19.09.2019

Kierunek: Wielka Brytania

Brytyjskie uczelnie przyciągają studentów wysokimi miejscami w rankingach, wielokulturowym środowiskiem i obietnicą międzynarodowej kariery. Jeśli zastanawiasz się nad studiowaniem w Zjednoczonym Królestwie, w naszym artykule znajdziesz przydatne wskazówki i linki. Zapraszamy do lektury!

Brexit

Aktualizacja 27.01.2021: Wraz z wejściem w życie tzw. „umowy brexitowej” 1 stycznia 2021 r., zmieniają się warunki studiów i pracy w Wielkiej Brytanii dla osób z Unii Europejskiej. Po pierwsze, wysokość czesnego dla obywateli państw UE będzie wynosić tyle samo, ile dla innych zagranicznych studentów – niemal trzy razy więcej niż stawka dla studentów brytyjskich (którą obywatele UE płacili przed Brexitem). Wyjątkiem są studenci, którzy rozpoczną naukę przed 31 lipca 2021 r.

Ponadto, studenci z państw Unii nie będą mieli już dostępu do brytyjskich pożyczek rządowych na preferencyjnych warunkach. Zmienia się także status imigracyjny obywateli UE – jeśli będą chcieli oni zostać na Wyspach po ukończeniu nauki, muszą ubiegać się o wizę dla absolwentów uczelni wyższych (ang. Graduate Visa). Zaś w przypadku wymian studenckich, rząd Wielkiej Brytanii zadecydował, że nie będzie uczestniczył w programie Erasmus+.

Więcej informacji na temat studiów w Wielkiej Brytanii i systemu imigracyjnego po Brexicie można znaleźć na stronach rządu Wielkiej Brytanii i British Council.

Niepewna sytuacja w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może budzić wiele wątpliwości i obaw u osób planujących studia w UK. Wiadomo jednak, że obywatele Unii zaczynający studia w roku akademickim 2020/21 odbędą je na dotychczasowych zasadach, co jest zagwarantowane na cały okres trwania studiów. Oznacza to, że polscy studenci w UK płacą czesne w tej samej wysokości, co angielscy studenci, oraz mogą wziąć pożyczkę na studia na preferencyjnych warunkach od angielskiego rządu.

Nie wiadomo dokładnie, jak zmienią się dotychczasowe zasady studiowania Polaków w Wielkiej Brytanii po Brexicie, jednak warto podkreślić, że angielskie uczelnie deklarują, że nadal chętnie będą przyjmować studentów międzynarodowych. Wiele z nich zabiega o to, by w zasadach przyjmowania studentów z krajów Unii Europejskiej zmieniło się jak najmniej, podkreślając wartość wielokulturowości w życiu uniwersyteckim.

Jednocześnie, jako że sytuacja jest dynamiczna a aplikacja na studia to plan zazwyczaj na parę lat, warto zajrzeć na stronę British Council i przejrzeć szczegółowe informacje przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Jaką uczelnię wybrać?

W Wielkiej Brytanii działa ponad 160 uniwersytetów oferujących niezliczoną ilość kierunków. Choć oczywiście wszyscy kojarzą uniwersytety z topowych miejsc w rankingach, jak Oxford czy Cambridge, warto pamiętać, że na wyspach znajduje się wiele innych uczelni ze świetnym zapleczem dydaktycznym i bogatą ofertą dla studentów, oferujących wykształcenie na światowym poziomie. Wybierając uczelnię, warto zwrócić również uwagę na to, co oferuje ona studentom międzynarodowym. Szczegółowe informacje na temat statystyk każdej z uczelni można znaleźć na stronie Unistats, która zawiera oficjalne dane o kursach na poziomie licencjackim oferowanych przez wszystkie uniwersytety w kraju.

Rankingi uniwersytetów znajdziemy również na stronach takich jak: QS World Universities Times Higher Education  i The Guardian. Jeśli szukamy bardziej „oddolnych” informacji, warto zajrzeć na stronę The Student Room – największej studenckiej społeczności internetowej w UK. Możemy tam przeczytać opinie studentów studiujących na danej uczelni, czy porady dotyczące procesu aplikacji na studia.

Rekrutacja i terminy

Rekrutacja na studia licencjackie na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii obsługiwana jest przez jeden systemUCAS (Universities and Colleges Admissions Service). Zakładając tam konto, możemy wysłać aplikacje na dowolne uczelnie.

Planując studia w Wielkiej Brytanii, musimy przygotować naszą aplikację wcześniej niż w przypadku studiów w Polsce. Termin aplikacji na większość studiów licencjackich rozpoczynających się w semestrze jesiennym  (trwającym zazwyczaj od września do grudnia) mija w styczniu. Inne zasady obowiązują osoby chcące studiować medycynę, stomatologię lub weterynarię na Oxfordzie i Cambridge – tam termin złożenia aplikacji mija znacznie wcześniej, bo w październiku na rok przed zaczęciem studiów.

Jeśli nie dostaniemy się na żaden z wybranych kierunków, możemy zaaplikować jeszcze raz podczas tzw. UCAS Clearing, który trwa od lipca do września – uniwersytety otwierają wówczas ponownie rekrutację na kierunki, na których są jeszcze wolne miejsca.

Warto również zaznaczyć, że poza wynikami matury do rekrutacji na studia na brytyjskich uczelniach musimy przygotować również inne dokumenty, takie jak list motywacyjny (tzw. personal statement) czy referencje.

W przypadku rekrutacji na studia na poziomie magisterskim lub doktoranckim, poszczególne uczelnie ustalają własne terminy i sposoby aplikacji; na niektóre kierunki można aplikować przez system UCAS Postgraduate, warto jednak sprawdzić stronę wybranej uczelni w celu uzyskania szczegółowych informacji.

Język, certyfikaty

Choć studia w Wielkiej Brytanii są świetną okazją do szlifowania języka, aby rozpocząć studia należy mieć certyfikat potwierdzający nasze umiejętności językowe, takie jak np. TOEFL czy IELTS. Warto dodać, że IELTS to jedyny test, który jest uznawany przez władze imigracyjne wszystkich krajów, które wymagają tego rodzaju dokumentu. Test można zdać w British Council, którego ośrodki znajdują się w 9 miastach w Polsce. Koszt egzaminu to około 800 złotych.

Na stronach internetowych brytyjskich uczelni można znaleźć wymagane kwalifikacje, takie jak lista akceptowanych certyfikatów oraz minimalna ilość punktów, jakie należy uzyskać. Zazwyczaj znajomość języka na poziomie B2 jest wystarczająca do podjęcia studiów na poziomie licencjackim; w przypadku studiów magisterskich i doktoranckich, wymagania te mogą być wyższe.

System nauki i szkolnictwa wyższego

Studia w Wielkiej Brytanii mogą odbywać się w 3 trybach:

 • full time
 • part time
 • sandwich

W przypadku trybu sandwich, student po 2 latach studiów odbywa roczną praktykę zawodową (placement), a następnie wraca na trzeci, ostatni rok studiów. Choć takie studia trwają dłużej, dają one możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego jeszcze przed uzyskaniem dyplomu.

Uczelnie w Wielkiej Brytanii kładą nacisk na samodzielną pracę studenta – oznacza to, że studiując w trybie full-time mamy około 12-15 godzin zajęć tygodniowo. Zdecydowanie preferuje się praktyczny wymiar nauki niż teoretyczne nauczanie. Dużo czasu trzeba zatem poświęcić na pracę badawczą, pisanie esejów i raportów, pracę w grupach, udział w debatach i projektach.

Na początku roku akademickiego uniwersytety organizują „Welcome week” lub „Freshers week”, aby przywitać nowych studentów i studentki oraz pomóc im przygotować się do rozpoczęcia studiów. Pozwala on nie tylko uzyskać niezbędne informacje praktyczne, ale także zapoznać się z ofertą studenckich kół i stowarzyszeń oraz, oczywiście, poznać innych studentów pierwszego roku.

Czesne i finansowanie

Studia w Wielkiej Brytanii, w przeciwieństwie do Polski, są płatne – za studia trzeba zapłacić czesne. Nie jest ono niskie – jest to koszt około  9 tys. funtów za rok nauki na studiach licencjackich w trybie full-time i około 4,5 tys. funtów w trybie part-time. W przypadku studiów magisterskich i doktoranckich, wysokość czesnego zależna ustalana jest przez uczelnię, w zależności od trybu i rodzaju studiów czy kierunku. W tym przypadku informacji o wysokości czesnego należy szukać na stronie wybranej uczelni.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że od powyższej reguły wyłamuje się Szkocja – tam studia licencjackie są bezzwrotnie refundowane dla Szkotów oraz dla obywateli Unii Europejskiej przez Agencję Rządu Szkockiego SAAS. Brak opłat jest uwarunkowany ukończeniem studiów oraz dostępny tylko dla osób, które nie skończyły wcześniej żadnych studiów. Więcej informacji oraz szczegółowe warunki dot. tego, kto może ubiegać się o refundację dostępne są na stronie SAAS.

Istnieje wiele możliwości wsparcia finansowego, o które mogą się starać studenci i studentki, aby sfinansować swoją edukację – są to stypendia, granty, nagrody naukowe czy pożyczki.

W Anglii obywatele UE mogą aplikować do Student Finance England o kredyt studencki Tuition Fee Loan – pożyczki na czesne na preferencyjnych warunkach. Jest on udzielany wyłącznie na podjęcie studiów licencjackich. Spłacanie zaciągniętego kredytu rozpoczyna się po ukończeniu studiów, kiedy twoje zarobki przekraczają 21 tys. funtów rocznie. Ten pułap jest stosowany w przypadku gdy mieszkasz i pracujesz w Wielkiej Brytanii – dla innych krajów wysokość ta jest ustalana indywidualnie. Zatem jeśli planujesz przeprowadzkę do innego kraju po studiach w Anglii, warto przejrzeć listę dostępną tutaj. W przypadku gdy przez 30 lat nie przekroczysz danego progu dochodowego pożyczka ulega przedawnieniu i nie musisz jej w ogóle spłacać.

Studiowanie w Walii jest dużo tańsze niż w Anglii. Tutaj Welsh Assembly Goverment może sfinansować znaczną część czesnego. Czesne na studia w Walii na większości kierunków licencjackich wynosi 9000 funtów. Przy takiej wysokości czesnego Welsh Assembly Goverment dopłaca 5190 funtów. Na opłacenie pozostałej kwoty można otrzymać pożyczkę od Student Loans Company. Pożyczkę dostaje się na podobnych zasadach jak w Anglii.

Wiele uczelni prowadzi własne programy stypendialne, dlatego warto przejrzeć ich ofertę na stronie internetowej. Stypendia przyznawane są za wysokie wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe czy artystyczne. Niektóre z nich przeznaczone są tylko dla studentów spoza Zjednoczonego Królestwa. Niektóre uczelnie mają na swojej stronie wyszukiwarkę stypendiów, gdzie możemy z łatwością znaleźć stypendium dopasowane do siebie, filtrując wyniki ze względu na tryb studiów czy narodowość.

Na stronie British Council znajdziemy spis różnych stypendiów dostępnych dla studentów zagranicznych. Na stronie UKCISA (UK Council for International Student Affairs) dostępne są zaś informacje o wsparciu udzielanym przez rząd. Warto również przejrzeć naszą bazę ofert stypendialnych w Wielkiej Brytanii.

Jeśli planujemy podjąć studia podyplomowe w Wielkiej Brytanii, warto zajrzeć na strony takie jak Postgraduate Studentships  czy Prospects .

Życie w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania jest bardzo zróżnicowanym obszarem, składającym się z czterech krajów, trudno więc określić ogółem ile wynoszą tam koszty życia – przykładowo, za pokój w Londynie zapłacimy podobną cenę co za kawalerkę w Cardiff. Warto więc zasięgnąć informacji na stronie wybranej uczelni – wiele z nich oferuje porady dla studentów dotyczące praktycznych spraw związanych z życiem w danym mieście, czy wręcz pomaga studentom w znalezieniu dorywczej pracy czy mieszkania. Informacji praktycznych można również szukać na forach studenckich czy grupach na mediach społecznościowych.

Gdzie szukać informacji? Przydatne linki.

 • Study In UK (study-uk.britishcouncil.org) – strona przygotowana przez British Council, zawierająca informacje i porady dla zagranicznych studentów planujących studia w Wielkiej Brytanii.
 • British Council Polska (britishcouncil.pl) – szkoła językowa, instytucja reprezentująca Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej.
 • The Universities and Colleges Admissions Service (UCAS) (www.ucas.com)  – serwis www za pomocą którego aplikuje się na studia w Wielkiej Brytanii.
 • The Student Room (www.thestudentroom.co.uk) – forum i wiki dla studentów, aby mogli dzielić się wiedzą i doświadczenie. Można znaleźć pomoc w wyborze m.in. uczelni w Wielkiej Brytanii.
 • QS Rankings (topuniversities.com/university-rankings) – światowy ranking uniwersytetów.
 • Baza doradców i agentów edukacyjnych – agent-training.britishcouncil.org/GAL.
 • Oficjalna strona rządu brytyjskiego dotycząca finansów studenckich – gov.uk/student-finance/overview.
 • Student Loans Company (www.slc.co.uk) oraz The Student Loans Company Repayment Site (www.studentloanrepayment.co.uk) – oficjalna strona organizacji zajmującej się pożyczkami studenckimi.
 • British Alumni Society (bas.org.pl).
 • co.uk (www.postgraduatestudentships.co.uk) – brytyjska strona internetowa, na której zebrano informacje o wszystkich rodzajach finansowania nauki dostępnego dla przyszłych studentów.
 • ac.uk (www.prospects.ac.uk/postgraduate-study/funding-postgraduate-study) wyszukiwarka stypendiów, grantów i innych możliwości finansowania studiów podyplomowych w Wielkiej Brytanii.
 • Smart Prospects (www.sp.edu.pl) – organizacja, która bezpłatnie pomaga chętnym wybrać się i dostać na studia w Wielkiej Brytanii.

Podczas przygotowania artykułu korzystaliśmy z informacji m.in. ze stron: www.studiawanglii.info, www.britishcouncil.pl, www.produktywnystudent.pl, study-uk.britishcouncil.org, studiesinscotland.co.uk, www.studia.net, wyborcza.pl (Brexit), a także materiałów opracowanych przez Aleksandrę Belinę i Annę Koseską.

Jeżeli interesuje was inny kraj, przejrzyjcie cykl Kierunek: świat!

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu ważnych informacji o stypendiach, rozwiał Wasze wątpliwości i uważacie, że takich artykułów oraz doradztwa potrzeba więcej – dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać radą i rzetelnymi artykułami! 🙂 Dziękujemy!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.