieć 27 września 2023 r.

A dla osób ciekawych szczegółów, życzymy Wam owocnej i inspirującej lektury całej publikacji!

Publikacja o stypendiach udostępniona dzięki Wam!

Zachęcamy Was serdecznie do lektury naszego poradnika. Będziemy także wdzięczni za udostępnienie notatki prasowej oraz grafiki na swoich stronach internetowych i profilach społecznościowych. Dlatego udostępniamy Wam folder z materiałami promocyjnymi. Sprawmy wspólnie, że publikacja o stypendiach dotrze do wielu osób, którym pomoże!

Jeśli publikacja jest dla was cennym źródłem informacji, zapraszamy do wsparcia portalu MojeStypendium.pl na Patronite.pl. Dzięki waszym wpłatom możemy rozwijać ten rzetelny, dostępny dla wszystkich portal edukacyjny o stypendiach!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.