Jak dobrze wykorzystać stypendium? Pomarańczowy napis, w tle góry i żółty drogowskaz

16.07.2023

Jak dobrze wykorzystać stypendium?

Udało Wam się otrzymać stypendium? Gratulujemy! Na pewno to ważny moment dla każdej osoby, która właśnie dowiaduje się, że trafiła do grona stypendystów wybranego programu! Być może komuś z Was pojawiło się w tym momencie pytanie – jak dobrze wykorzystać otrzymane stypendium? Jak nie zmarnować tego czasu? W najnowszym artykule podpowiadamy Wam, co możecie zrobić, by stypendium przyniosło Wam jak najwięcej korzyści!

Ułóżcie sobie plan

Jednym z pomysłów, który czasami wymagany jest już na poziomie aplikacji o stypendium, to indywidualny plan rozwoju.

Bardzo zachęcamy do wypisania sobie, co byście chcieli osiągnąć i jak stypendium może Wam w tym pomóc.

W zależności od Waszej sytuacji, stwórzcie plan celów edukacyjnych, sportowych, artystycznych.  Może się on w międzyczasie zmieniać, ale warto mieć zarys, by go na bieżąco weryfikować i by wsparcie stypendialne nie „przeszło między palcami”. Pro-tip: wykorzystajcie ulubioną aplikację, program lub kreatywny sposób tworzenia list, by proces był dla Was ciekawy i byście z przyjemnością do niego potem sięgali.

Jakkolwiek brzmi to jak coś oczywistego – czas to jeden z kluczowych zasobów. Zwłaszcza, że jako stypendyści jesteście na pewno już zabieganymi i zapracowanymi osobami. Dbajcie więc o ten zasób.  😉

Zadbajcie o finanse

Po pierwsze, kwestia finansowa – to oczywiście temat rzeka. 🙂 Zwłaszcza, że – jak wiemy z raportu „Mapa stypendiów” – wysokość wsparcia stypendialnego może się diametralnie różnić, w zależności od programu. Niezależnie jednak, ile wynosi wsparcie finansowe w programie stypendialnym, którego jesteście laureatami, zachęcamy do dobrego rozplanowania wydatków.

Po pierwsze, upewnijcie się, kiedy i w jakiej wysokości przekazywane są kolejne transze stypendialne.

Po drugie, pomyślcie, na co i kiedy chcecie przeznaczyć zdobyte środki. Cóż, możliwości jest ogrom, ważne, byście podjęli świadomą decyzję, która będzie najlepsza dla Was. 🙂 Nie wahajcie się pytać innych, prosić o poradę – zwłaszcza, jeśli po raz pierwszy zdobywacie takie środki.

Po trzecie, rozpiszcie sobie wstępny plan wydatków stypendialnych. Czasem bywa tak, że stypendium to tylko „kropla w morzu (konkretnych) potrzeb”, a czasem na początku nie mamy pojęcia, na co konkretnie je przeznaczyć. Dobry plan pozwoli Wam lepiej zarządzać środkami ze stypendium, śledzić wydatki i systematycznie dążyć do realizacji Waszych celów.

Jak wykorzystać stypendium – inwestujcie w rozwój

A jeśli jeszcze nie wiecie, jak dobrze wykorzystać stypendium finansowe, to podrzucamy kilka pomysłów.

Po pierwsze, nauka języków obcych – niezależnie od wieku, to jest świetna umiejętność. Może się Wam przydać podczas rozwoju kariery zawodowej, na studiach, podczas podróży. Dodatkowo, dobrze zaprojektowane, kreatywne kursy językowe to świetna zabawa, dużo satysfakcji i proces, który sprawia, że rozwijamy się na wiele sposobów.

Po drugie, pomyślcie o umiejętnościach, dziedzinach, które lubicie. Może macie pasje, może jest coś, co Was szczególnie interesuje lub marzycie o tym, by nauczyć się czegoś praktycznego, spoza programu edukacji formalnej. Wsparcie stypendialne to świetna okazja, by to zrobić! Zaplanujcie, w jakich kursach czy szkoleniach chcecie wziąć udział.

Przy okazji – dziś dużo kursów, webinariów i szkoleń dostępnych jest bezpłatnie. Warto więc dobrze poszukać, porównać kilka rodzajów kursów, które was interesują, pod kątem ceny, dostępności, zakresu zagadnień. Pamiętajcie, że nie zawsze najdroższe kursy = najlepsze kursy. 😉

Po trzecie, stypendium finansowe może Wam też pozwolić na zakup pomocy naukowych, sprzętu sportowego, materiałów do realizacji projektów artystycznych. Zastanówcie się, co by Wam się najbardziej przydało i pozwoliło Wam się rozwijać. To może być Wasz najlepszy prezent stypendialny. 🙂

Po czwarte, środki ze stypendium możecie przeznaczyć na wyjazdy w różne miejsca. Może szykuje się jakaś ciekawa wystawa, koncert, zagraniczna konferencja, szkoła letnia, wyjazd badawczy, obóz lub zgrupowanie sportowe? Jeśli tak, to polecamy część stypendium odłożyć na takie ważne dla Was wyjazdy!

Nawiązujcie relacje

Program stypendialny to nie tylko środki na koncie i kolejne punkty z „check-listy” planów rozwojowych. To także – a dla niektórych przede wszystkim – szansa na poznanie świetnych ludzi. Zarówno rówieśników – fajnych, ciekawych świata, mających podobne zainteresowania do Was – koleżanek i kolegów, jak i ekspertów, mentorów, przedstawicieli różnych instytucji.

Budowanie dobrych relacji z osobami, które tworzą program, ze stypendystami, z absolwentami programu – to może być coś, czego nie da się przecenić ani kupić za żadne pieniądze. Korzystajcie pełnymi garściami z możliwości nawiązywania wartościowych znajomości!

Pochwalcie się

A jako wisienka na torcie – pochwalcie się tym sukcesem! Na początek wpiszcie sobie do aktualnego CV fakt bycia laureatem programu stypendialnego. Przy okazji zapraszamy do lektury artykułu Weroniki o stypendium w CV. Jeśli przy okazji, w trakcie otrzymywania stypendium, uczestniczyliście w kursach czy szkoleniach – dopiszcie je od razu do CV i zachowajcie kopie certyfikatów. Mogą się Wam przydać przy kolejnych aplikacjach – o pracę, stypendium, staż, studia…

Dodatkowo, dajcie znać innym. 🙂 Jeśli bierzecie udział w mądrym, fajnym programie stypendialnym, który Wam pomógł, powiedzcie o nim innym – znajomym, nauczycielom, wykładowcom. Warto promować takie programy, by też inni mieli szansę się rozwijać, jak Wy!

Pomyślcie, co dalej

Uzyskanie stypendium to duży i świetny krok – ogromnie gratulujemy! 🙂 Gdy już zaplanujecie to, jak chcecie wykorzystać uczestnictwo w tym programie, warto pomyśleć o tym, co dalej.

Po pierwsze, pod koniec polecamy zrobić „krok wstecz” i zweryfikować, czy nasze plany na to, jak dobrze wykorzystać stypendium, się powiodły. Co było proste, co trudne? Z czego jesteście dumni/dumne? A co być może jest jeszcze przed Wami?

Po drugie, polecamy… szukać kolejnych możliwości rozwoju! Każdy z nas, na różnych etapach edukacji, może ubiegać się o różne stypendia. Co więcej, czasem (jeśli regulaminy tego nie wykluczają) można łączyć stypendia. A zatem – do dzieła! Uwierzcie, nie ma lepszego miejsca na poszukiwania stypendiów niż kanały programu Moje Stypendium!

Wskakujcie zatem na:

A może otrzymaliście stypendium znalezione dzięki portalowi Moje Stypendium? Jeśli tak, to pierwsze dajcie nam znać – to dla Was tworzymy treści, byście mieli dostęp do bezpłatnej, rzetelnej informacji. A jeśli chcielibyście podziękować nam za pomoc w odnalezieniu i aplikowaniu o stypendium, dorzućcie cegiełkę na szczytny cel. Dziękujemy! 🙂 

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.