Doktorat za granicą grafika do artykuły z napisem i obrazek kosmonauty w kosmosie

7.05.2023

Doktorat za granicą – poradnik

Czy warto robić doktorat za granicą? Jak zrobić doktorat za granicą? Jakie są formy finansowania? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule!

Czy warto robić doktorat za granicą?

Rozwój ścieżki kariery

Po pierwsze, realizacja studiów doktoranckich za granicą może pomóc Wam w dalszej ścieżce kariery – zarówno naukowej, jak i pozanaukowej. Zarówno kompetencje zdobyte w czasie studiów doktoranckich w innym kraju, jak i sam wpis w CV, niejednokrotnie mają szansę otworzyć przed Wami nowe możliwości. Dlatego tym bardziej warto zastanowić się, w jakim celu, w jakim obszarze, na jakiej uczelni chcecie podjąć to wyzwanie. Co ważne, w tym artykule podpowiemy Wam wiele ścieżek i rzetelnych źródeł informacji, jak poszukiwać ogłoszeń dotyczących realizacji doktoratu za granicą. Dzięki nim będziemy mogli podjąć świadomą, mądrą decyzję, w oparciu o wiedzę na temat wielu form i możliwości na całym świecie. Pamiętajcie, że tego typu wyjazd może zmienić Wasze plany na dalszą ścieżkę rozwoju lub umożliwić konsekwentną realizację marzeń.

Nowe relacje

Po drugie, doktorat za granicą to potencjał do zawierania ważnych relacji – prywatnych, zawodowych, naukowych – na długie lata. Nierzadko podczas tego typu wyjazdów rodzą się nowe idee, powstają nowe zespoły badawcze, krystalizują się propozycje dalszej współpracy, a czasem – tworzą się rodziny i przyjaźnie. 🙂

Nowe horyzonty

Po trzecie, realizacja doktoratu za granicą może zmienić wasze postrzeganie obszaru, którym się zajmujecie. W innym środowisku akademickich poznacie – czasem zaskakujące lub nieznane wam wcześniej – sposoby myślenia, teorie, metody badań, idee. Pozwala to na pogłębienie wiedzy i refleksji o waszych zainteresowaniach badawczych, tworzenie wysokiej jakości badań, a także potencjalnie na konstruktywną krytykę czy redefinicję waszych dotychczasowych pomysłów. To potencjał do rozwoju na wielu poziomach. 🙂

Dobre warunki prowadzenia badań

Po czwarte, w wielu ośrodkach badawczych macie okazję zrealizować doktorat w bardzo dobrych warunkach. Poniżej znajdziecie wiele wyszukiwarek ofert, dzięki którym realizacja doktoratu za granicą będzie w pełni finansowana. Oprócz stypendium lub umowy o pracę, istnieje szansa na prowadzenie badań w miejscach o bardzo dobrej infrastrukturze (np. doskonałe wyposażenie laboratoriów), a także dodatkowego finansowania na udział w konferencjach, koszty relokacji etc.

Finansowanie

Z drugiej strony, koszty życia i realizacji badań za granicą, są bardzo zróżnicowane. Podobnie jest z warunkami wynagrodzenia dla doktorantów. Przed podjęciem decyzji upewnijcie się więc, czy – biorąc pod uwagę proponowane przez instytucje wsparcie finansowe i koszty życia w danym miejscu – będzie to dla was komfortowa możliwość, czy potencjalny wysiłek finansowy. Choć finanse nie są jedynym kryterium wyboru, niewątpliwie rzutują na decyzję o aplikowanie na daną uczelnię.

Długość wyjazdu

Po piąte, warto wziąć pod uwagę długość wyjazdu i dodatkowe zobowiązania. Realizacja studiów doktoranckich zazwczaj trwa od 3 do 5 lat. Jest to zatem stosunkowo długi okres, podczas którego wasz kontakt z bliskimi mieszkającymi w Polsce, macierzystą uczelnią lub innymi ważnymi dla was krajowymi społecznościami i instytucjami, będzie ograniczony. Zwłaszcza w przypadku prestiżowych kontraktów o dobrych warunkach finansowych, wasz nowy ośrodek akademicki oczekiwać będzie pełnego zaangażowania w projekt badawczy, w lokalne życie akademickie. Warto także dokładnie upewnić się, jaki jest zakres obowiązków oraz co dzieje się w przypadku, gdybyście musieli zrezygnować w czasie trwania umowy. Istotne są także dodatkowe świadczenia i wsparcie dotyczące np. obowiązków rodzinnych czy problemów zdrowotnych.

Cały doktorat za granicą, a może… część? Podwójne dyplomy

Realizacja całych studiów doktoranckich za granicą nie jest jedyną możliwością. Od kilku lat rośnie popularność programów podwójnego dyplomowania, także na poziomie studiów trzeciego stopnia. Choć studiowanie w ramach umów między dwoma uczelniami jest bardziej powszechne w ramach studiów na poziomie master (ekwiwalent studiów magisterskich), to doktorat też jest w zasięgu ręki!

Jak wygląda taki doktorat?

 • prowadzony jest w ramach umowy o wspólnym przewodzie doktorskim (tzw. umowa cotutelle) między dwoma ośrodkami naukowymi,
 • badania są prowadzone równolegle na dwóch uczelniach,
 • rozprawa doktorska jest przygotowywana pod opieką dwóch promotorów,
 • inicjować tego typu współpracę może uczelnia, promotor lub doktorant,
 • każda umowa ma indywidualny charakter, zależny od kontekstu prawnego, potrzeb, oczekiwań obu stron.

Tego typu podwójny dyplom umożliwia zdobycie cennego doświadczenia i współpracy z dwoma ośrodkami badawczymi, zwiększa także szansę na rozpoznawalność i uznawalność zdobytego stopnia naukowego.

Doktoraty cotutelle: Francja

Na stronie Campus France znajdziecie szczegółowe informacje o stypendiach rządu francuskiego dedykowanych osobom, które chcą zrealizować studia doktoranckie w systemie cotutelle lub codirection – jednocześnie we Francji i w Polsce.

Co ważne, programy wspierają doktorantów ze wszystkich dziedzin, a czas trwania pobytów we Francji to od 1 do 4 miesięcy rocznie przez okres 3 lat. Wysokość stypendium wynosi zaś obecnie 1 588 € (netto) na każdy miesiąc pobytu we Francji.

Jak czytamy w publikacji „Studia wspólne i podwójne. Polska i świat”,

doktoraty cotutelle są niewątpliwie przykładami jednej z najściślejszych form współpracy w ramach wspólnych studiów polsko-francuskich. Na francuskich uczelniach jest ona właściwie powszechna. Po stronie polskiej w zależności od uczelni doktoraty cotutelle są mniej lub bardziej znane i realizowane (s. 53).

Doktoraty cotutelle: Niemcy

Deutscher Akademischer Austauschdienst (Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej, DAAD) także oferuje stypendia dla osób chcących zrealizować podwójny doktorat – w Niemczech i w Polsce.

DAAD oferuje różnorodne programy stypendialne dla doktorantów i młodych naukowców. Wśród nich znajduje się wariant w trybie cotutelle. W tym wypadku wsparcie opiewa na 1200 euro na miesiąc pobytu w Niemczech, w ramach programu pokryte są także inne koszty (dot. ubezpieczenia, podróży, prowadzenia badań).

Nie tylko Francja i Niemcy

Francja i Niemcy są oczywiście tylko przykładowymi krajami, w ktorych można zrealizować podwójny doktorat. Poszczególne ośrodki badawcze mogą zawierać tzw. umowy cotutelle w bardzo różnych obszarach, dziedzinach, działając zarówno w ramach Unii Europejskiej, jak i poza jej granicami. Tego typu dyplom jest zazwyczaj bardzo prestiżowy i daje wiele możliwości rozwoju, a tym samym wymaga wyjątkowych umiejętności – językowych, organizacyjnych, akademickich. To również wyzwanie, by współpracować i mieszkać w dwóch miejscach na świecie w ciagu kilku lat.

Niewątpliwie jest to unikalna, ciekawa ścieżka do rozważenia dla ambitnych osób, które chcą nabyć doświadczenie naukowe na dwóch uczelniach – polskiej i zagranicznej.

Doktorat za granicą – stypendia i inne dofinansowania

Jak szukać informacji o doktoracie za granicą? Mamy dla Was aż 7 sprawdzonych podpowiedzi:

 1. Zajrzyjcie do artykułów z serii Kierunek: świat. Przybliżamy w nich tajniki studiowania w wielu krajach. Każdy artykuł poświęcamy innemu krajowi, w każdym znajdziecie cenne informacje wokół studiów trzeciego stopnia. Zapraszamy do lektury! 🙂
 2. Sprawdzajcie regularnie bazę doktoranckich stypendiów zagranicznych na portalu Moje Stypendium. Co ważne, nasz zespół wstawia nowe ogłoszenia o aktualnych naborach w każdym tygodniu – dlatego zachęcamy do poszukiwań co najmniej raz w miesiącu. W legendzie po lewej stronie możecie zawęzić poszukiwania w zależności od kierunku studiów czy miejsca. Publikujemy tam oferty dostępne dla osób z Polski – znajdziecie tam zatem już wyselekcjonowane, dobrane nabory na stypendia doktoranckie za granicą!
 3. Odzwiedzajcie strony Waszych uczelni i wydziałów w poszukwianiu aktualnych informacji o możliwościach realizacji doktoratu za granicą. Może istnieje u Was lista mailingowa lub newsletter? Warto się zapisać!
 4. Jeśli na Waszej uczelni jest wydział lub biuro ds. współpracy z zagranicą – zaprzyjaźnijcie się z nim. 🙂 Dopytajcie osób tam pracujących o konkretne możliwości, powiązane z Waszą dotychczasową uczelnią.
 5. Dobrym adresem jest także NAWA, czyli Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. NAWA „działa na rzecz internacjonalizacji polskiej nauki poprzez wspieranie i stymulowanie międzynarodowej współpracy badawczej i wymiany akademickiej”. Na stronie publikowane są cenne wskazówki i publikacje, a przede wszystkim – nabory do programów dot. wymiany akademickiej.
 6. Ponadto, gorąco polecamy anglojęzyczny, europejski portal Euraxess, na którym znajdziecie oferty pracy i grantów na realizację doktoratu w innym kraju.
 7. Jako wisienka na torcie: w naszym artykule „Studia za granicą – gdzie szukać wsparcia opublikowaliśmy listę różnorodnych zagranicznych wyszukiwarek stypendialnych.

Ciekawi jesteśmy Waszych doświadczeń. Podzielcie się z nami wspomnieniami i opiniami: czy warto robić doktorat za granicą? Jak wyglądały Wasze poszukiwania? Piszcie do nas na Facebooku, Instagramie lub mailowo na serwis@mojestypendium.pl.

Cykl artykułów o studiach za granicą

Czy wiecie, że już od 4 lat (sic!) dzielimy sie z Wami rzetelnymi artykułami z serii Kierunek: świat? Przybliżamy w nich tajniki studiowania w wielu krajach. Każdy artykuł poświęcamy innemu krajowi, w każdym znajdziecie cenne informacje wokół studiów trzeciego stopnia. Zapraszamy do lektury! 🙂

A czy wiecie, że mamy angielską wersję naszej strony? Znajdziecie na niej blog, a na nim wpisy dla osób, które chciałyby studiować w Polsce. Jeśli znacie kogoś z zagranicy, kto z kolei marzy o studiach tutaj, przekażcie tej osobie informację o naszych artykułach!

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu cennych informacji o doktoracie za granicą – dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać cenną wiedzą🙂 Dziękujemy!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.