Erasmus+. W tle grupa przyjaciół podczas wyjazdu na Erasmusa.

8.05.2024

Jak działa Erasmus+?

Czy Erasmus+ to dobry sposób na zagraniczny wyjazd? Jak z niego skorzystać? Na te pytania odpowiemy w tym artykule!

Wielu z nas marzy o podróżach za granicę, poznawaniu nowych kultur i zawarcia niesamowitych znajomości. Pozornie może się to jednak wydawać trudne do osiągnięcia, nie tylko przez względy finansowe, ale i organizacyjne. W jaki sposób bowiem zaplanować wyjazd, tak by wykorzystać pobyt w stu procentach, ale i nie przepłacić? Jednym z dobrych rozwiązań może być stypendium zagraniczne! Na portalu Moje Stypendium takich stypendiów znajdziecie w bazie całe mnóstwo, każdego tygodnia inne.  Możecie to sprawdzać na bieżąco w comiesięcznych zestawieniach na naszym portalu! 

Innym świetnym rozwiązaniem jest program Erasmus+, na którym skupia się projekt ZaGranica – projekt społeczny w ramach Zwolnionych z Teorii.  Ta nowa ekscytujący inicjatywa pokazuje różne możliwości rozwoju młodych ludzi, m.in. zachęcając do uczestnictwa w wymianach między uczelniami!

Na czym polega Erasmus+?

Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to jedynie inicjatywa umożliwiająca studiowanie przez semestr czy rok akademicki na zagranicznym uniwersytecie. W ramach Erasmusa+ można wyjechać również na krótkoterminowe projekty i kursy treningowe, a nawet staże! W tym materiale skupimy się jednak na krótkoterminowych wymianach młodzieżowych. Są one bowiem dostępne dla każdego, niezależnie od posiadania statusu studenta. Stosunkowo łatwo też znaleźć projekt o tematyce, która nas interesuje!

Jakie warunki trzeba spełnić?

Tak naprawdę najpoważniejszym ograniczeniem są kryteria wiekowe. Mimo że formalnie regulamin Erasmus+ dopuszcza udział osób w wieku 13-30 lat, to zazwyczaj organizatorzy poszczególnych wymian dopuszczają jedynie osoby 18+ ze względów prawnych (w przypadku osoby niepełnoletniej organizacje muszą brać odpowiedzialność za tego uczestnika podczas projektu). Wymiany dla 13-latków prawie w ogóle się nie odbywają. Więcej możliwości pojawia się po ukończeniu 16 lat, jednak nadal są to istne rodzynki, a miejsca na takie wyjazdy rozchodzą się jak świeże bułeczki. Niemniej jednak warto pamiętać o takich możliwościach. Zawsze jest szansa, że uda się Wam znaleźć ciekawą ofertę. Z kolei po  ukończeniu 18 lat,  projektów jest bardzo wiele. Tak wiele, że ciężko się zdecydować, który z nich wybrać!

W aplikacji na wymianę zazwyczaj istotne jest posiadane doświadczenie w sferze projektów społecznych czy w temacie, którego dotyczy dany projekt Erasmus+. Warto pokazać się od jak najlepszej strony i nie bagatelizować swoich umiejętności czy doświadczeń. Wszystkie wymienione kompetencje mogą wpłynąć na pozytywne rozpatrzenie aplikacji!

Zazwyczaj zgłoszenie na projekt polega na wypełnieniu formularza Google Forms, gdzie oprócz podstawowych danych uczestnika należy krótko opisać:

  • umiejętności,
  • doświadczenia, 
  • powód zgłoszenia do projektu – z tej właśnie przyczyny warto wybierać projekty pasujące do indywidualnych zainteresowań i pasji!

Przed wyjazdem do innego kraju warto przeczytać jeden z artkułów w naszym cyklu ,,Kierunek Świat”. Opowiadamy w nim o warunkach i możliwościach studiowania zagranicą oraz stypendiach zagranicznych. Nie skupiamy się tylko na Unii Europejskiej, analizujemy też inne kraje – np. Stany Zjednoczone czy nawet Australia, która okazuje się dość popularnym kierunkiem. Polecamy serię ,,Kierunek Świat’’ wszystkim tym, którzy chcą studiować zagranicą.

Gdzie szukać Erasmusów?

Jako że uczestników projektów zazwyczaj rekrutują organizacje pozarządowe z krajów uczestniczących w projekcie, ogłoszenia można znaleźć na mediach społecznościowych tych organizacji. Przykładem jest stowarzyszenie “Rozprawy o Europie”, które co jakiś czas wrzuca na swoje media tzw. Open calls, ogłaszające rekrutację na wyjazd. Ogromna liczba ogłoszeń znajduje się również na grupach na Facebooku, takich jak Youth Opportunities PL, Erasmus+ Youth Exchanges, gdzie można znaleźć naprawdę wartościowe i ciekawe wyjazdy! 

Jak weryfikować organizację?

Niestety, czasem zdarzają się fałszywe ogłoszenia, a rzekome organizacje okazują się w ogóle nie istnieć. Jak więc uniknąć kłopotu przy wyborze projektu? Sposobów jest kilka. Najbardziej oczywisty to sprawdzenie, czy dana organizacja współuczestniczyła już kiedyś w innym projekcie. Fałszywe organizacje zwykle nie współtworzyły żadnych wymian Erasmus+. Dodatkowo, zawsze warto wyszukać w internecie i na social mediach nazwę danej organizacji i zobaczyć, czym się zajmuje. Warto też wspomnieć, że za aplikację na Erasmusa się nie płaci. Jeśli organizacja oczekuje jakiejkolwiek zapłaty w trakcie rekrutacji, to znaczy, że jest to oszustwo.

Najlepszym jednak sposobem jest sprawdzenie organizacji na stronie erasmus-plus.ec.europa.eu – wchodząc w zakładkę “Projects”, a następnie “Search project results” otrzymamy wyszukiwarkę projektów. W filtrach możemy wybrać “Organisation” i wpisać nazwę rzekomej organizacji – jeśli po wyszukaniu analizowany projekt się wyświetli, oznacza to, że jest on formalnie zgłoszony i pod tym względem możesz pozbyć się wątpliwości. Warto stosować wszystkie te kroki, aby cieszyć się niezwykłym wyjazdem i nabyć kompetencje przyszłości!

Wyjazdy w ramach programu Erasmus+ są niesamowitą okazją do zwiedzenia Europy, poćwiczenia języka, poznania ciekawych ludzi i ich kultur oraz zdobycia nowej wiedzy w interesującej Cię tematyce. Nie bój się aplikować i przeżyj przygodę swojego życia! Po więcej przydatnych informacji i wskazówek o Erasmus+ zapraszamy na Instagrama projektu Zagranica: https://www.instagram.com/zagranica_zwzt/ oraz linktree: https://linktr.ee/zagranica.zwzt

Artykuł autorstwa zespołów ZaGranica i Moje Stypendium

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.