Okładka raportu o stypendiach Mapa stypendiów III. Wszystko o stypendiach

17.03.2021

Największy raport z badania programów stypendialnych w Polsce

Kim są organizatorzy programów stypendialnych w Polsce? Jakie typy stypendiów – naukowe, artystyczne, socjalne, sportowe – są najpowszechniejsze? Skąd pochodzą środki na stypendia? W jaki sposób pandemia COVID-19 wpłynęła na organizację programów stypendialnych? Odpowiedzi na te i na inne pytania znajdują się w raporcie „Mapa stypendiów III” z kompleksowego badania o stypendiach przyznawanych przez samorządy, organizacje pozarządowe, firmy i szkoły. Raport dostępny jest za darmo na naszym portalu.

Zespół Fundacji Dobra Sieć przeprowadził największe w Polsce, unikalne badanie społecznych programów stypendialnych w Polsce, realizowanych w latach 2019-2020.

W raporcie zostały przedstawione najważniejsze informacje o segmencie społecznych stypendiów w Polsce, w tym:

  • liczba i typ organizatorów,
  • liczba programów stypendialnych,
  • skala i rodzaj programów,
  • wysokość wsparcia stypendialnego i budżetu przeznaczonego na programy stypendialne,
  • ogólna charakterystyka stypendystów.

Po raz pierwszy od 2013 roku, udało nam się dotrzeć do informacji o tym, ile wynoszą stypendia, z jakich środków pochodzą finanse organizatorów przeznaczone na stypendia (np. darowizny, dotacje, środki publiczne etc.). Innym szczególnie istotnym aspektem badania są zagadnienia dotyczące tego, czy programy stypendialne prowadzone są w partnerstwie z innymi podmiotami.

Kogo dotyczyło badanie? W jaki sposób było realizowane?

Badane programy obejmowały stypendia przyznawane przez samorządy, organizacje pozarządowe, szkoły wyższe i średnie oraz firmy. Co ważne, w badaniu pominięto stypendia realizowane z budżetu państwa (np. stypendia szkolne czy rektora).

Badanie oparliśmy na analizie:

  1. zebranych danych o 735 społecznych programach stypendialnych organizowanych przez 581 instytucji działających w Polsce w latach 2019-2020;
  2. niemal 200 odpowiedzi uzyskanych w ankiecie internetowej skierowanej do organizatorów programów stypendialnych.

Poprzez zastosowanie kompleksowego narzędzia, a także dzięki szerokiemu zakresowi badania, raport pozwala na analizę jakości społecznych programów stypendialnych. Ponadto, umożliwia on obserwowanie zmian w strukturze i finansowaniu systemu stypendialnego w Polsce. Zaś dzięki dużej liczbie rzetelnych odpowiedzi w ankiecie, mogliśmy zdefiniować luki w systemie pomocy stypendialnej oraz wyeksponować dobre praktyki w zakresie jego realizacji.

Badania zostały zrealizowane na zlecenie i przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Zapraszamy do lektury podsumowania z raportu poniżej, a także w zakładce Publikacje.

Aby uzyskać dostęp do pełnej treści raportu, wystarczy wypełnić krótką ankietę, dostępną pod tym linkiem.

Znaczenie systemu pomocy

Realizacja programów stypendialnych to możliwość tworzenia trwałych relacji z otoczeniem, wspierania obszarów ważnych: edukacji, przedsiębiorczości, rozwoju kompetencji i talentów.

Pragniemy zaprosić naszych Czytelników do refleksji nad zaangażowaniem społecznym.

Po pierwsze, zachęcamy do lektury pełnego raportu z najnowszych, unikalnych badań nad systemem stypendiów społecznych w Polsce. Mamy nadzieję, że tekst będzie interesującym przyczynkiem do ogólnopolskiej dyskusji nad programami wsparcia. Będzie nam niezmiernie miło, gdy informacją o raporcie podzielicie się z bliskimi, nauczycielami, wykładowcami i osobami zainteresowanymi tą tematyką.

Po drugie, zapraszamy do współpracy przy tworzeniu i fundowaniu stypendiów. Nasz zespół nie tylko od ponad dekady doradza instytucjom stypendialnym, ale także prowadzi ewaluacje, diagnozy i działania animacyjne dla stypendystów różnorodnych programów.

Ponadto, pragniemy stworzyć przestrzeń wymiany myśli i doświadczeń dotyczących trzech wiodących obszarów dotyczących realizacji programów stypendialnych:

  • strategicznej promocji,
  • mapowania potrzeb,
  • budowania relacji i komunikacji ze stypendystami, ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych technologii.

Już teraz zapraszamy do śledzenia portalu www.mojestypendium.pl, na którym będziemy wkrótce informować o cyklu spotkań wirtualnych pod hasłem „Stypendia przyszłości”.

Wierzymy, że raport „Mapa stypendiów III” przyczyni się do rozwoju zaangażowania społecznego, wskaże potencjalne kierunki zmian i wyeksponuje dobre praktyki i standardy realizacji programów stypendialnych.

Raport z badań to efekt wielomiesięcznej pracy wielu osób. Nasz zespół działa od 2006 roku na rzecz organizatorów programów stypendialnych i tysięcy młodych, zdolnych osób z całej Polski. Wesprzyj nas!

Każda, nawet najmniejsza wpłata pozwala naszej Fundacji rozwijać unikalne miejsce będące połączeniem otwartego Internetu i mądrego dziennikarstwa.

Zapraszamy do współtworzenia systemu pomocy stypendialnej w Polsce!

Jeśli ten raport pomógł Wam w zdobyciu cennych informacji o stypendiach, rozwiał Wasze wątpliwości i uważacie, że takich treści potrzeba więcej – dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać radą i rzetelnymi publikacjami. Dziękujemy!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.

Okładka raportu. Na abstrakcyjnym tle znajduje się napis "Mapastypendiów III. Raport z badania programów stypendialnych w Polsce 2019-2020"