Kort tenisowy, rakieta. Żółty napis: ,,Stypendia sportowe''

4.12.2023

Stypendium sportowe – popularne i niepopularne dyscypliny

Stypendium sportowe – dla kogo?

Jeśli od niedawna jesteście na portalu MojeStypendium.pl, spieszymy z informacją, że w Polsce istnieje bardzo dużo stypendiów sportowych!

Co ważne, znacząca większość tych programów realizowana jest przez jednostki samorządu terytorialnego – głównie urzędy gmin. Jest zatem w czym wybierać i warto sięgać po sportowe marzenia oraz realizować plany, dzięki stypendialnemu wsparciu!

Interesujące jest to, że w odróżnieniu od stypendiów naukowych, stypendia sportowe często nie precyzują wieku lub etapu edukacji kandydujących osób. Liczy się zaś głównie przynależność do klubu sportowego i – przede wszystkim  sportowe osiągnięcia. Sprawdzajcie jednak za każdym razem regulamin danego programu, bo nie ma dwóch takich samych programów stypendialnych!

Dyscypliny a stypendium sportowe

Gdy mówimy o osiągnięciach, na podstawie których przyznawane są stypendia sportowe, warto wiedzieć że:

  • regulaminy najczęściej precyzują, kogo wspierają w kontekście uprawianej dyscypliny,
  • nie wszystkie dyscypliny sportowe cieszą się równą popularnością wśród stypendiów.

Zazwyczaj stypendia sportowe realizowane przez samorządy skupiają się na:

  1. dyscyplinach olimpijskich,
  2. dyscyplinach sportowych o szczególnym znaczeniu dla danego regionu.

Oczywiście o ile dyscypliny olimpijskie to lista kilkudziesięciu aktualizownych dyscyplin, uniwersalnych na całym świecie, to dyscypliny wybrane przez samorząd są już w gestii decyzji lokalnej. 😉

Dlatego nawet jeśli w wielu programach o finansowe wsparcie mogą ubiegać się osoby uprawiające dyscypliny indywidualne i zespołowe, zaliczane do programu igrzysk olimpijskich, to nie należy się poddawać! Część organizatorów skupia się na lokalnych potrzebach i priorytetach, a niektórzy w ogóle nie zawężają listy dyscyplin sportowych.

A zatem – niezależnie od waszej sportowej specjalizacji, jeśli z sukcesem uczestniczycie w mistrzostwach, olimpiadach i igrzyskach, koniecznie zapoznajcie się z możliwościami, jakie dają stypendia sportowe!

Więcej stypendiów sportowych i nie tylko!

A na koniec zapraszamy serdecznie do bieżącego śledzenia naszych kanałów. A przede wszystkim – bazy stypendiów krajowych, gdzie przez cały rok możecie wyszukiwać aktualnych stypendiów sportowych!

Ponadto, odwiedzajcie nasze aktualności i czytajcie poradniki, jak choćby tekst Gosi o tym, jak zdobyć stypendium sportowe.

Dzięki temu przez cały rok będziecie trzymać rękę na pulsie!

Fajna sprawa z tymi poradami na temat stpyendiów? Zostań Pionierem lub Pionierką Sprawczości na Patronite i pomóż nam docierać z wiedzą o stypendiach do wszystkich, którzy tego potrzebują!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.