spoleczne stypendia dla studentow

21.11.2021

Społeczne stypendia dla studentów – co o nich wiemy?

Jeśli planujecie rozpocząć studia lub już studiujecie na dowolnej uczelni w Polsce – ten tekst jest dla Was! Przeczytajcie przewodnik portalu Moje Stypendium po różnorodnych programach wsparcia dla studiujących. Dowiecie się, jakie stypendia dla studentów – zarówno te uczelniane, jak i pozauczelniane – są obecnie przyznawane.

Stypendia dla studentów na uczelni

Na początek mamy dla Was doskonałą wiadomość – nasz zespół stworzył i na bieżąco aktualizuje przewodnik po stypendiach dla studentów na uczelniach!

Co najważniejsze – uczelnie ze środków publicznych przyznają następujące stypendia:

  • rektora dla najlepszych studentów,
  • socjalne dla studentów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej,
  • specjalne dla studentów z niepełnosprawnościami, stypendia ministra za znaczące osiągnięcia, a także
  • jednorazowe zapomogi dla studentów, którzy znaleźli się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej.

A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, kto może się o nie ubiegać, kiedy składać wnioski i za co można zdobyć punkty do tych stypendiów – przeczytajcie koniecznie tekst „Jakie stypendia dla studentów”!

PS Czy wiecie, że artykuł ten jest od wielu miesięczny najbardziej popularnym wpisem na naszym portalu? Mamy nadzieję, że Wy również z niego skorzystacie i otrzymacie dawkę bezpłatnej wiedzy!

Stypendia dla studentów poza uczelnią

Kto jeszcze przyznaje stypendia studentom?

Stypendia dla studentów poza uczelnią? Czy to możliwe? O co chodzi? Już wyjaśniamy!

Otóż jest to jak najbardziej możliwe – Wasza szkoła wyższa to nie jedyne miejsce, gdzie można otrzymać wsparcie stypendialne. 🙂 A zatem kto jeszcze przyznaje stypendia studiującym? W Polsce są to fundacje i stowarzyszenia, firmy i samorządy.

Wiemy to na podstawie naszego badania „Mapa stypendium III”, w ramach którego przeanalizowaliśmy aż 735 społecznych programów stypendialnych organizowanych przez 581 instytucji działających w latach 2019-2020. Co ważne, wiele z nich dedykowane jest studentom!

Po pierwsze, najwięcej badanych programów skierowanych jest do uczniów (243 inicjatywy) oraz studentów (aż 142 różnorodne stypendia). To doskonała wiadomość, nieprawdaż?

Ponadto, wiele jest także stypendiów skierowanych zarówno do uczniów, jak i studentów (niemal 80 inicjatyw) – chodzi m.in. o programy nagradzające osiągnięcia naukowe tych dwóch grup docelowych.

Co więcej, organizacje stypendialne badaliśmy pod kątem tego, ilu stypendystów otrzymało ich wsparcie w ramach ostatniego zakończonego naboru. I co się okazało? Otóż drugą najpopularniejszą odpowiedzią byli studenci: 74 organizatorów wskazało, że w ostatnim naborze przyznali wsparcie łącznie 2 879 studentom.

Ciekawostki i trendy w stypendiach dla studentów

Chcecie usłyszeć jeszcze kilka dobrych wieści? Oto i one:

  • w ostatnich latach wzrosła liczba stypendiów naukowych dla studentów (z 46 do 61 programów),
  • niemal połowa społecznych stypendiów firm skierowana jest do studentów,
  • aż 30 programów studenckich oferują fundacje i stowarzyszenia, a 56 programów samorządowych dedykowana jest Wam, studentom!

Co jeszcze warto wiedzieć? Przede wszystkim nie bójcie się pytać, bądźcie cierpliwi i rozejrzyjcie się dookoła siebie, by znaleźć ciekawe programy rozwoju i wsparcia!

Wiemy, że w ostatnich latach trendem jest wzrost regionalizacji stypendiów społecznych, czyli zwiększyła się liczba programów o zasięgu wojewódzkim, powiatowym czy gminnym, a zmniejszyła się liczba stypendiów ogólnopolskich. A zatem sprawdźcie koniecznie, czy w Waszej gminie czy powiecie nie ma ciekawych stypendiów – mogą to być zarówno programy dla osób uzdolnionych naukowo, jak i sportowo czy artystycznie.

Ponadto, pytajcie zaprzyjaźnionych rówieśników, wspierających wykładowców, a także rozejrzyjcie się czasem za plakatami na tablicach ogłoszeń – niejednokrotnie można dowiedzieć się o czymś ciekawym. 😉

A jako wisienka na torcie – oczywiście nie zapominajcie o regularnych wizytach na portalu Moje Stypendium!

Stypendia dla studentów na portalu Moje Stypendium – jak szukać?

Jeśli jeszcze nie znacie naszego portalu, najwyższa pora, by to zmienić! To właśnie tutaj znajdziecie cały pakiet przydatnej wiedzy i informacji!

Po pierwsze, co najmniej raz w miesiącu zajrzyjcie do bazy stypendiów krajowych, z oznaczeniem „studenci” w legendzie po lewej.

Co to oznacza w praktyce – jakie programy znajdą się na tej liście? Grupa oznaczona w ogłoszeniu jako „studenci” dotyczy sytuacji, jeśli:

• ogłoszenie wprost skierowane jest do studentów (studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich),
• ogłoszenie dedykowane jest do maturzystów na rozpoczęcie/realizację studiów (np. Stypendia Pomostowe, Stypendium Pierwszy Krok),
• ogłoszenie wskazujące na możliwość aplikowania przez młodzież uzdolnioną sportowo, artystycznie – z pominięciem kryterium wieku.

A co, jeśli teraz nie wpadł Wam w oko żaden program, do którego możecie aplikować? Przede wszystkim zajrzyjcie jeszcze do ogłoszeń archiwalnych, czyli programów, które miały nabory w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jest duża szansa, że nowa edycja pojawi się w kolejnym roku – zapiszcie sobie nazwę i namiary do organizatora i trzymajcie rękę na pulsie. 🙂

Inne możliwości wsparcia i rozwoju studentów

Na zakończenie mamy dla Was jeszcze bardzo ważną wskazówkę: nie tylko stypendia służą naszemu rozwojowi! Ciekawe inicjatywy promujące studenckie zaangażowanie i osiągnięcia, to także:

A zatem – do dzieła! Trzymamy za Was kciuki.

PS A jeśli uda Wam się znaleźć ciekawy program poprzez portal Moje Stypendium – dajcie nam znać, skontaktujcie się z nami. Wasze historie to najlepsze paliwo do dalszego działania dla naszego zespołu. 🙂

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu cennych informacji o stypendiach, rozwiał Wasze wątpliwości i uważacie, że takich artykułów oraz doradztwa potrzeba więcej – dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać radą i rzetelnymi artykułami! 🙂 Dziękujemy!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.

Infografika przedstawiające najważniejsze dane z artykułu "Społeczne stypendia dla studentów"