Stypendia zagraniczne dla doktorantów. Pomarańczowy napis na czarnym tle i całość na tle starej biblioteki

4.06.2023

Stypendia zagraniczne dla doktorantów

Planujecie lub realizujecie doktorat w Polsce? Marzy Wam się doświadczenie za granicą, ciekawe wyjazdy badawcze, ale nie chcecie na kilka lat opuszczać kraju? Ten artykuł jest specjalnie dla Was!

Jakie są zatem dostępne stypendia zagraniczne dla doktorantów realizujących studia doktoranckie na polskich uczelniach? Kiedy i gdzie aplikować o tego typu wyjazdy? O tym wszystkim dowiecie się w niniejszym artykule!

Stypendia zagraniczne dla doktorantów z polskich uczelni

Po pierwsze, nie każdy decyduje się na realizację studiów (niemal) w pełni w innym kraju. To duża decyzja! Jeśli z różnych względów niekoniecznie planujecie tak duży krok, ale chcecie mieć szansę na doświadczenia zagraniczne podczas doktoratu – ten artykuł jest specjalnie dla Was!

Po drugie, jeżeli jednak wizja realizacji całego lub znacznej części doktoratu w innym kraju brzmi ciekawie – siędnijcie po nasz specjalnie na tę okazję przygotowany poradnik „Doktorat za granicą”!

Po trzecie, w tym artykule znajdziecie informacje o tym:

 • jakie są możliwości krótkoterminowych stypendiów podczas doktoratu,
 • ile trwają takie wyjazdy,
 • gdzie szukać informacji o tego typu stypendiach.

A zatem – zapraszamy do lektury!

Jakie stypendia dla doktorantów? Przewodnik

Erasmus + (wymiany i staże)

Czy Eramus to tylko studia licencjackie i magisterskie..? Absolutnie nie! Jako doktoranci także możecie skorzystać ze wsparcia w ramach programu Erasmus +!

Kilka podstawowych informacji:

 • trzeba być zarejestrowanym w instytucji szkolnictwa wyższego i zapisanym na studia,
 • okres studiów za granicą może trwać od 2 do 12 miesięcy,
 • można go połączyć ze stażem, który pozwoli zdobyć doświadczenie zawodowe,
 • istnieje system wsparcia językowego online,
 • osoby z niepełnosprawnością lub chorobą mogą ubiegać się o dodatkowe wsparcie,
 • Wasza uczelnia macierzysta musi podpisać umowę międzyinstytucjonalną z uczelnią przyjmującą,
 • o bydwie uczelnie muszą posiadać Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego,
 • dofinansowanie z programu Erasmus+ pokrywa koszty podróży i utrzymania – jego wysokość zależy od kilku czynników (zob. Przewodnik po programie Erasmus+),
 • będziecie zwolnienie z opłat za naukę, rejestrację, egzaminy oraz uzyskacie dostęp do laboratoriów i bibliotek na uczelni przyjmującej,
 • zgłosić można się za pośrednictwem biura współpracy międzynarodowej lub biura programu Erasmus+ na swojej uczelni.

Program MNiSW „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”

Ponadto, w ostatnich latach na niektórych uczelniach w Polsce pojawiło się szereg nowych możliwości na wyjazdy zagraniczne dla doktorantów. Chodzi zaś o program IDUB, którego priorytetem jest „wyłonienie i wsparcie uczelni, które będą dążyć do osiągnięcia statusu uniwersytetu badawczego, a także będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie”.

Otóż w 2019 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeprowadziło konkurs, a w jego wyniku 10 uczelni ma zagwarantowane w latach 2020–2026 coroczne zwiększenie finansowania na realizację planów rozwojowych.

Co ważne, uczelnie te wśród licznych dodatkowych działań wprowadziły różnorodne fundusze na mobilność dla doktorantów.

Fundusze te mają wiele postaci: mikrograntów, konkursów, stypendiów, staży, krótkich wyjazdów… Naprawdę jest w czym wybierać! 🙂 Wspierane są zarówno bardzo krótkie wyjazdy (od kilku dni), jak i kilkumiesięczne pobyty w zagranicznych ośródkach badawczych.

Laureaci I konkursu – sprawdź, czy to Twoja uczelnia!

Zajrzyjcie zatem na listę i odpowiednie strony uczelni, które zostały laureatami:

Programy Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA)

NAWA ma zaś na celu wspierać mobilność akademicką. Prowadzi w tym celu różne programy, w tym stypendia i konkursy na wyjazdy zagraniczne doktorantów! Wśród nich znajdują się:

Program im. Mieczysława Bekkera

To program otwarty dla doktorantów i naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Co istotne, dzięki niemu możecie odbyć wyjazdy trwające od 3 do 24 miesięcy do uznanych ośrodków naukowych z całego świata. Nabór zazwyczaj trwa wiosną.

Program im. prof. Walczaka

To zaś program dla przedstawicieli nauk medycznych (w tym doktorantów) na wyjazdy trwające od 3 do 6 miesięcy do najlepszych ośrodków medycznych zlokalizowanych na terenie USA. Nabór zwykle rozpoczyna się w styczniu.

CEEPUS – Środkowoeuropejski Program Wymiany Uniwersyteckiej

Podstawowym celem Porozumienia CEEPUS jest wspieranie wymiany akademickiej w zakresie kształcenia oraz doskonalenia zawodowego studentów i nauczycieli akademickich. Oczywiście, doktoranci także mogą aplikować. 🙂

A program oferuje stypendia krótkoterminowe w ramach staży naukowych w ramach Sieci Akademickich oraz „Freemover”, a także szkół letnich i intensywnych kursów.

Program wymiany osobowej w ramach współpracy bilateralnej

Celem tego Programu jest zaś m.in. nawiązywanie współpracy akademickiej poprzez wymianę osobową studentów i pracowników naukowych w oparciu o umowy międzynarodowe pomiędzy Polską a krajami partnerskimi. Co ważne, w poprzednich edycjach o dofinansowanie mogli ubiegać się doktoranci.

Nabór odbywa się zaś zazwyczaj w ostatnim kwartale roku, więc wypatrujcie jesienią komunikatów o nowej edycji! 🙂

POLONISTA – program stypendialny dla studentów i naukowców

Jego celem jest upowszechnianie języka polskiego i popularyzacja studiów i badań polonistycznych i polonoznawczych na świecie. Program adresowany jest m.in. do doktorantów z kierunków polonistycznych czy polonoznawczych. Można ubiegać się o stypendium na realizację projektów trwających od 3 do 12 miesięcy.

Co istotne, poprzednie nabory odbywały się zazwyczaj wiosną.

Preludium Bis NAWA 3

A na koniec tej części: program, którego celem jest wspieranie międzynarodowej mobilności doktorantów poprzez umożliwienie im realizacji staży zagranicznych. Co ważne, staże te mają być związane z uczestnictwem w projektach badawczych w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki PRELUDIUM BIS 3. Długość pobytu zagranicznego wynosi zaś od 3 do 6 miesięcy.

Nabór wniosków jest prowadzony w terminie do 10 grudnia 2026 roku godz. 15:00:00 czasu lokalnego (Warszawa).

Program Fulbrighta 

A może marzycie o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych? W tym obszarze też jest kilka możliwości!

Po pierwsze, Fulbright Junior Research Award. To stypendia dla osób przygotowujących rozprawę doktorską w polskich instytucjach naukowych.

Celem stypendium jest realizacja własnego projektu badawczego w amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym non-profit lub organizacji pozarządowej w USA, powiązanego z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej. Długość stypendium to 4-10 miesięcy.

Co istotne, nabory zazwyczaj kończą się w maju danego roku.

Po drugie, Program BioLAB, czyli roczny staż dla studentów nauk biologiczno-chemicznych, biofizycznych i medycznych w czterech amerykańskich instytucjach naukowych: University of Virginia, University of Chicago, Oklahoma Medical Research Foundation oraz UT Southwestern Medical Center.

Co ważne, nabór trwa zazwyczaj do lutego danego roku, a jesienią poprzedniego roku warto wypatrywać ogłoszeń o nowej edycji.

Po trzecie, Fulbright Schuman Award – to zaś stypendia dla m.in. doktorantów na realizację własnych projektów badawczych dotyczących polityk i obszarów działania Unii Europejskiej oraz NATO stosunków pomiędzy USA i Unią Europejską we wszystkich dyscyplinach naukowych.

Nabór wniosków do programu ogłaszany jest co roku i trwa od 15 września do 1 grudnia.

A czas trwania stypendium zależy od kategorii, dla doktorantów jest to od 4 do 9 miesięcy.

Ile trwają takie stypendia?

Jak widzicie, możliwości jest bardzo wiele, a każdy program ma swoją specyfikę.

Dobra wiadomość jest taka, że – w zależności od potrzeb i możliwości – możecie ubiegać się o dofinansowanie (stypendia, granty) na wyjazdy zagraniczne trwające od kilku dni do kilkunastu miesięcy!

Pamiętajcie, by uważnie czytać ogłoszenia i regulaminy poszczegolnych programów, by w aplikacji ubiegać się o dofinansowanie wyjazdów spełniających wymogi.

Gdzie szukać stypendiów dla doktorantów (na krótkie wyjazdy)?

Po pierwsze, poszukajcie oferty dla siebie wśród aktualnie trwających naborów na stypendia zagraniczne dla doktorantów studiujących w Polsce (wszystkie oferty weryfikujemy i tłumaczymy na język polski).

Po drugie, przeszukajcie dział archiwalnych ogłoszeń zagranicznych dla doktorantów. Czemu to takie ważne? Otóż znaczna część publikowanych przez nas programów ma charakter cykliczny. Tzn. jeśli np. w październiku 2023 roku znajdziecie dla siebie ciekawe stypendium, którego nabór trwał w listopadzie 2022 roku – koniecznie sprawdźcie, czy niebawem nie otworzy się kolejny nabór na tegoroczną edycję. 🙂 Dzięki temu będziecie wiedzieli szerzej, co w trawie piszczy i mogli się z wyprzedzeniem przygotować do składania aplikacji.

A jeśli wiecie konkretnie, w jakim kraju chcielibyście odbyć stypendium zagraniczne, poszukajcie instytucji rządowych zajmujących się wymianą akademicką w danym państwie (przykładowo, w Niemczech jest to DAAD, a w Polsce wspomniana wyżej NAWA).

Dodatkowo, odwiedźcie i zapoznajcie się ze wskazówkami na stronach Biura Współpracy z Zagranicą waszej uczelni (lub innej jednostki zajmującej się obsługą wymian i wyjazdów zagranicznych).

Stypendia zagraniczne dla osób planujących doktorat za granicą

Realizacja doktoratu za granicą

Przypominamy, że jeśli marzycie o tym, by zrealizować studia doktoranckie i otrzymać stopień naukowy w ośrodku zagranicznym – przeczytajcie wpis Doktorat za granicą – poradnik!

Znajdziecie w nim cenne informacje o tym:

 • Czy warto robić doktorat za granicą?
 • Jak zrobić doktorat za granicą?
 • Jakie są formy finansowania?
 • Czym są podwójne dyplomy?, a także
 • Jak szukać informacji o doktoracie za granicą?

Dodatkowo polecamy nasz ciągle rozwijający się cykl artykułów o studiach za granicą „Kierunek: świat”!

A na koniec ważne pytanie dla Was: czy artykuł dostarczył Wam cennych informacji o tym, jakie są stypendia zagraniczne dla doktorantów? Jeśli tak,  dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać cenną wiedzą! Dziękujemy!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.