Dwie osoby wspólnie się uczą z laptopem i notatnikiem. Napis ,,Zalety wspólnej nauki''.

28.11.2023

Lepiej uczyć się z kimś? Zalety wspólnej nauki!

Jak lubisz się uczyć? Jesteś samotnikiem/samotniczką? Włączasz ,,chill beats on youtube” i zasiadasz sama na wielogodzinną sesję? A może odwrotnie, spotykasz się ze swoją paczką przyjaciół i uczycie się w większej grupie? W tym tekście zastanowimy się jakie są zalety wspólnej nauki. Ponadto pochylimy się nad tym, jak można się uczyć wspólnie, nawet nie będąc w tym samym pokoju.

Najpierw jednak, nie tylko z kronikarskiego obowiązku, ale też z pełną wiarą w to narzędzie, chcemy polecić naszą prostą i intuicyjną wyszukiwarkę stypendiów Uczycie się? Macie uzdolnienia sportowe, artystyczne lub naukowe?  W takim razie istnieje wielka szansa, że znajdziecie tam coś dla siebie!

W naszym artykule o systemie edukacyjnym w Finlandii pojawił się wątek sprawdzania pracy domowej. Nauczyciele w tym kraju zachęcają dzieci do wspólnego omawiania pracy, którą wykonały samodzielnie.  To pokazuje, jak wiele daje wymiana myśli z drugim człowiekiem, nawet (a może zwłaszcza) w najmłodszym wieku. Była to jedna z inspiracji do napisania tego artykułu.

Zalety wspólnej nauki

Na początek chcemy wyklarować jedną kwestię. Nie uważamy, że jakakolwiek metoda nauki jest lepsza od innej. Autor tego artykułu przez wiele lat samotnie przyswajał wiedzę i nawet do głowy mu nie przyszło, żeby spotkać się z innymi uczącymi 🙂 Warto nadmienić jednak, że tenże autor teraz czasami żałuje tego podejścia. Faktem jest, że nauka z kimś dla niektórych może być rozpraszająca. Nie dla każdego będzie tak samo korzystna.

Poniżej wymienimy jednak parę, naszym zdaniem, ewidentnych zalet, które płyną ze wspólnej nauki:

  • Możliwość usłyszenia innej perspektywy. Często niezrozumienie jakiegoś zagadnienia (na przykład matematycznego) może prowadzić do rosnącej frustracji.  Z drugiej strony czasem wystarczy zadzwonić do przyjaciółki,  która lepiej rozumie dany problem, by zrozumieć jak to działa.
  • Wzajemne odpytywanie się. Wbrew pozorom ta metoda jest korzystna dla obu stron, także dla osoby odpytującej. Służy utrwaleniu wiedzy, dowiadywaniu się nowych rzeczy – nie ma przecież dwóch takich samych odpowiedzi. Zwłaszcza w przypadku przedmiotów/kierunków humanistycznych pozornie podobna myśl sformułowana przez drugą osobę może mieć zupełnie inne zabarwienie i wartość.
  • Więzi społeczne.  Nawet introwertycy i introwertyczki (np. pisarki), które większość pracy spędzają samotnie potrzebują potem przeciwwagi i wyjścia do ludzi. Wymiana myśli jest korzystna nie tylko dla tworzonego dzieła, ale też dobra dla naszego zdrowia psychicznego. Zauważcie, jak wiele potrzeb z piramidy Maslowa wiąże się z kontaktami z innymi! 
  • W nauce chodzi także o wspólne przeżywanie, wspólne milczenie, ale też wspólne przeżywanie osiągnięć. Jaka jest przyjemność z zakrzyknięcia ,,Eureka”, jeśli nie macie się tym z kim podzielić?

Wszystko to idzie być może w pewnej sprzeczności z dość indywidualistyczną kulturą Europy i naszego kraju. Pamiętajmy jednak jak wielką rolę odgrywają wspólne posiłki na stołówkach na uczelniach, szkolenia, zjazdy, wymiany myśli. Nawet najwięksi geniusze potrzebują rozmowy i wymiany uwag.

Wspólna nauka na odległość

Drugą inspiracją dla napisania tego artykułu jest wysyp aplikacji oraz filmików, nawiązujących do i uwypuklających zalety wspólnej nauki. W pewnym sensie oglądanie repetytorium na youtube także jest wspólną nauką!

Jeśli chcecie uczyć się ze znajomymi, najlepiej będzie skorzystać z komunikatora wideo, takiego jak Skype czy Google Meet. Ciekawym rozwiązaniem może być też nauka w większej grupie. W takim wypadku warto przejąć inicjatywę, stworzyć zaufaną grupę przyjaciół (np. na Whats App czy Messengerze) i po prostu planować wspólne sesje. W końcu każda grupa potrzebuje pełnego energii lidera/liderki!

Polecamy Wam też kilka projektów edukacyjnych, w które możecie się zaangażować jako wolontariusze/wolontariuszki. To także rodzaj wspólnej nauki!

  • Chodź na słówko –  konwersacje e-wolontariackie. Dzięki temu projektowi możecie wesprzeć migrantkę/migranta w nauce polskiego i odnalezieniu się w naszej polskiej rzeczywistości. Możecie poprowadzić konwersacje po polsku dla chętnej osoby online albo stacjonarnie, raz w tygodniu przez minimum 3 miesiące!
  • Web korki. Tłumaczenie różnych zagadnień Twoim znajomym sprawia Wam przyjemność, cechuje Was wysoka cierpliwość oraz empatia? Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś/aś twierdząco, zaangażuj się w projekt Fundacji Web-korki!

Nauka poprzez nowe (wspólne) doświadczenia

Na koniec zachęcamy Was do rozwoju, poprzez zdobywanie nowych doświadczeń. Może to być na przykład stypendium zagraniczne (raz jeszcze polecamy się z naszą wyszukiwarką) czy studia zagranicą. Jeżeli myślicie o Erasmusie lub innego rodzaju wyjeździe polecamy naszą serię Kierunek Świat. Opisujemy tam warunki i możliwości studiowania w różnych krajach (nie tylko europejskich). Jeżeli zaś uda Wam się wyjechać zachęcamy do poznawania ludzi z innych kultur i wymieniania się doświadczeniami. I, a jakże, do wspólnej nauki!

Sądzisz, że to co robimy ma sens? Zostań Pionierem lub Pionierką Sprawczości na Patronite i pomóż nam docierać z wiedzą o stypendiach do wszystkich, którzy tego potrzebują!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.