https://www.mojestypendium.pl/publikacje/

26.04.2021

Najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce i na świecie

Jakie są najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce? Jakie kierunki studiów wybierane są na świecie? Na jakiej podstawie maturzyści i studenci je wybierają? Przeczytajcie artykuł, by dowiedzieć się więcej o najchętniej wybieranych kierunkach studiów!

Najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Na początek kilka słów o Polsce: jakie kierunki wybierają najchętniej młodzi ludzie, decydujący się na studia w naszym kraju?

Po pierwsze, według wyników rekrutacji na studia w roku 2020/2021, informatyka wysuwa się na prowadzenie. Ci, którzy śledzą tego typu trendy, zapewne pomyślą: „o, znowu!”. Dlaczego? Otóż informatyka to w Polsce najpopularniejszy kierunek już od kilku lat.

Co ciekawe, w październiku 2020 roku studia na polskich uczelniach rozpoczęło ponad 428 tysięcy osób!

Wśród nich najwięcej osób wybrało:

 • informatykę (33 tys. chętnych),
 • psychologię (29 tys. chętnych) oraz
 • zarządzanie (ponad 25 tys. kandydatów).

Ponadto, najbardziej obleganym kierunkiem podczas ubiegłorocznej rekrutacji była inżynieria internetu – tutaj o jedno miejsce ubiegało się aż 28 osób!

Po drugie, niewątpliwie jednym z najbardziej popularnych i kompleksowych rankingów kierunków studiów jest ten prowadzony przez Wydawnictwo Edukacyjne Perspektywy Press Sp. z o.o.

Zastanawiacie się być może, jak powstają tego typu rankingi? Otóż wspomniany Ranking Kierunków Studiów Perspektywy 2020 (RKS 2020) to, jak czytamy na stronie Organizatora:

uporządkowana informacja o najpopularniejszych kierunkach studiów prowadzonych w polskich uczelniach akademickich (publicznych i niepublicznych). Ranking ocenia 70 kierunków studiów („subjects”) w 9. obszarach rankingowych obejmujących nauki: humanistyczne, teologiczne, społeczne, ekonomiczne, ścisłe, przyrodnicze, medyczne i o zdrowiu, techniczne, a także blok nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych.

Co istotne, najnowszy ranking nie uwzględnia niestety uczelni artystycznych.

A zatem, jakie są najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce według tego wykazu?

Nauki humanistyczne i społeczne

Wśród nauk humanistycznych na szczycie listy znajdują się:

 • archeologia,
 • filologia angielska oraz
 • filologia polska.

Zaś w przypadku nauk społecznych, na pierwszych trzech miejsca uplasowały się:

 • administracja,
 • dziennikarstwo i komunikacja, a także
 • gospodarka przestrzenna.

Ciekawe, czy mamy wśród czytelników osoby studiujące na tych kierunkach? Jeśli interesują Was nauki humanistyczne lub społeczne, na naszym portalu możecie znaleźć oferty stypendiów zagranicznych dla Was!

Nauki ekonomiczne

Jeśli zaś chodzi o nauki ekonomiczne, lista kształtuje się następująco:

 • ekonomia,
 • finanse i rachunkowość,
 • zarządzanie.

Osoby zainteresowane naukami ekonomicznymi zapraszamy do zajrzenia, jakie są aktualne nabory na stypendia zagraniczne w tym obszarze!

Nauki ścisłe i przyrodnicze

Wśród nauk ścisłych na pierwszym miejscu znajduje się zaś astronomia, a dalej – chemia oraz fizyka.

A jeśli chodzi o nauki przyrodnicze, najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce to biologia, biotechnologia oraz geografia.

Czy mamy na sali studentów tych kierunków? 🙂 Koniecznie zajrzyjcie na stypendia zagraniczne dedykowane Waszym zainteresowaniom naukowym!

Nauki medyczne i o zdrowiu

Oczywiście, nie należy zapominać o naukach medycznych. Wśród tej kategorii największą popularnością w Polsce cieszy się:

 • analityka medyczna,
 • farmacja,
 • fizjoterapia.

Oczywiście także dla osób zainteresowanych medycyną, oferujemy aktualizowany systematycznie spis ciekawych wyjazdowych programów stypendialnych.

Nauki rolnicze, leśne i weterynaryjne

Dodatkowo, w omawianym rankingu wyróżnione są nauki rolnicze, leśne i weterynaryjne. Wśród nich najwyżej uplasowały się:

 • architektura krajobrazu,
 • dietetyka oraz
 • kierunki rolnicze i leśne.

Zachęcamy dodatkowo do sprawdzenia, jakie aktualne stypendia zagraniczne dedykowane są dla osób zainteresowanych tego typu dziedzinami.

Ponadto, w Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2020 wyodrębnione są nauki teologiczne z teologią na czele.

Wśród najbardziej obleganych uczelni na pierwszych trzech miejscach w zestawieniu znalazły się politechniki – Poznańska, Gdańska i Warszawska.

Najczęściej wybieraną przez kandydatów uczelnią była zaś Politechnika Warszawska, na której studiować chciało ponad 45 tysięcy osób. Drugą uczelnią z największą liczbą kandydatów jest Uniwersytet Warszawski – ponad 43 tysiące, a za nim Uniwersytet Jagielloński – ponad 33 tysiące.

Opracowano na podstawie danych z uczelni zgromadzonych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym „POL-on”.

Najpopularniejsze kierunki studiów na świecie

Jeśli zaś jesteście ciekawi, jakie są trendy w szkolnictwie wyższym na świecie oraz jakie są najpopularniejsze kierunki studiów poza Polską, sprawdźcie stronę National Center for Educational Statistics.

Organizacja ta co roku publikuje kompendium wiedzy o szkolnictwie pod nazwą „The Condition of Education” (Kondycja Edukacji). Ciekawa lektura, zwłaszcza jeśli nie boicie się danych statystycznych, wykresów i tabel. 😉

Rankingi szkół wyższych na świecie – przypomnienie

Na koniec chcemy przypomnieć Wam o lutowym artykule na temat rankingów uczelni. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie istnieją rankingi szkół wyższych, czym się charakteryzują, a także jakie są ich plus i minusy – zapraszamy do lektury!

Pamiętajcie, że portal Moje Stypendium to nie tylko baza stypendiów, konkursów i staży, ale również kopalnia wiedzy. A zatem zachęcamy do systematycznej lektury Aktualności oraz Publikacji. 🙂

Źródła

Dodatkowo, poniżej przedstawiamy listę źródeł, z których korzystaliśmy przy redakcji tekstu. Na koniec życzymy powodzenia w najlepszym dla Was wyborze kierunków! 🙂

 1. National Center for Educational Statistics, The Condition of Education, nces.ed.gov [dostęp: 19.01.2021]
 2. Ranking Kierunków Studiów Perspektywy 2020 (RKS 2020), ranking.perspektywy.pl [dostęp: 25.04.2021].
 3. Najpopularniejsze kierunki, studia.gov.pl [dostęp: 26.04.2021]. Opracowano na podstawie danych z uczelni zgromadzonych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym „POL-on”.

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu cennych informacji o kierunkach studiów, rozwiał Wasze wątpliwości i uważacie, że takich artykułów oraz doradztwa potrzeba więcej – dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać radą i rzetelnymi artykułami! 🙂 Dziękujemy!

 

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.