Stypendia dla uczniów szkół branżowych

8.07.2024

Stypendia dla uczniów szkół branżowych

Czy są stypendia dla uczniów szkół branżowych? Owszem! Istnieją zarówno programy dedykowane wyłącznie tej grupie odbiorców, jak i szersze, do których aplikować mogą uczniowie różnego typu szkół. Co ważne, niektóre mają zasięg lokalny (np. wojewódzki), inne zaś są ogólnopolskie. W tym artykule przeczytacie więc o tym, jakie stypendia dla uczniów szkół branżowych przyznawane są na terenie całej Polski. 

Stypendia dla uczniów szkół (nie tylko) zawodowych

Dla kogo stypendia?

Po pierwsze, dobra wiadomość – programy stypendialne w Polsce są głównie skierowane do dwóch grup: uczniów i studentów! Dla przykładu, programów stypendialnych tylko dla uczniów finansowanych spoza budżetu państwa, było w ostatnich latach ponad 240! Wiemy to dzięki naszemu cyklicznemu badaniu „Mapa stypendiów”, które w tym roku realizujemy po raz czwarty.

Baza stypendiów

A druga pozytywna wiadomość brzmi: możecie je w prosty sposób wyszukiwać w bazie stypendiów krajowych na portalu MojeStypendium! Co ważne, w legendzie po lewej stronie, oprócz grupy docelowej „uczniowie”, zaznaczcie także interesujący Was rodzaj stypendium oraz zasięg – ogólnopolski i wojewódzki (województwo, w którym mieszkacie/uczycie się), a na koniec kliknijcie przycisk „szukaj”. Co się wtedy wydarzy? Zobaczycie listę (zazwyczaj kilkudziesięciu) programów, które aktualnie przyjmują zgłoszenia! Co ważne, każde ogłoszenie zawiera szczegóły – kryteria, termin i sposób składania wniosku czy kontakt do organizatora.

Kiedy szukać stypendiów?

Po trzecie, stypendiów dla uczniół szkół branżowych (i nie tylko) warto szukać przede wszystkim od czerwca do września. To prawdziwy gorący okres stypendialny, podczas którego w każdym tygodniu baza powiększa się o kilkadziesiąt nowych ogłoszeń! A to z kolei oznacza, że warto szukać systematycznie, bo w każdym tygodniu i miesiącu część naborów się kończy, a inne się rozpoczynają. I pamiętajcie: choć najwięcej rekrutacji trwa latem, przez cały rok informujemy o nowych naborach stypendialnych!

Stypendia dla uczniów różnych szkół

Po czwarte, wiele programów stypendialnych nie zawęża grupy odbiorców tylko do uczniów szkół branżowych. A to oznacza, że możecie śmiało aplikować do wszystkich programów, które skierowane są do uczniów różnego typu szkół ponadpodstawowych, w tym szkół branżowych, techników, liceów. Nie ma co się ograniczać – warto próbować swoich sił w różnych programach, by zwiększyć szanse na rozwój i wsparcie.

Dla przykładu, szczególnie polecamy Stypendium Pomostowe. Aplikować mogą o nie osoby w trudnej sytuacji finansowej, pochodzące z mniejszych miejscowości, które ukończyły liceum lub technikum bądź szkołę branżową II stopnia w 2024 r. i były maturzystami z 2024 roku.

Stypendia dla uczniów szkół branżowych – przykłady

A poniżej znajdziecie przykłady programów skierowanych  do uczniów szkół branżowych.

Stypendia ogólnopolskie

 1. Program Akcelerator Fundacji Inter Cars dla  uczennic i uczniów techników oraz szkół branżowych I stopnia i II stopnia, którzy posiadają osiągnięcia oraz realizują pasje i zainteresowania związane z naukami ścisłymi, logistyką, informatyką, mechaniką samochodową, mechatroniką, elektroniką, automatyką i innymi dziedzinami związanymi z motoryzacją i logistyką oraz są zaangażowani społecznie. Nabór trwa zazwyczaj w kwietniu danego roku.

Stypendia regionalne

 1. Lubelska Kuźnia Talentów to program dla zdolnych uczniów uczęszczających do techników, szkół branżowych I i II stopnia, szkół artystycznych oraz szkół policealnych na obszarze województwa lubelskiego. Co ważne, program ma charakter naukowo-socjalny, czyli  wspiera uczniów wybranych w oparciu o kryteria edukacyjne i społeczno-ekonomiczne. Wnioski o przyznanie tego stypendium na rok szkolny 2024-2025 należy składać do 12 lipca 2024 r.
 2. Program Stypendialny Miasta Rzeszowa pn. Primus inter pares. O różne formy stypendiów mogą się ubiegać uczniowie w zależności od zdobytych wyników w nauce, wyników egzaminów, osiągnięć, jak również typu szkoły. Odrębne ścieżki/kryteria są np. dla uczniów szkół branżowych. Wnioski o przyznanie stypendiów za rok szkolny należy składać w terminie od 1 czerwca do 30 września danego roku, przez stronę internetową: https://rzeszow.estypendia.pl/
 3. Program stypendialny „Lubuscy Zawodowcy” dla uczniół szkół prowadzących kształcenie zawodowe (technikum, szkoła branżowa I stopnia) na terenie województwa lubuskiego. Co ważne, kryteriami są przede wszystkimi wyniki w nauce oraz sytuacja finansowa rodziny. Termin aplikacji zwykle upływa w listopadzie.
 4. „Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza” to zaś program stypendialny dla uczniów ze szkół prowadzących kształcenie zawodowe z województwa kujawsko-pomorskiego, którzy uzyskują najlepsze wyniki edukacyjne z przedmiotów zawodowych teoretycznych lub praktycznych. Nabór trwa na jesieni (wrzesień-październik).
 5. Program stypendialny „KASA DLA ASA” skierowany jest dla uczniów techników i szkół branżowych I i II stopnia na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Co ważne, wśród kryteriów jest określona średnia ocen, ocena z zachowania oraz odbycie praktyki zawodowej lub stażu. Nabór zazwyczaj trwa wiosną (do kwietnia).
 6. Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szkół zawodowych skierowany jest zaś do dzieci i młodzieży pobierającej naukę w szkole prowadzącej kształcenie zawodowe zlokalizowanej na terenie województwa mazowieckiego, bez względu na miejsce zamieszkania. Termin naboru zazwyczaj przypada w lutym.

Stypendia w konkretnych szkołach

Ponadto, istnieją także stypendia branżowe i klasy patronackie działające w konkretnych placówkach. Podajemy dwa przykłady:

 • Fundacja Parasol Roztocza koordynuje programy stypendialne dla uczniów Zespołu Szkół Techniczno – Motoryzacyjnych w Tomaszowie Lubelskim. Chodzi zaś o uczniów kształcących się w klasach o profilach Technik Mechanik Specjalizacja – Obróbka Skrawaniem oraz Operator Obrabiarek Skrawających;
 • Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek przyznaje stypendia uczniom technikum przetwórstwa mleczarskiego przy Zespole Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej (woj. Lubelskie).

Dowiedzcie się więc także bezpośrednio w swojej szkole, czy nie ma dedykowanych programów stypendialnych dla Was!

Co warto wiedzieć o stypendiach dla uczniów szkół branżowych?

A na koniec garść przydatnych informacji:

 1. Stypendia dla uczniów szkół branżowych (i nie tylko) są być przyznawane za wyniki w nauce, ocenę z zachowania, sukcesy sportowe czy artystyczne, działalność społeczną, udział w konkursach czy olimpiadach. Każdy program określa dokładnie kryteria i oczekiwania.
 2. Czasem wniosek o takie stypendium składają uczniowie, czasem rodzice/opiekunowie, a czasem dyrektorzy placówek. Sprawdźcie tę informację w regulaminie lub ogłoszeniu.
 3. Przygotujcie dobry wniosek z wyprzedzeniem, czyli zbierzcie niezbędne informacje oraz dokumenty (to mogą być zaświadczenia, rekomendacje, dyplomy, certyfikaty), by nie być zaskoczonym na koniec terminu naboru. Jeśli dacie radę, polecamy składać wnioski minimum 1 dzień przed ostatecznym terminem. Mniej stresu, mniej ryzyka, że czegoś zabraknie, że problemy techniczne na ostatniej prostej uniemożliwią złożenie z sukcesem wniosek.

A więcej o tym, jak wyglądają i rozwijają się stypendia branżowe w Polsce, przeczytacie w naszej publikacji „Stypendia branżowe”!

Pomóżmy sobie wzajemnie w rozwoju!

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu informacji o stypendiach dla uczniów szkół branżowych, zapraszamy: dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej dzielić się wiedzą. Wspierając Moje Stypendium wspieracie siebie, a także swoich kolegów, przyjaciół, rówieśników. Wszyscy zasługujemy na rozwojowe szanse! 

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.