Jak dostać stypendium? Pomarańczowy napis na błękitnym tle, po lewej stos książek

15.07.2020

Jak dostać stypendium? Stypendia w Polsce

Kilka słów o tym, jak dostać stypendium

Jako zespół Fundacji Dobra Sieć od wielu lat prężnie działamy, by podzielić się z Wami wiedzą o stypendiach w Polsce i na świecie. Co ważne, nie tylko prowadzimy bazy stypendiów (w których znajdziecie informacje o wielu naborach), ale również tworzymy i promujemy wiedzę o tym, jak dostać stypendium oraz jakie są standardy dobrego programu stypendialnego.

Co roku obserwujemy, że od czerwca do września pojawia się bardzo dużo nowych ogłoszeń stypendialnych. To zatem czas wzmożonej aktywności po każdej ze stron: organizatorów stypendiów, nas jako informatorów o stypendiach, a przede wszystkim Was – osób, które poszukują wsparcia stypendialnego!

Okres wakacji to zatem świetny okres, by podzielić się z Wami kilkoma poradami na temat tego, jak szukać i jak dostać stypendium. Oczywiście (przepraszamy!) nie ma jednego, złotego środka. Istnieje jednak szereg porad, które ułatwią Wam znalezienie stypendium. 🙂

W tym artykule znajdziecie:

 • listę porad dotyczących tego, jak dostać stypendium,
 • przypomnienie o tym, jak może wyglądać rekrutacja do stypendium,
 • kilka słów o tym, jakie kryteria trzeba spełnić, by otrzymać stypendium,
 • zestawienie podstawowych faktów o stypendiach w Polsce.

Zapraszamy do lektury!

Lista porad pomagających znaleźć stypendium

Gdzie szukać informacji?

Po pierwsze: miejcie oczy i uszy otwarte! Pamiętajcie, że informacje o stypendium możecie znaleźć w różnych miejscach:

 • w urzędzie gminy, szkole, uczelni, bibliotece,
 • w Internecie, w tym w naszej wyszukiwarce,
 • na tablicy ogłoszeń w Twojej miejscowości,
 • w gazecie lub w audycji radiowej,
 • w dowolnym miejscu na świecie – podczas rozmów z innymi 🙂

Jak szukać informacji?

Po drugie: bądźcie aktywni i systematyczni w poszukiwaniach informacji. Pytajcie znajomych i pracowników instytucji (np. szkół, uczelni, urzędów, organizacji pozarządowych, bibliotek), czy nie znają programów stypendialnych. Rozglądajcie się wokół i śledźcie na bieżąco zarówno doniesienia prasowe/radiowe, jak i ogłoszenia online. W przypadku naszej strony zachęcamy do trzech „złotych kroków”:

 1. Zapisania się na nasz newsletter,
 2. Śledzenia nas na Facebooku,
 3. Co najmniej raz w miesiącu przeglądania naszych wyszukiwarek stypendiów, kalendarium oraz archiwum ogłoszeń, które zostały opublikowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Zapytacie może: dlaczego? 

Już tłumaczymy: newsletter to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu średnio raz w miesiącu wysyłamy Wam aktualne, atrakcyjne ogłoszenia stypendiów, staży i konkursów.

Na naszym Facebooku codziennie dodajemy jeden post dotyczący aktualnych ofert z naszych wyszukiwarek lub artykułów merytorycznych o stypendiach.

Kalendarium stypendialne pozwala Wam szybko zobaczyć, kiedy mijają nabory na stypendia krajowe i zagraniczne.

Wyszukiwarka pozwoli Wam przeglądać ogłoszenia pod kątem potrzeb: grupy wiekowej, typu stypendium, jego zasięgu – to wszystko dzięki legendzie po lewej stronie wyszukiwarek. Dzięki temu oszczędzicie czas na skanowanie setek ogłoszeń.

Zaś dzięki archiwum możecie znaleźć ciekawy program, który z dużym prawdopodobieństwem będzie kontynuowany. Nasze badania i doświadczenia pokazują, że większość programów stypendiów krajowych odbywa się cyklicznie, tzw. ma nową edycję np. raz w roku. A zatem jeśli znaleźliście ciekawy program z poprzedniego roku – zapiszcie nazwę i stronę Organizatora oraz stypendium i śledźcie nowe edycje.

O dokumentacji

Po trzecie: zbierajcie doświadczenia oraz potwierdzenia swoich osiągnięć. Jeśli ubiegacie się o stypendium naukowe, sportowe czy artystyczne, pamiętajcie o regularnym (naprawdę regularnym :)) kompletowaniu wszelkich dyplomów, certyfikatów, zaświadczeń. Oszczędzi Wam to czasu i stresu, gdy znajdziesz wymarzone stypendium kilka dni przed końcem naboru.

Po czwarte: bądźcie uważni. Każdy program stypendialny powinien mieć szczegółowy regulamin i załączniki. Przeczytajcie go uważnie, zapoznajcie się z każdym kryterium, przygotujcie odpowiednie dokumenty oraz sprawdźcie, kiedy i jak aplikuje się o to stypendium. Wiele organizacji otrzymuje pytania, które nie dotyczą ich programu. Niejednokrotnie zdarzają się także niepełne, błędne lub złożone po terminie wnioski o stypendium. Pamiętajcie, że mimo najszczerszych chęci takie wnioski są najczęściej odrzucane.

Nie bójcie się jednak pytać o kwestie, które są dla Was niejasne, o nietypowe sytuacje, o pomoc w złożeniu wniosków – każdy Organizator powinien udzielić Wam wsparcia, gdy jest to możliwe.

Umożliwi to Wam wzięcie udziału w rekrutacji w odpowiednim terminie i w odpowiednim, dopasowanym do Waszych potrzeb i osiągnięć programie. A o to przecież nam wszystkim chodzi, prawda? 🙂

Poszukiwanie wsparcia jako dobry nawyk

Po piąte: bądźcie cierpliwi. Wiemy, że czasem sytuacja sprawia, że stypendium potrzebne jest tu i teraz. Niestety, znaczącej większości programów nabór trwa w określonym terminie, raz lub dwa raz w roku, a na decyzję trzeba nieco poczekać. Niekiedy Organizatorzy dostają kilkaset wniosków, a każdy z nich chcą uczciwie, szczegółowo przeczytać i rozważyć. Potrzeba na to czasu.

Dlatego śledźcie przez cały rok różne możliwości wsparcia (patrz druga porada). Pomyślcie o tym, jak o rozwoju. Chcemy otrzymać stypendium, by się rozwijać, by móc kontynuować naukę, by lepiej żyć. Dlatego warto, by szukanie stypendium stało się dla Was nawykiem – aktywne poszukiwanie, zbieranie doświadczeń i dokumentacji na pewno przyniesie rezultaty. Choć niekiedy trzeba na nie poczekać.

A na koniec: dzielcie się swoją wiedzą z innymi. Być może przypadkiem natrafiliście na program, którego kryteriów nie spełniacie, ale np. znacie kogoś, kto mógłby spróbować swoich sił? Nie wahajcie się powiedzieć mu/jej o tym. Dobro wraca!

Jak wygląda rekrutacja do stypendium?

Wiele osób pyta nas, jak właściwie przebiega rekrutacja do stypendium? Pamiętajcie, że Organizatorzy stypendiów czasami mają bardzo kreatywne podejście do kwestii rekrutacji.

Najczęściej rekrutacja przebiega:

 • online (np. poprzez formularz zgłoszeniowe na stronie WWW/wysłanie mailem formularza)
 • drogą pocztową (wysłanie dokumentów na adres Organizatora)
 • osobiście (dostarczenie dokumentacja na wskazany adres).

Rekrutacja może mieć kilka etapów i zawierać np. fazę wysłania formularza online, a następnie fazę rozmowy kwalifikacyjnej.

Więcej o tym, jak najczęściej przebiega rekrutacja i jakie są wymagane do stypendium dokumenty, przeczytacie w naszym artykule Jak są sposoby rekrutacji na stypendia?

Jakie są kryteria ubiegania się o stypendia?

Aby dobrze wybrać program stypendialny, należy zwrócić szczególną uwagę na kryteria opisane w regulaminie/ogłoszeniu o programie. Najczęściej kryteria dotyczą:

 • osiągnięć naukowych, sportowych lub artystycznych,
 • kwestii dochodowych,
 • działalności dodatkowej kandydatów (np. zaangażowanie w wolontariat).

Organizatorzy kierują także programy do konkretnych grup wiekowych (np. stypendium dla maturzystów, doktorantów, studentów), mieszkających lub działających w danym miejscu (np. województwie, mieście, kraju).

Zachęcamy serdecznie do wnikliwej lektury artykułu Jakie są kryteria ubiegania się o stypendia?, by dobrze zgłębić temat.

Stypendia w Polsce – zbiór faktów

Jeśli chcecie wiedzieć nieco więcej o tym, jakie mamy stypendia w Polsce, śmiało sięgnijcie do naszych publikacji! Dzięki temu dowiecie się, kiedy warto aplikować, jak definiujemy stypendium czy jak opodatkowane są stypendia.

A na zakończenie serdecznie zapraszamy do konfrontacji z mitami na temat stypendiów!

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu cennych informacji o stypendiach, rozwiał Wasze wątpliwości i uważacie, że takich artykułów oraz doradztwa potrzeba więcej – dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać radą i rzetelnymi artykułami! 🙂 Dziękujemy!

 

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.