Sylwetki kobiet pod słońce, niebo i chmury, duży napis na środku ,, stypendia dla kobiet''

4.11.2023

Najlepsze stypendia dla kobiet

Stypendia dla kobiet i nie tylko

Jakie są najlepsze stypendia dla kobiet? Jakie programy oferują wsparcie edukacyjne, rozwojowe i finansowe dla kobiet? Przeczytajcie koniecznie nasz najnowszy artykuł na ten temat!

Przy okazji przypominamy, że na portalu MojeStypendium.pl znajdziecie informację o bardzo różnorodnych programach wsparcia, w tym:

Co ważne, w naszych aktualnościach oraz w przystępnej wyszukiwarce stypendiów, publikujemy informacje o inicjatyw dostępnych dla wszystkich. Jednak dziś przyjrzymy się bliżej programom dedykowanym kobietom – zarówno inicjatywom krajowym, jak i zagranicznym.

Krajowe stypendia dla kobiet

Na początek krótki przegląd krajowych programów, wspierających rozwój kobiet. Poznajcie więc cztery interesujące oferty, realizowanych na terenie Polski!

Po pierwsze, przedstawiamy Program L’Oréal Dla Kobiet i Nauki, który adresowany jest do kobiet-naukowców prowadzących badania w zakresie nauk o życiu. Co istotne, w konkursie mogą brać udział kandydatki, które mieszkają w Polsce. Wartość finansowa stypendium w ostatniej edycji wynosiła od 25 do 40 tysięcy złotych. Zaś nabory corocznie otwierają się na wiosnę.

Po drugie, od kilku lat działa program stypendialno-mentoringowy „Dziewczyny w grze”. Jest on skierowany do uczennic szkół średnich, które interesują się tworzeniem i produkcją gier wideo. Organizatorzy zapewniają roczne stypendium w wysokości 12 tysięcy złotych, cykl warsztatów oraz opiekę mentorską. A jeśli chodzi o rekrutację, nabór zazwyczaj ogłaszany jest we wrześniu.

Po trzecie, zapraszamy również do poznania programu „Nowe technologie dla dziewczyn”, skierowanego do młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą technologiczną. Aplikować do programu mogą maturzyski oraz studentki. Zgłoszenia do programu są zaś zwykle przyjmowane od marca do czerwca.

Po czwarte, w tamtym roku ruszył nowy program stypendialny dla dziewczyn rozpoczynających studia na kierunkach nowotechnologicznych. Program Stypendialny dla Dziewczyn w STEM AlphaLab – Perspektywy wspiera maturzystki, któredecydują się kształcić na kierunkach z obszaru STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics). Ubiegłoroczna rekrutacja trwała do 20 września.

Zagraniczne stypendia dla kobiet

Zaś poniżej przedstawiamy także zagraniczne możliwości. Sprawdźcie koniecznie, jakie inicjatywy rozwojowe dla kobiet opublikowaliśmy w ostatnim czasie na portalu MojeStypendium!

Stypendia naukowe

Na początek Międzynarodowe stypendium Amerykańskiego Stowarzyszenia Kobiet Uniwersyteckich (AAUW), które zapewnia wsparcie finansowe dla kobiet realizujących studia lub badania podoktorskie na uczelni amerykańskie. Co ważne, program skierowany jest dla kobiet, które nie mają amerykańskiego obywatelstwa ani stałej rezydentury. A zatem mogą do niego z powodzeniem aplikować mieszkanki Polski! Ponadto, tegoroczny termin aplikacji upływa 15 listopada – a zatem już niedługo!

Po drugie, przeczytajcie o Stypendiach Santander W50 z zakresu przywództwa dla kobiet na stanowiskach kierowniczych. Jest to intensywny program szkoleniowy dla 50 kobiet na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla, które chcą rozwijać swój własny styl przywódczy. Program skierowany jest do kobiet z 11 krajów, w tym Polski i jest prowadzony przez prestiżową brytyjską uczelnię – London School of Economics and Political Science (LSE). Poprzedni nabór otwarty był wiosną.

Po trzecie, corocznie przyznawane jest Stypendium im. Helmuta Veitha dla studentek, które planują rozpocząć studia na jednym z kierunków magisterskich z zakresu informatyki, nauczanych w języku angielskim na Politechnice Wiedeńskiej (Vienna University of Technology – TU Wien). Co isotne, termin naboru zazwyczaj upływa w styczniu.

Po czwarte, Stypendium FINCAD „Women in Finance Scholarship” wspiera i motywuje wybitne kobiety zajmujące się dziedziną finansów. Stypendium dostępne jest dla kobiet w dowolnym wieku, które studiują finanse na akredytowanych studiach kończących się uzyskaniem stopnia/tytułu zawodowego. Stypendium wynosi 20 tysięcy dolarów amerykańskich, a nabór otwiera się na wiosnę.

Stypendia branżowe/biznesowe

Na początek przedstawiamy nieszablonowy program Atomic Grants. To wsparcie finansowe i doradzcze na rozwój pasji kobiet, które ukończyły 21 lat. Inicjatywa ma pomagać przedsiębiorczym kobiet w realizacji ich planów. Co istotne, w każdym roku Organizatorzy ogłaszają aż 3 terminy naboru!

Ponadto, istnieją również Stypendia WomenIn, wspierane przez firmę Intel. Program jest wspólnym przedsięwzięciem mającym na celu przyciągnięcie, zatrzymanie i awans kobiet w branży rozrywki interaktywnej poprzez wspieranie ich edukacji i rozwoju zawodowego. Inicjatywa zapewnia wsparcie studentkom i młodym profesjonalistkom z branży gier wideo poprzez program mentorski, edukację i stypendia. Termin naboru zwykle upływa zaś w maju.

Podsumowując, różne instytucje prowadzą programy stypendialne, które mają na celu wsparcie w rozwoju kobiet oraz zapewnienie równej reprezentacji przedstawicieli obu płci wśród poszczególnych branż i dziedzin nauki. Dzięki nim utalentowane kobiety mogą wzmocnić swoje kompetencje i dzielić się nimi w róznorodnych miejscach pracy i nauki – z korzyścią dla nas wszystkich!

Inne programy stypendialne

Jak wspomnieliśmy na początku, wymienione wyżej stypendia dla kobiet to nie wszystko! Zastanawiacie się, jak skutecznie poszukiwać programów stypendialno-rozwojowych dla siebie? Nic prostszego:

  1. Zapiszcie się na stypendialno-rozwojowy newsletter: czysta esencja informacji o aktualnych naborach. Raz w miesiącu, prosto na Wasze skrzynki mailowe.
  2. Zaprzyjaźnijcie się z naszą wyszukiwarką stypendialną – naprawdę, nie ma drugiej takiej w Polsce. 🙂 Dzięki legendzie po lewej stronie możecie przeszukiwać wyłącznie te programy, które Was interesują.
  3. Zaglądajcie regularnie do naszych edukacyjnych aktualności – niebawem ruszamy z kolejnym ciekawym cyklem poradnikowym!

Uważasz, że nasza praca jest ważna? Zostań Entuzjastką Edukacji na Patronite i pomóż nam docierać z wiedzą o stypendiach jeszcze szerzej!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.