Zdjęcie przedstawia zdjęcie plaży z drona. W centralnym punkcie grafiki znajduje się żółty napisa "Rozwój zawodowy w wakacje".

12.06.2023

Co robić w wakacje? Staże, wolontariat, szkoły letnie i inne możliwości

Przyszedł czas egzaminów, podsumowań minionego roku szkolnego i akademickiego, a zaraz – wakacje! Zastanawiacie się, jak w ciekawy i rozwijający sposób możecie wykorzystać ten czas? A może chcecie przeznaczyć te kilka miesięcy na stawianie pierwszych kroków w życiu zawodowym, ale nie jesteście pewni od czego zacząć i gdzie szukać ofert? Rozważacie wyjazd na zagraniczny staż, wolontariat czy szkołę letnią?

Możliwości na ciekawe spędzenie wakacji jest mnóstwo, ale nie zawsze łatwo jest dotrzeć do ofert czy godnych zaufania instytucji. W tym artykule nie tylko opisaliśmy dla Was różne możliwości, ale także zebraliśmy linki do różnorodnych wyszukiwarek czy ciekawych organizacji. Mamy nadzieję, że ułatwi to Wam zaplanowanie fajnych, inspirujących wakacji – zarówno tych najbliższych, jak i kolejnych 🙂

Staż lub praktyki

Staż czy praktyka może pomóc nam nie tylko postawić pierwsze kroki w interesującej nas branży czy zawodzie, ale też umożliwić nawiązanie nowych znajomości, rozwijanie umiejętności czy – w przypadku staży zagranicznych lub w międzynarodowych firmach – naukę języków obcych.

Szukając stażu czy praktyki dla siebie, warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

 • zakres obowiązków – dobrze, aby był on dość dokładnie opisany,
 • wymiar godzin pracy oraz czas trwania stażu,
 • wynagrodzenie (jeśli staż jest bezpłatny, jest to wolontariat!),
 • możliwość pracy zdalnej/hybrydowej,
 • co organizacja oferuje w ramach praktyk/stażu (np. mentoring, sprzęt firmowy),
 • wszelkie inne rzeczy, które są dla Was istotne!

Warto również pamiętać, żeby zacząć poszukiwania stażu na długo przed wakacjami. Wiele rekrutacji na letnie praktyki odbywa się w okresie zimowym i na wiosnę. Jednak jeśli zabierzecie się za poszukiwania później, nic straconego! Możecie albo zaaplikować na staż w kolejnym roku, albo odbyć go poza sezonem wakacyjnym. Niektóre firmy, w szczególności międzynarodowe korporacje, prowadzą dedykowane programy stażowe, na które stażyści przyjmowani są przez cały rok, a dzięki elastycznemu czasu pracy można je pogodzić ze studiami.

Ponadto, część staży dla absolwentów trwa dłużej niż tylko przez okres wakacyjny. Może być to na przykład 6 miesięcy lub rok, tak jak w przypadku staży w Europejskim Centrum Języków Nowożytnych Rady Europy (ECML). Takie staże zazwyczaj rozpoczynają się na jesieni, zaś rekrutacja odbywa się latem.

Gdzie szukać ofert staży na wakacje?

Przede wszystkim, zapraszamy do bazy staży na naszym portalu. Regularnie dodajemy do niej nowe oferty – zarówno polskie, jak i zagraniczne. Co ważne, w naszej bazie znajdują się przede wszystkim ogłoszenia staży i praktyk oferujące wynagrodzenie.

Wiele ofert staży i praktyk pojawia się również na popularnych portalach z ofertami pracy. Osobom zainteresowanym pracą w organizacji pozarządowej polecamy sprawdzić zakładkę „Ogłoszenia” na portalu NGO.pl. Innym tropem w poszukiwaniu staży mogą być również duże, ogólnopolskie programy stażowe angażujące wiele przedsiębiorstw – takie, jak na przykład Program Kariera. Zaletą udziału w takich programach jest nie tylko wielość ofert zebranych w jednym miejscu, ale także często możliwość udziału w dodatkowych szkoleniach czy społeczność absolwentów programu.

Warto również wspomnieć, że dofinansowanie na staż zagraniczny możemy uzyskać również w ramach programu Erasmus+. Dostępne jest one dla uczniów, studentów i niedawnych absolwentów. Staż można odbyć w dowolnej organizacji lub firmie, której profil działalności związany jest z naszym kierunkiem nauczania.

Wolontariat

Jeśli macie już plany na wakacje czy ograniczoną ilość czasu ze względu na inne obowiązki, ale nadal chcielibyście rozwinąć nowe umiejętności, poznać ciekawych ludzi a przy okazji zrobić coś dobrego – rozważcie wolontariat! Choć niektóre programy wolontariackie wymagają zaangażowania w konkretnym okresie lub w konkretnym wymiarze godzin, w wielu przypadkach to wolontariusz lub wolontariuszka (wraz z organizacją) indywidualnie ustala zakres obowiązków i wymiar czasowy zaangażowania. Mnogość organizacji i programów zarówno w Polsce, jak i na świecie daje ogrom możliwości. Wolontariat może umożliwić kilkumiesięczny wyjazd za granicę, lub wręcz przeciwnie – można na niego poświęcić kilkanaście minut w zaciszu własnego domu. Zainteresowani? Czytajcie dalej, aby dowiedzieć się gdzie możecie szukać ofert wolontariatu!

Wolontariat lokalny

Jeśli w Waszej okolicy działają ciekawe Was organizacje, warto rozważyć wolontariat lokalny. Ogłoszeń o prowadzonym naborze na wolontariuszy warto szukać na stronach www i/lub w mediach społecznościowych interesujących Was organizacji, na portalu NGO.pl (gdzie wolontariusze mogą również dodawać swoje ogłoszenia), czy grupach na Facebooku poświęconych wolontariatowi. Niektóre samorządy również zamieszczają ogłoszenia od organizacji, czy wręcz prowadzą dedykowane portale – takie jak np. Ochotnicy Warszawscy.

Poza tym, jeśli marzy Wam się wolontariat w konkretnej organizacji, ale akurat nie widzicie informacji o wolontariacie czy ogłoszenia o naborze – warto do nich napisać! Często zdarza się tak, że choć organizacja nie prowadzi aktywnego naboru, chętnie podejmie współpracę ze zmotywowanym wolontariuszem lub wolontariuszką. A nawet jeśli w danym momencie nie będą oni mieli przestrzeni czy czasu na nowego wolontariusza, jest duża szansa że odezwą się do Was kiedy już będą potrzebowali wsparcia.

Wolontariat międzynarodowy

Europejski Korpus Solidarności umożliwia wyjazd na krótko- i długoterminowe projekty w Europie i na świecie. Projekty trwają od dwóch tygodni do roku, i odbywają się w aż 54 krajach. Wolontariusz ma zapewnione m.in. wikt i opierunek, kieszonkowe, lekcje lokalnego języka. Co ważne, jedynymi ograniczeniami do udziału w projektach EKS jest wiek (18-30 lat) oraz obywatelstwo Polskie lub legalny pobyt w kraju. Nie jest wymagane ani specjalistyczne wykształcenie, ani znajomość konkretnego języka obcego.

Unikalną formą wolontariatu międzynarodowego są workcampy – to międzynarodowe obozy dla młodzieży, w których wziąć udział mogą osoby z całego świata. W workcampach mogą brać udział również osoby niepełnoletnie – organizowane są zarówno specjalne wyjazdy dla młodzieży (w wieku 14-17 lat), z opieką pedagogiczną, jak i dla starszej młodzieży, młodych dorosłych, czy projekty dla rodzin (family camp). Osoby z Polski na workcamp mogą wyjechać za pośrednictwem Stowarzyszenia Promocji Wolontariatu. Na stronie organizacji znajdziemy wyszukiwarkę projektów oraz szczegółowe informacje na temat tej formy wolontariatu.

Międzynarodową wyszukiwarką, w której znajdziemy inne oferty zagranicznych staży, ofert pracy, projektów, stypendiów na studia zagraniczne jest strona Mladiinfo.

E-wolontariat

E-wolontariat, czyli wolontariat wykonywany przez internet, to wygodna propozycja dla wielu osób:

 • tych, którzy nie mogą pojawiać się w siedzibie organizacji w ciągu dnia,
 • w których okolicy nie działa żadna interesująca ich organizacja,
 • takich, którzy wolą wspierać organizacje z zacisza swojego domu,
 • zabieganych czy opiekujących się dziećmi, mogących poświęcić na wolontariat tylko kilka godzin w tygodniu (lub mniej),
 • i wszystkich tych, którym taka forma zaangażowania po prostu odpowiada. 🙂

E-wolontariat różni się od wolontariatu tradycyjnego jedynie tym, że wykonywany jest zdalnie. Może także łączyć się z działaniami na żywo – wtedy mówimy o wolontariacie hybrydowym. Rzetelnym źródłem wiedzy o e-wolontariacie jest portal E-wolontariat.pl – znajdziecie tam m.in. artykuły czy publikacje, a także bazę projektów e-wolontariackich z Polski i świata.

Warto także zajrzeć na portal TuDu.org.pl – to pierwsza w Polsce platforma do e-wolontariatu, łącząca organizacje i wolontariuszy. Na TuDu można zaangażować się na dwa sposoby:

 1. wolontariusze pomagają organizacji w pojedynczych mikrozadaniach (np. tłumaczenie tekstu, stworzenie grafiki, dodanie napisów do filmu) – w takim przypadku cały proces współpracy odbywa się na platformie;
 2. wolontariusze i organizacje nawiązują długofalową współpracę – w takim przypadku rolą TuDu jest pośredniczenie między organizacją a wolontariuszami poprzez tablicę ogłoszeń, a cała współpraca odbywa się już poza platformą.

Edukacja w wakacje

Wakacje mogą być też dobrym czasem na naukę nowych umiejętności, zapisaniem się na kurs o którym myśleliśmy już od kilku miesięcy ale jakoś nie było na niego czasu, czy wyjazdem za granicę na szkołę letnią aby połączyć przyjemne z pożytecznym. Poniżej znajdziecie kilka inspiracji i linków, które mamy nadzieję ułatwią Wam poszukiwania!

Szkoły letnie i rezydencje artystyczne

Szkoły letnie, organizowane przez uniwersytety, są najczęściej kierowane do osób posiadających status studenta, ale mogą byc także otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Przed wyborem szkoły warto sprawdzić, czy Wasza uczelnia nie współpracuje z zagranicznymi uczelniami organizującymi szkoły letnie – wówczas łatwiej będzie Wam uzyskać punkty ECTS za udział w kursie. Informacje o partnerstwach najczęściej znaleźć można na stronie internetowej uczelni – tak jest np. w przypadku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Dobrym źródłem wiedzy o szkołach letnich w Europie jest także strona Summer Schools in Europe, założona przez Uniwersytet w Utrechcie. Znajduje się na niej wyszukiwarka kursów, w której wyniki można filtrować m.in. pod kątem dziedziny nauki, kraju, czasu trwania czy liczby ECTS.

Jeśli myślicie o udziale w szkole letniej, warto rozpocząć poszukiwania minimum na kilka miesięcy przed końcem roku akademickiego. Szczególnie w przypadku popularnych uniwersytetów, proces rekrutacyjny oraz formalności mogą zająć dużo czasu. Warto również pamiętać, że często wyjazd na szkołę letnią wiąże się z kosztami – nie tylko podróży czy zakwaterowania, ale także uiszczenia opłaty za kurs. Niektóre organizacje przyznają stypendia na konferencje dedykowane studentom czy szkoły letnie – tak jak np. Europejskie Forum Alpbach czy DAAD. Tego typu stypendia dodajemy także do naszej bazy stypendiów zagranicznych – zachęcamy do regularnych odwiedzin!

Osoby z zacięciem artystycznym mogą skorzystać z bogatej oferty rezydencji artystycznych. Zagraniczne wyszukiwarki, na których znajduje się wiele ofert, to m.in. Res Artis czy TransArtists. Niestety, rezydencje często również wiążą się z wysokimi kosztami, choć zdarzają się takie, w których artyści otrzymują stypendium (np. Saari w Finlandi czy Odyssée we Francji). Takie oferty również znajdziecie w naszej bazie stypendiów zagranicznych.

Kursy i szkolenia

A może interesują Was kursy w Waszym miejscu zamieszkania, lub innym polskim mieście? W takim wypadku warto rozpocząć poszukiwania od sprawdzenia oferty uniwersytetów i domów kultury. Szkoły wyższe często oferują otwarte kursy z różnorodnych dziedzin dla wszystkich zainteresowanych – nie jest wymagany status studenta. Przykładem takiej inicjatywy jest np. Uniwersytet Otwarty UW.

Osoby pracujące z młodzieżą mogą znaleźć dla siebie wiele zagranicznych szkoleń, finansowanych ze środków europejskich, na stronie SALTO-YOUTHWarto podkreślić, że często szkolenia te ustalają limity na liczbę uczestników z danego kraju, aby zapewnić różnorodność grupy.

Nauka online

Choć letnia pogoda często nie zachęca do siedzenia przed komputerem, może być to dobre rozwiązanie w przypadku gdy chcemy pogodzić naukę z wieloma innymi wakacyjnymi planami. Linki do wielu ciekawych, często darmowych platform kursowych zebraliśmy dla Was w artykule Jak uczyć się online?. Osoby z zacięciem społecznym zachęcamy do lektury Krótkiego przewodnika po e-learningu dla społeczniczek i społeczników autorstwa Oli z naszej Fundacji, w którym również znajdziecie mnóstwo świetnych źródeł wiedzy.

Odpoczynek i regeneracja

A jeśli chcecie w wakacje przede wszystkim wypoczywać – pamiętajcie, że to jest jak najbardziej okej! 🙂 Rozwój zawodowy czy zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności mogą dawać dużo satysfakcji. Jednak aby móc ją czerpać, należy przede wszystkim zadbać o swoje dobre samopoczucie.

Stypendia, konkursy i staże – gdzie szukać dalszych informacji?

Na naszym portalu przez cały rok dodajemy ciekawe oferty stypendiów krajowych i zagranicznych, konkursów i staży. Jeśli chcecie być na bieżąco, zapraszamy do zapisu na nasz newsletter oraz dołączenia do społeczności Łowców stypendiów na Facebooku.

Jeśli ten artykuł był dla Was pomocny i chcecie byśmy tworzyli więcej takich treści — dorzućcie nam cegiełkę. Dziękujemy! Życzymy Wam wspaniałych wakacji 🙂

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.