15.10.2019

Kierunek: Chiny

Czy jesteście ciekawi, jak wyglądają studia w Chinach? Na jakie programy warto zwrócić uwagę chcąc odbyć studia w Chinach? Jakie są wymagania dla danego programu stypendialnego? Przez jakie strony na nie aplikować? Co należy załatwić i  przygotować przed przyjazdem do Chin? Dowiedzmy się!

Artykuł aktualizowany 14.12.2021 r.

Studia w Chinach po mandaryńsku czy angielsku?

Bariera językowa nie jest łatwa do pokonania, zwłaszcza, że język mandaryński potrafi stanowić poważne wyzwanie. Na szczęście jego znajomość nie zawsze jest konieczna, a wszystko zależy od wybranego programu studiów. Większość prestiżowych programów stypendialnych i uniwersytetów oferuje wszystkie lub część zajęć w języku angielskim. Oferta stale ulega poszerzeniu. Znajomość języka angielskiego należy potwierdzić certyfikatem językowym (FCE, CAE, CPE, IELTS, TOEFL lub BEC).

Na uczelni nie powinniśmy mieć problemu z dogadaniem się po angielsku. Zwłaszcza w Hong Kongu, byłej kolonii, a dziś jednym z największych centrów finansowych i portów morskich świata. Jednak porozumienie się z kimś poza uczelnią przy pomocy angielskiego może okazać się kłopotliwe. Osoby, które spotkacie na ulicy, nie znają zazwyczaj języka angielskiego. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość oraz nauczyć się choć podstawowych zwrotów.

Wiza na studia w Chinach

Tak, wiza jest konieczna do rozpoczęcia studiów w Chinach. Istnieją 2 rodzaje wiz dla studentów:

 • X-visa, która przydzielana jest w przypadku programów trwających dłużej niż sześć miesięcy
 • F-visa, przeznaczona dla programów krótszych niż 6 miesięcy

Które uczelnie w Chinach uznawane są za najlepsze?

Poniżej przedstawiamy 10 najlepszych uniwersytetów w Chinach na podstawie listy sporządzonej przez QS Bricks World University Rankings w 2022 roku.

 • Tsinghua University (Pekin)
 • Peking University (Pekin)
 • Fudan University (Szanghaj)
 • Zhejiang University (Hangzhou)
 • Shanghai Jiao Tong University (Szanghaj)
 • University of Science and Technology of China (Hefei)
 • Nanjing University (Nankin)
 • Tongji University (Szanghaj)
 • Wuhan University (Wuhan)
 • Harbin Institute of Technology (Harbin)

Dokumenty

Większość uczelni ma jasno określone kryteria przyjęcia i jakie dokumenty są do tego wymagane, nie różnią się one także specjalnie między uczelniami. Zazwyczaj te informacje można znaleźć na stronie konkretnej uczelni. Najczęściej jednak konieczne są:

 • list motywacyjny,
 • dyplom z poprzednich studiów (bądź zaświadczenie o planowanym uzyskaniu dyplomu),
 • wykaz ocen ze wszystkich przedmiotów,
 • dwa (lub trzy) listy rekomendacyjne,
 • certyfikat o poziomie znajomości języka angielskiego

Czy studia w Chinach są płatne?

Tak, aby studiować w Chinach konieczne jest opłacanie czesnego. Jego wysokość różni się w zależności od uczelni, jednak zazwyczaj jest to około 2500 – 4500 USD  za rok studiów. Jeżeli dostaniemy się na program stypendialny w Chinach,  to najczęściej pokrywa on opłatę za czesne (w zależności od programu możemy dostać nawet „kieszonkowe”).

Praca w Chinach podczas studiów

Niestety, prawo zabrania łączenia studiów z pracą. Powoli się to zmienia, ponieważ kolejne uniwersytety zachęcają studentów do pozostania w mieście i skorzystania z płatnych staży.

Zakwaterowanie w Chinach

Najlepsza opcją dla studentów są akademiki. Ceny za wynajem pokoju nie są szczególnie wysokie, a standardy większości domu studenckich są bardzo zadowalające. Warto pamiętać, że większość programów stypendialnych pokrywa koszty zakwaterowania, a uczelnie dodatkowo pomagają w załatwieniu wszystkich formalności.

Jakie programy stypendialne są godne polecenia?

Schwarzman Scholars  – to jeden z kompleksowych programów stypendialnych kształtujących przyszłych liderów, którzy wzmocnią więź między światem a Chinami. Składając aplikację mamy szansę na odbycie 11 miesięcznych studiów magisterskich na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie. Program jest oferuje szerokie spektrum kursów, które gwarantują zdobycie niezbędnej wiedzy w dziedzinie stosunków międzynarodowych.

Stypendium naukowe w Akademii Yeching Uniwersytetu Pekińskiego oferuje międzydyscyplinarny program studiów magisterskich. Studenci wybierają kursy z sześciu dziedzin i tworzą własne ścieżki naukowe, uczestniczą w zajęciach dodatkowych oraz badaniach naukowych, które są organizowane przez Akademię lub przez samych studentów.

Stypendia doktoranckie na Uniwersytecie w Makau. To oferta przeznaczona dla studentów z całego świata zainteresowanych prowadzeniem badań w Chinach. Preferowani są studenci z renomowanych szkół i uczelni, które klasyfikują się wysoko w światowych rankingach uniwersyteckich. Osoby z krajów nieanglojęzycznych muszą przedstawić dowód znajomości języka angielskiego.

Stypendium na Lingnan University w Hong Kongu. W zależności od otrzymanego stypendium istnieje możliwość całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów czesnego, kosztów zamieszkania oraz codziennych wydatków. Stypendium przyznawane jest na podstawie ewaluacji dotychczasowych wyników i osiągnięć na tle akademickim i społecznym.

Hongkoński Program Stypendiów Doktoranckich to rozbudowany system wsparcia dla zagranicznych studentów organizowany przez Hong Kong University Grants Committee. Oferta ma na celu zachęcić studentów z całego świata do realizowania studiów doktoranckich na jednym z uniwersytetów w Hongkongu. System zgłaszania się do programu jest bardziej rozbudowany i wymaga poświęcenia nieco więcej czasu, a to ze względu na szeroki wybór dostępnych programów i uczelni.

Warto także nadmienić, że dzięki takim miejscom jak Uniwersytet Konfucjusza w Warszawie zainteresowani mogą ubiegać się o stypendia wyjazdowe do Chin oraz rozpocząć kurs języka mandaryńskiego.

Pełną listę stypendiów do Chin znajdziecie oczywiście na naszej stronie.

Jeśli interesuje was inny kraj wyjazdowy, zajrzyjcie do cyklu Kierunek: świat!

Moje Stypendium na Patronite

Być może wiecie już, że Moje Stypendium właśnie rozpoczęło zbiórkę na portalu Patronite.pl. W podziękowaniu za regularne wsparcie, Patronki i Patroni otrzymują od nas e-booki o stypendiach, mają szybszy dostęp do materiałów oraz mogą skorzystać z indywidualnych konsultacji. Zachęcamy do dołączenia do grona Patronów!

 

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.