nowoczesne technologie w programach stypendialnych

4.01.2021

Nowoczesne stypendia: rekrutacja i komunikacja online

Cyfrowe technologie w programach stypendialnych

Nowoczesne stypendia wykorzystują technologie informacyjne, by usprawnić i ułatwić komunikację oraz promocję programu. Przeczytajcie o dobrych praktykach w tym zakresie.

Artykuł ten przybliża zatem przykłady zastosowania narzędzi online w procesie:

 • rekrutacji,
 • promocji,
 • komunikacji ze stypendystami,
 • zaangażowania społecznego stypendystów i absolwentów programów stypendialnych.

Co ważne, wykorzystanie nowoczesnych technologii ma szczególne znaczenie w okresie pandemii, gdy liczne wydarzenia oraz spotkania miały miejsce online. Niemniej jednak, liczne nowoczesne programy stypendialne w Polsce wdrażały innowacyjne rozwiązania jeszcze przed 2020 rokiem. Przeczytajcie zatem, jak można zorganizować program stypendialny w przestrzeni internetowej.

Aplikowanie na nowoczesne stypendia online

Na początek kilka słów o tym, jak wygląda proces rekrutacji online. Jak zapewne wiecie, przejrzysta, przyjazna i efektywna forma naboru do programu stypendialnego to pierwszy krok do sukcesu. Dzieje się tak z dwóch powodów: po pierwsze, usprawnia to organizatorom zbieranie wniosków, a po drugie – pozytywnie nastraja i zachęca kandydatów do wzięcia udziału w programie.

O tym, jakie są sposoby rekrutacji na stypendia, pisaliśmy w naszym ubiegłorocznym artykule. Dowiecie się z niego na temat różnorodnych, obecnie stosowanych form aplikowania.

Co więcej, istotne jest to, jak w ogóle możemy znaleźć  informację o stypendium online, bez wychodzenia z domu – tę tematykę przybliżaliśmy w tekście o sposobach poszukiwania stypendiów przez Internet.

W tym fragmencie chcemy się jednak skupić na tym, jak nowoczesne stypendia ułatwiają proces rekrutacji potencjalnym stypendystom. W dobie pandemii i coraz powszechniejszego dostępu do sieci, kluczowe jest zapewnienie prostych i bezpiecznych form aplikacji. Sprawdźcie zatem poniższe przykłady elektronicznych generatorów wniosków!

Generatory wniosków stypendialnych – czym są?

Na wstępie warto powiedzieć, czym są generatory wniosków? Otóż chodzi o formularze online, za pomocą których możemy aplikować do danego programu stypendialnego. W 2020 roku znacząco zwiększyła się liczba programów, które umożliwiały dostarczenie wniosków bez konieczności bezpośredniej wizyty u organizatora.

Cóż, możliwości jest wiele: część programów zdecydowała się na dostarczanie wniosków mailowo, inne zachęcały do wysyłki dokumentacji pocztą, zaś niektórzy stworzyli na potrzeby programu elektroniczny system aplikacji.

Prześledźmy zatem kilka wybranych generatorów wniosków umożliwiających wnioskowanie o nowoczesne stypendia.

Przykłady generatorów wniosków stypendialnych

Po pierwsze, coraz więcej fundacji i stowarzyszeń korzysta z formularza aplikacji online. Zobaczcie więc, o jakie nowoczesne stypendia pozarządowe możecie się ubiegać przy pomocy elektronicznego wniosku:

Po drugie, jednostki samorządu terytorialnego (a bardzo wiele z nich przyznaje stypendia!) coraz częściej decydują się na wprowadzenie generatorów wniosków. Co ważne, w przypadku samorządów prowadzących kilka programów stypendialnych, organizatorzy wprowadzają kompleksowe systemy umożliwiające aplikację do wszystkich inicjatyw stypendialnych.

Właśnie takie złożone systemy obsługi stypendiów dostępne są m.in. w Urzędzie m.st. Warszawy oraz Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

A zatem, jak czytamy na stronie urzędu stolicy:

Elektroniczny System do Obsługi Stypendiów m.st. Warszawy (ESdOS) to miejsce, w którym dostępna jest stołeczna oferta stypendialna. Platforma umożliwia zapoznanie się z kryteriami przyznawania poszczególnych stypendiów, wypełnienie wniosku o stypendium i śledzenie procesu jego weryfikacji”.

Ponadto, Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego prowadzi  generator wniosków dla różnorodnych programów stypendialnych, które organizuje.

Nie możemy jednak zapomnieć o istotnej kwestii: wdrożenie każdego generatora wniosków poprzedza wielomiesięczna praca i testowanie. Doprawdy nie ma narzędzia idealnego, wolnego od błędów. Dlatego wprowadzenie kompleksowego i sprawnego systemu elektronicznej obsługi stypendiów wymaga dużo cierpliwości – zarówno ze strony organizatorów, jak i aplikujących. 🙂

Z tego względu tym bardziej gratulujemy tym instytucjom, które zdecydowały się na ten krok! A czy Wy braliście udział w aplikacji któregoś z powyższych programów? Może po lekturze tego tekstu zdecydujecie się na wysłanie wniosków online? Jak widzicie, nowoczesne stypendia wykorzystujące nowoczesne technologie są w zasięgu ręki!

Nowoczesne stypendia: promocja online

Niemniej istotnym aspektem nowoczesnego programu stypendialnego jest promocja przez Internet. W ubiegłym roku bardzo wiele organizacji stypendialnych zorganizowało więc webinary, spotkania i konsultacje online.

Wspólne celebrowanie sukcesów to także coś, co warto realizować w każdym programie stypendialnym. A zatem niejedna instytucja zorganizowała wydarzenie online z przyznania stypendiów. Zazwyczaj wykorzystywano kanał YouTube, Facebook, a także Zoom lub inne narzędzia do realizacji spotkań przez Internet.

Ponadto, promocja powinna zakładać systematyczne informowanie o programie:

 • na stronie www organizatora i partnerów,
 • poprzez social media (Facebook, Twitter etc.),
 • na platformach stypendialnych (m.in. www.mojestypendium.pl),
 • przez wysyłkę notatki prasowej do mediów,
 • wśród pośrednich i bezpośrednich odbiorców (np. na stronie uczelni, jeśli program dotyczy studentów).

Co tak naprawdę oznacza systematyczne promowanie programu? Czy wystarczy po prostu ogłosić nabór i czekać na wnioski kandydatów? Cóż, jako Fundacja Dobra Sieć od lat zachęcamy do tego, by podejść do sprawy bardziej kompleksowo. Nowoczesne stypendia to programy, o których mówi się przez cały rok, wykorzystując różnorodne kanały promocji. Dzięki temu inicjatywy te są bardziej rozpoznawalne, a potencjalni stypendyści mają znacznie więcej czasu na przemyślenie i przygotowanie swoich aplikacji.

Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom organizatorów stypendiów i osób poszukujących wsparcia, wdrożyliśmy w 2020 roku funkcję stypendiów planowanych na portalu Moje Stypendium

Po pierwsze, dodawanie programów do bazy portalu jest całkowicie bezpłatne. Po drugie, dzięki tej funkcji można dodawać informacje o stypendiach, których dokładna data składania wniosków nie jest jeszcze znana. A po dodaniu takie stypendium czytelnicy mogą zobaczyć w dziale „stypendia planowane”, wraz z orientacyjnym miesiącem rozpoczęcia naboru.

Zaś po trzecie – ogłoszenie takie widnieje na największym portalu edukacyjnym o stypendiach, który dociera do ponad 300 tysięcy czytelników rocznie. 🙂 Zapraszamy zatem do korzystania!

Komunikacja ze stypendystami

Oczywiście stypendyści to najważniejsza grupa odbiorców każdego programu stypendialnego. Niezwykle ważne jest, by utrzymywać z nimi kontakt, poznać ich potrzeby i wesprzeć nawiązywanie się relacji między obecnymi i byłymi stypendystami.

Cieszymy się, że coraz więcej organizacji przykłada wagę do komunikacji ze stypendystami. Jak to jednak zrobić online?

Otóż można wykorzystać proste, bezpłatne narzędzia do wspólnej komunikacji czy pracy:

 • grupy na FB, cieszące się dużą popularnością wśród społeczności stypendystów,
 • programy do spotkań i konwersacji online: Zoom, Clickmeeting, Skype, Discord, Slack,
 • platformy do koordynacji wspólnych przedsięwzięć, np. Asana czy Trello.
 • kompleksowe systemy do obsługi stypendiów, umożliwiające kontakt ze stypendystami.

Zaangażowanie społeczne stypendystów i absolwentów

A na zakończenie temat szczególnie nam bliski: zaangażowanie społeczne stypendystów. Wśród programów stypendialnych (szczególnie fundacji i stowarzyszeń) istnieją takie, które zachęcają i wspierają swoich laureatów i absolwentów do działania na rzecz innych.

Choć wolontariat najczęściej kojarzy się z bezpośrednimi spotkaniami, to jako Fundacja Dobra Sieć pokazujemy, że e-wolontariat jest równie skuteczny i potrzebny!

Przeczytajcie nieco więcej o tym, czym jest wolontariat realizowany za pośrednictwem Internetu. A może już jesteście w gronie e-wolontariuszy i stypendystów nowoczesnego programu stypendialnego?

Jeśli chcielibyście się podzielić swoimi historiami dotyczącymi tego, jak przebiegała rekrutacja i komunikacja w ramach programu stypendialnego, którego stypendystami jesteście, zapraszamy do kontaktu!

Ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu cennych informacji o stypendiach? Dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać radą i rzetelnymi artykułami! 🙂 Dziękujemy!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.